Kärlröntgen vid Akademiska expanderar i nytt labb
Den 6 december invigs en ny utrustning för kärlröntgen av hjärnan, så kallad neuroangiografi, på Akademiska sjukhuset. Med den nya apparaturen räknar man med att kunna diagnostisera med ännu större precision, men också behandla fler patienter blödning i hjärnan och akut stroke från sjukvårdsregionen och andra delar av landet.
– Det handlar i första hand om patienter som fått akut blödning i hjärnan men också patienter med akut stroke orsakad av blodpropp (slaganfall), där man kan utföra så kallad endovaskulär trombektomi. I regionen är patientunderlaget närmare två miljoner, säger Elna-Marie Larsson, överläkare och professor i neuroradiologi.
Neuroangiografi används för att studera utseendet på blodkärl och artärflödet i hjärnan. Den nya röntgenapparaturen innebär att denna verksamhet kan expandera inom Bild- och funktionsmedicin vid Akademiska sjukhuset. Den största patientgruppen har en akut blödning i hjärnan orsakad av brustna kärlväggar efter att en utbuktning (aneurysm) bildats där blodkärlen delar sig. Blödningen utanpå hjärnan leder till ett ökat tryck med symtom som plötslig, intensiv huvudvärk och nackstyvhet.
– Eftersom risken är hög för en ny blödning de närmaste dagarna är det viktigt att behandla patienten tidigt. I det nya angiografilabbet blir det möjligt för neuroröntgenläkaren att behandla genom att föra in tunna platinatrådar i utbuktningen från kärlet, så att de rullas ihop och stoppar blodflödet. Därmed minskar risken för en ny bristning. Cirka två procent av befolkningen har sådana utbuktningar på kärl i hjärnan men hos många brister de aldrig, säger Elna-Marie Larsson.
En annan patientgrupp man kommer att behandla är barn med medfödda kärlmissbildningar i huden, men även kärlmissbildningar i hjärnan och ryggen hos vuxna.
– Många patienter undersöks först med skiktröntgen (datortomografi) vid sina hemsjukhus och remitteras därefter till Akademiska sjukhuset för kärlröntgen och behandling. Den nya röntgenapparaturen möjliggör snabbare och mer exakt diagnostik och behandling tack vare högre bildkvalitet och ny avancerad teknik. Vi får dessutom större arbetsytor för personalen, något som kan bidra till bättre arbetsflöde, säger Elna-Marie Larsson.
Under 2012 räknar man dessutom med att kunna behandla fler patienter med akut stroke orsakad av blodpropp med så kallad endovaskulär trombektomi. Metoden innebär att blodproppen dras ut genom en tunn slang som förts in via ljumsken.
Mer information:
Elna-Marie Larsson, överläkare inom Bild- och funktionsmedicin och professor i neuroradiologi vid Uppsala universitet, 018-611 4781 eller 070-699 47 81
Adel Shalabi, chef för Bild- och funktionsmedicin, 018-611 47 91
Elisabeth Tysk, presschef, 070-622 24 21
Kontakter
Elisabeth TyskPresschef - Ansvarig för medierelaterade frågor på kommunikationsavdelningen
Akademiska sjukhuset har inte pressjour utanför kontorstid. Vid förfrågningar kvällar och helger, till exempel gällande presskommuniké vid olycksfall, kan chefsläkarjouren kontaktas via växeln 018-611 00 00.
Om
Akademiska sjukhuset erbjuder specialiserad och högspecialiserad vård lokalt, regionalt, nationellt och internationellt.
Sjukhuset har cirka 8 400 medarbetare, varav 1 500 läkare och 2 750 sjuksköterskor/barnmorskor.
Sjukhuset har 850 vårdplatser. Här görs varje år cirka 722 000 öppenvårdsbesök, 45 300 slutenvårdstillfällen och 32 200 operationer.
Följ Akademiska sjukhuset
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Akademiska sjukhuset
Sjukhusvård i hemmet - nytt alternativ för patienter inom infektion och kirurgi16.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
En ny avdelning har öppnats på Akademiska sjukhuset - Akademiska hemma – som till en början ska erbjuda sjukhusvård i hemmet för patienter inom infektion och kirurgi. Genom att använda modern teknik och medicinska resurser kan patienter, som normalt sett skulle vara inlagda på sjukhuset, i stället få motsvarande vård i hemmet. Satsningen är ett led i arbetet med Effektiv och nära vård; att vården ska flyttas närmare patienterna.
Hälsoriskbedömning klar: Falubors exponering för metaller har undersökts10.12.2025 16:00:00 CET | Pressmeddelande
Faluns tusenåriga historia av gruvdrift har satt omfattande spår i landskapet. Metaller som spridits från gruvdriften finns i dag i marken och kan påverka både miljö och hälsa. Under 2023 startade därför en omfattande undersökning av den förorenade marken i Falun. De preliminära resultaten visar bland annat att en liten mängd nedsvald jord i de mest förorenade områdena kan innebära risk för akut förgiftning.
Uppdaterad: Misstänkt för förgiftningarna häktad för grov misshandel8.12.2025 12:04:54 CET | Pressmeddelande
En person som är anställd vid Akademiska sjukhuset greps och anhölls under helgen. Måndagen den 8 december häktade domstolen på åklagarens begäran personen, skäligen misstänkt för grov misshandel genom förgiftning av fyra personer på Akademiska barnsjukhuset.
En person anhållen misstänkt för förgiftningarna6.12.2025 14:26:13 CET | Pressmeddelande
I början av november inledde polisen en förundersökning om försök till mord med misstanke om förgiftning. Detta efter att fyra medarbetare på samma avdelning på Akademiska barnsjukhuset insjuknat med liknande symtom under arbetstid. Idag har åklagare meddelat att man har gripit och anhållit en misstänkt person.
Nutrition vid kronisk njursjukdom – fokus för internationellt symposium i Uppsala28.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
På Akademiska sjukhuset läggs allt större vikt vid individuellt anpassad nutrition för patienter med kronisk njursjukdom. Detta sker bäst i ett multidisciplinärt samarbete mellan dietister, sjuksköterskor, läkare och forskare. Detta lyfts fram under ett internationellt symposium i Uppsala 30 november-1 december.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
