Larz-Kristerz drar igång Bingolottos dansbandsmånad

Att dansbanden alltid haft stor plats i Bingolotto är välkänt sedan länge och några av de största aktörerna i branschen har under årens lopp uppträtt i programmet.
Under maj månad satsar nu Bingolotto lite extra genom att ha en Dansbandmånad som drar i gång med Larz-Kristerz. Programledare säsongen ut blir som vi tidigare skrivit Lotta Engberg.
Dansbandskulturen finns i Bingolottos DNA. Under årens lopp har många av våra mest kända dansband uppträtt hos oss och använt Bingolotto som en språngbräda. Vi tycker det är viktigt att värna om denna kulturen, framför allt nu när folk inte kan komma ut till dansbanorna. Får man inte möjligheten att komma ut och dansa så tar vi hem banden till svenska folket via tv-rutan så kan man bjuda upp till dans där hemma säger Jens Mikkelsen, produkt-/marknadsansvarig för Bingolotto
Lars Kristerz
10 maj
Framed
Barbados
17 maj
Martinez
24 maj
Streaplers
Missa inte Bingolotto 3 maj kl 18.00 i TV4
Nyckelord
Kontakter
John SarafianPR-Ansvarig
Tel:0733-60 84 80john.sarafian@warnerbrosic.comBilder





Om
Om Folkspel
Visste du att Folkspel är en ideell och politiskt obunden organisation, med 72 riksorganisationer som medlemmar? Vi är helt enkelt föreningslivets eget lotteribolag och drivs helt utan privata vinstintressen. Allt överskott går tillbaka till Sveriges fantastiska och unika föreningsliv.
Sedan starten 1991 har 17 miljarder kronor gått tillbaka till våra medlemmar. Det är medel som vi vet gör en enorm nytta, såväl för samhället som alla verksamheter runt om i landet. Det är den nyttan som driver oss framåt.
Följ Bingolotto
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bingolotto
Uppesittaren - Då tangerar Rekord-Lotta ”Loket”17.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
23 december är det åter dags. Mysafton och Uppesittarkväll i TV4. Då får dessutom BingoLotto-kungen Leif ”Loket” Olsson sällskap på programledartronen av Drottning Lotta Engberg.
Hålltider Uppesittaren 202510.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Under 30 år har Uppesittaren och BingoLotto blivit en svensk tradition med mångmiljonpublik och en lägereld att samlas kring. Här är preliminära tider att hålla koll på mellan köttbullsrull, griljering och umgänge. Tisdag 23/12 kl. 19.30 TV4 & TV4 Play
Jakten på jackpotten i BingoLotto snart över – storvinst väntar den som först kommer fram3.9.2025 13:13:26 CEST | Pressmeddelande
Det finns endast en lucka kvar att öppna av de som var 24 till antalet från början. Därmed kommer det att bli jackpott i BingoLotto söndag 7 augusti. Nu handlar det om vem om kommer fram först till Daniel Norberg.
Nytt år med BingoLotto – då tar Lotta Engberg över tronen från ”Loket”19.8.2025 15:00:00 CEST | Pressmeddelande
35:e spelåret och 70:e säsongen. Nu drar BingoLotto igång igen. Då kommer Lotta Engberg att ta över efter Leif ”Loket” Olsson som mesta programledare sedan starten 1991. – Under alla år har ”Loket” varit kungen av programledare och kommer så att förbli, säger Lotta.
BingoLotto hela sommaren med Casper och Carin5.6.2025 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med start den 29 juni vankas det Sommarfest hos BingoLotto. Under åtta söndagar bjuder Casper Janebrink och Carin da Silva in till gårdsfest tillsammans med gäster och övriga festsugna.19.30 på TV4 och TV4play.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
