Siemens AB

Jernhusen går mot smarta fastigheter med hjälp av Siemens

28.2.2019 09:00:00 CET | Siemens AB | Pressmeddelande

Dela

Jernhusen satsar på digitalisering och investerar i ett överordnat styr- och presentationssystemför fastighetsautomation från Siemens – så att byggnaderna på sikt ska kunna "tänka" och driftoptimera sig själva. Målsättningen är en halverad energianvändning till år 2030. 

Jernhusen, som äger, utvecklar och förvaltar järnvägsstationer, underhållsdepåer och kombiterminaler runt om i landet, har ett ambitiöst energisparmål på en halverad energianvändning till år 2030. För att nå målet behövde den digitala infrastrukturen utvecklas, och valet föll på Desigo CC, ett integrerat styrsystem från Siemens. Genom att koppla upp samtliga fastigheter och system till Desigo CC, kan Jernhusen driftoptimera byggnaderna från en och samma plats och göra dem mycket mer energieffektiva.

– Vi tittade på de flesta fabrikat av SCADA-system som finns på marknaden i Sverige, säger Per Schrewelius, driftingenjör på Jernhusen. Med Siemens system behövde vi inte bygga något från grunden – det var bara att implementera. Det är dessutom otroligt lätt att gå in och göra både mindre och större ändringar.

Sedan tidigare har Jernhusens allra äldsta station, Göteborgs Centralstation, som en av tre fastigheter kopplats upp mot Desigo CC i ett pilotprojekt. Arbetet gav nästan omedelbart resultat: När styrreglagen kopplades upp mot det nya systemet upptäcktes flera defekter i fastigheten, bland annat trasiga ventiler och motorer samt givare som saknades. Dessa kunder nu åtgärdas.

Det gamla systemet hade inte kapacitet att upptäcka sådana problem, och energianvändningen på Göteborgs Centralstation har sjunkit sedan implementeringen av systemet.

– Kraven på klimatsmarta och energieffektiva byggnader blir allt högre. Mycket av intelligensen hos den smarta byggnaden ligger i att systemen kan föra en dialog och samarbeta. Det är inte bara energieffektiviseringen som ökar ju fler system som kan kommunicera med varandra. Komfort, säkerhet och trygghet i byggnaden blir också betydligt bättre, säger Johan Viktorsson, säljchef på Siemens Building Technologies.

Desigo CC kan styra samtliga system i en fastighet och dessutom få dem att kommunicera och dra nytta av varandra. Exempelvis kan energieffektivitet skapas genom närvaroanalyser via givare, passersystem och IR-detektorer och på så sätt anpassa energianvändningen utifrån närvaro i lokalerna.

Jernhusen planerar att koppla upp alla sina fastigheter till Desigo CC fram till 2025.

Kontaktpersoner
Siemens AB: Charlotta Målargård, Head of Communications, 0707-28 10 67
Jernhusen: Cecilia Granath, Pressansvarig, 0734-39 26 21

Kontakter

Bilder

Om

Siemens AB
Siemens AB
Evenemangsgatan 21
169 79 Solna

08 728 10 00https://new.siemens.com/se/sv.html

Siemens AG (Berlin och München) är ett ledande teknikföretag med fokus på industri, infrastruktur, mobilitet och hälso- och sjukvård. Företagets syfte är att skapa teknik för att förändra vardagen för alla. Genom att kombinera den verkliga och den digitala världen ger Siemens sina kunder möjlighet att påskynda sina digitala och hållbarhetsmässiga omvandlingar, vilket gör fabriker mer effektiva, städer bätte att leva i och transporter mer hållbara. Siemens äger också en majoritetsandel i det börsnoterade företaget Siemens Healthineers, en ledande global medicinteknisk leverantör som banar väg för genombrott inom hälso- och sjukvården.  

Under räkenskapsåret 2024, som avslutades den 30 september 2024, genererade Siemens-koncernen intäkter på 75,9 miljarder euro och en nettovinst på 9,0 miljarder euro. Per den 30 september 2024 hade företaget cirka 312 000 anställda över hela världen baserat på kvarvarande verksamhet. Mer information finns på Internet på www.siemens.com. 

Följ Siemens AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Siemens AB

Siemens utser tidigare IKEA-chef att leda medarbetarstrategin i Norden1.4.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande

Elin Åhlund är från och med den 1 april chef för Siemens funktion People & Organization i Norden och Danmark. Det innebär att hon kommer att leda Siemens arbete med medarbetare, kultur och utveckling. Elin kommer närmast från rollen som People & Culture Manager för IKEA i Australien och Nya Zeeland. Utnämningen ligger i linje med Siemens fokus på att positionera sig som ett ledande teknikföretag och driva utvecklingen av industriell AI genom en företagskultur präglad av tillväxt och innovation.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye