Örebro län slog solcellsrekord 2019
I Örebro län är målet att producera 150 GWh el med solenergi år 2030, vilket skulle motsvara ungefär 4 procent av länets elanvändning. Chanserna att nå målet blir bättre i och med förra årets ökning av den installerade effekten på rekordhöga 89 procent. Den kraftiga ökningen bidrar också till nationella och internationella mål om förnybar energi och minskad klimatpåverkan.
– För att vi ska nå klimatmålen är det viktigt att utbyggnaden av solel fortsätter att öka. Det här är även goda nyheter för det regionala näringslivet, eftersom ökad användning av solel kan bidra både till minskade koldioxidutsläpp och ökad konkurrenskraft, säger Ylva Gullberg, solcellsexpert på Energikontoret Region Örebro län.
Glädjande siffror
Inom projektet Framtidens solel i östra Mellansverige följer Energikontoret upp mängden installerad effekt, det vill säga hur mycket solel som finns, i Örebro län. Förra årets siffror är mycket glädjande, menar Ylva Gullberg:
- Under 2019 ökade den installerade solcellseffekten i Örebro län med 89 procent. Det är mer än rikssnittet på 70 procent och också mer än förra årets siffror för länet, då ökningen låg på 66 procent.
Askersund och Hällefors sticker ut
Askersunds kommun är den kommun i Örebro län som har mest installerad solcellseffekt i förhållande till antalet invånare, med 126 Watt per invånare – knappt en halv solpanel per person. I Sverige ligger den installerade effekten per invånare på 68 Watt per invånare. Hällefors kommun har ökat sin installerade effekt med 190 procent, och alltså nästan tredubblat mängden solceller.
- Det verkar som att 2019 var året då solcellsboomen kom till Örebro län på riktigt. Nu hoppas vi att installationstakten håller i sig för ännu mer lokalt producerad, förnybar energi i länet, säger Ylva Gullberg.
Fakta
|
Kommun |
Installerad solcellseffekt idag (kW 2019) |
Installerad solcellseffekt per invånare (W/invånare 2019) |
|
Askersund |
1430 |
126 |
|
Lekeberg |
890 |
108 |
|
Laxå |
610 |
107 |
|
Hallsberg |
1110 |
69,7 |
|
Degerfors |
660 |
68,3 |
|
Lindesberg |
1590 |
67,4 |
|
Kumla |
1310 |
60,3 |
|
Örebro |
8580 |
55,1 |
|
Nora |
570 |
53,1 |
|
Hällefors |
290 |
41,4 |
|
Karlskoga |
1230 |
40,5 |
|
Ljusnarsberg |
160 |
33,5 |
Statistik: Energimyndigheten och SCB, analyserat av Energikontoret Region Örebro län.
Kontakt
Ylva Gullberg, utvecklingsledare solel
Energikontoret Region Örebro län
Tel: 019-602 37 91
E-post: ylva.gullberg@regionorebrolan.se
Nyckelord
Kontakter
Ylva Gullberg, utvecklingsledare solel
Energikontoret Region Örebro län
Tel: 019-602 37 91
E-post: ylva.gullberg@regionorebrolan.se
Bilder



Länkar
Om
Region Örebro län - Tillsammans skapar vi ett bättre liv
Region Örebro län ansvarar för många frågor som berör länsinvånarnas vardag och framtid, bland annat hälso- och sjukvård, kollektivtrafik, infrastruktur, näringslivsutveckling, kultur och utvecklingen av social välfärd.
Följ Region Örebro län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län
Arbetet fortsätter för att stärka läkartillgången och öka kontinuiteten på vårdcentralerna17.12.2025 12:28:11 CET | Pressmeddelande
Hälso- och sjukvårdsnämnden har som ambition att det ska finnas 1 läkare per 1 100 listade patienter på de regiondrivna vårdcentralerna i Örebro län. Målet är att förbättra tillgängligheten till primärvården, möjliggöra långsiktiga relationer mellan patient och läkare och minska väntetiderna.
Nya regler klara: Foodtrucks tillåts vid samtliga sjukhus i länet16.12.2025 12:11:00 CET | Pressmeddelande
Snart kommer du att kunna handla mat ur diverse foodtrucks i närheten av länets tre sjukhus. I dag fattade nämligen servicenämnden beslut om vilka regler som ska gälla för de rullande serveringarna.
Region Örebro län fastställer parkeringsavgifter för 2026: Avgiftsfritt i Karlskoga och Lindesberg, oförändrat i Örebro16.12.2025 12:01:00 CET | Pressmeddelande
Region Örebro län inför fri parkering för besökare och personal vid Karlskoga lasarett och slår samtidigt fast att parkeringarna runt Lindesbergs lasarett ska vara fortsatt avgiftsfria under 2026. På parkeringarna intill Universitetssjukhuset och på övriga regionparkeringar i Örebro kommer avgifterna att vara oförändrade. Detta fattade Region Örebro läns servicenämnd beslut om i dag.
Vägledning för god ordning och dialog i fullmäktige12.12.2025 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Som ledamot eller tjänsteperson ska du inte behöva uppleva ett nedlåtande eller respektlöst tilltal eller bristande uppmärksamhet när du yttrar dig från talarstolen under regionfullmäktiges möten. Det menar regionfullmäktiges presidium som under dagens sammanträde presenterar sin uppfattning i frågor om samtalsklimat och ordning.
OPENART LINKS – nytt samarbete där konsten korsar kommungränserna12.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Under 2026 tar OPENART steget utanför Örebro. Genom ett samarbete mellan OpenArt, Region Örebro län och fem kommuner kommer offentliga konstverk att visas under OPENARTS utställningsperiod på utvalda platser runt om i länet genom samarbetsprojektet OPENART LINKS.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
