Drängarna i BingoLotto

Gängets bejublade framträdanden på bland annat Allsång på Skansen, Allsang på Grensen och medverkan i Ullaredsserien har på nytt satt Drängarna på kartan.
Detta har följts upp av en lång lista grym partymusik som ”Raggaren”, ”Bärsärkagång”, ”Jösses lilla flicka”, ”Efterfest” och många fler.
Drängarna är ödmjukt stolta över 70 miljoner lyssningar på Spotify och för vår popularitet bland svenska folket med 60-70 spelningar per år.
Drängarnas måtto har alltid varit fullt ös, party och glädje med, framför allt, glimten i ögat!
Nyligen gjorde de succe i Melodifestivalen med låten ”Piga och dräng” och det är den vi nu kommer få njuta av helt live i Bingolottostudion
Söndagen den 19 april 2020, kl. 18.00, välkomnar vi Drängarna till BingoLotto
Nyckelord
Kontakter
John SarafianPR-Ansvarig
Tel:0733-60 84 80john.sarafian@warnerbrosic.comBilder

Om
Om Folkspel
Visste du att Folkspel är en ideell och politiskt obunden organisation, med 72 riksorganisationer som medlemmar? Vi är helt enkelt föreningslivets eget lotteribolag och drivs helt utan privata vinstintressen. Allt överskott går tillbaka till Sveriges fantastiska och unika föreningsliv.
Sedan starten 1991 har 17 miljarder kronor gått tillbaka till våra medlemmar. Det är medel som vi vet gör en enorm nytta, såväl för samhället som alla verksamheter runt om i landet. Det är den nyttan som driver oss framåt.
Följ Bingolotto
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bingolotto
Johnny Logan framträder på BingoLottos Påskbingo!18.4.2025 10:15:00 CEST | Pressmeddelande
Den enda manlige artist som vunnit Eurovision Song Contest två gånger och Irländske legendaren Johnny Logan gästar BingoLottos Påskbingo den 20 april.
Carin da Silva i BingoLottos nya sommarsatsning19.2.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
I fyra år har BingoLottos uppskattade Sommarkväll genomförts vid Askims Camping i Göteborg. Inför jubileumssäsongen är det dags att gå vidare med ett annat uttryck, en annan inriktning och i en ny miljö. Dessutom med en ny programledare i Carin da Silva. – Det känns som att få vara med och förvalta en stor kulturskatt, säger hon.
Vi sörjer en unik Leif ”Loket” Olsson31.1.2025 09:46:19 CET | Pressmeddelande
Vi vågar påstå att han enskilt är en av de personer som betytt mest för det svenska föreningslivet. I en ålder av 82 år har han nu lämnat oss. Vila i frid, Leif Olsson. Eller ”Loket”, som han var med alla. – Jag hoppas alla förstår vad ”Loket” inneburit för vårt föreningsliv, säger Hans Sahlin, vd på Folkspel.
Totalt 156 miljoner i överskott till föreningslivet2.1.2025 12:00:10 CET | Pressmeddelande
En rejäl julklapp och en god start på året. Överskottet från Uppesittaren och Nyårsbingon landar på totalt 156 miljoner till föreningslivet. Nu är BingoLotto dessutom tillbaka i TV4. Säsongspremiär söndag 5 januari, 18.00 med bland annat comeback för Fame.
BingoLotto är tillbaka i TV423.12.2024 09:14:24 CET | Pressmeddelande
BingoLotto kommer från och med säsongspremiären den 5 januari 2025 åter igen att börja sändas i TV4. Ny sändningstid för programmet blir 18:00-20:00.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum