Alex Kessidis - Vinnare av Ivars Guldsko

1981 instiftades priset "Ivars Guldsko" till årets mest framstående brottare.
Alex Kessidis som under 2019 slog igenom på allvar genom att ta två mästerskapsmedaljer under ett och samma år. Först knep han sin första seniormedalj på European Games i Minsk när han plockade hem en bronspeng. Ett par månader senare följde han upp den bedriften med att gå till final på brottnings-VM i Kazakstan där han sen slutade på en silverplats.
Vandringspriset, en guldfärgad brottarsko som legendaren Ivar Johansson bar under OS i Los Angeles 1932 då han mäktade med den otroliga bragden att vinna två OS-guld i två olika viktklasser.
Priset överlämnades under ett träningspass i högdalen, Stockholm där Alex Kessidis genomförde ett backlöpningspass. I all sin trötthet missade dock Kessidis att guldskon stod utplacerad på toppen av berget. När han nådde toppen fanns inte orken att lyfta blicket utan han begav sig direkt neråt igen. Ingen större skada skedd utan Kessidis belönades istället med att få en extra runda upp på högdalstoppen för att få ta emot sitt pris.
Bilder

Om
Följ Svenska Brottningsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Brottningsförbundet
Fem svenska landslagsbrottare på världsrankingen18.12.2025 14:26:27 CET | Pressmeddelande
United World Wrestling (UWW) publicerade i måndags sin världsranking för 2025, där de 30 högst rankade brottarna i respektive viktklass listas. Rankingen baseras på poäng som brottarna har samlat under världsmästerskapen, de kontinentala mästerskapen samt säsongens fyra rankingtävlingar. Sverige finns representerat med fem landslagsbrottare bland topp 20.
AIK Svenska Mästare 20258.11.2025 22:16:58 CET | Pressmeddelande
Fyrstad 2025 bjöd på en intensiv och händelserik dag när tävlingen för andra gången avgjordes som officiellt Lag-SM i brottning. Fjolårets silvermedaljörer, AIK, växlade upp och tog hem guldet efter att i en riktig rysarmatch ha tagit revansch på Örgryte IS.
Zigmunds Jansons - Årets Fyrstadsprofil 20258.11.2025 14:00:20 CET | Pressmeddelande
Idag, den 8 november, avgörs Fyrstadsbrottningarna 2025 i Bon Padel, Torslanda – ett mästerskap som för andra gången har status som officiellt Svenskt Mästerskap för lag. I samband med tävlingen uppmärksammas Zigmunds Jansons som har utsetts till Årets Fyrstadsprofil 2025.
Fyrstadsbrottningarna 20257.11.2025 11:22:57 CET | Pressmeddelande
Göteborg, 7 november 2025 – Imorgon, lördag den 8 november, arrangerar Svenska Brottningsförbundet och Örgryte IS Fyrstadsbrottningarna, en av svensk brottnings mest prestigefyllda tävlingar som arrangerats sedan 1928. För andra gången i tävlingens historia har mästerskapet officiell SM-status, och några av Sveriges främsta brottningsklubbar gör upp om den prestigefyllda titeln som svenska mästare i lagbrottning.
Malmgren klar för bronsmatch på VM18.9.2025 12:39:26 CEST | Pressmeddelande
Jonna Malmgren, HBK Bergania, är klar för bronsmatch i 53-kilosklassen vid världsmästerskapen i Zagreb, Kroatien. Efter en knapp kvartsfinalförlust mot Lucia Yepez Guzman från Ecuador igår tog hon idag revansch i återkvalet och säkrade därmed en plats i kvällens medaljmatch.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
