Utredning om byggregler missar boendes behov

– Det kommittén för modernare byggregler föreslår skulle innebära att samhällets krav på bostadskvalitet försämras på ett sätt som inte är acceptabelt. Det tillgodoser byggbolagens behov men inte de boendes. Resultatet blir bostäder som kanske är marginellt billigare men garanterat sämre, säger förbundets samhällspolitiska chef Margareta Wilhelmsson.
Ambitionen för förslagen har enligt utredarna varit att regelverket och dess tillämpning ska vara förutsägbart, flexibelt och förenklat samt att de ska främja ett ökat bostadsbyggande och öka konkurrensen. Sveriges Arkitekter tvivlar på att det är regelverket i sig som ger långsamma och förutsägbara processer, problemet är snarare tillämpning och uttolkning. Utredarna konstaterar själva att produktivitetsutvecklingen och incitamenten för innovation i byggindustrin är låg och det är där huvudorsakerna till problemen ligger, anser Margareta Wilhelmsson och Katarina O Cofaigh, som tillsammans skrivit förbundets remissvar.
Kontakter
Margareta WilhelmssonSamhällspolitisk chef
Tel:0707-78 89 88margareta.wilhelmsson@arkitekt.seBilder

Länkar
Om
Sveriges Arkitekter är ett fackförbund och en intresseorganisation med cirka 14 000 medlemmar, som driver Sveriges arkitekters gemensamma frågor – från studietiden och genom hela yrkeslivet. Vi står upp för arkitekternas arbetsvillkor och driver kårens intressen för att åstadkomma vackra, hållbara och välfungerande livsmiljöer.
Följ Sveriges Arkitekter
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Arkitekter
En sorgens dag för Arkitektursverige11.12.2025 15:14:07 CET | Pressmeddelande
Regeringen tog i dag beslut om den nya instruktionen för Moderna museet. Tre myndigheter med helt olika innehåll och verksamhet ska från och med den 1 januari fungera som en enda. Därmed har inte längre Sverige ett museum för arkitekturen, utan istället ett större och mer spretigt museum för modern konst.
Ny bok: Därför bryr vi oss om husen20.11.2025 10:28:11 CET | Pressmeddelande
Varför har vi egentligen arkitektur? I boken ”Meningen med hus” utforskar arkitekturkritikern Rasmus Wærn varför arkitekturen är värd att bry sig om.
Bra att Boverket ser behov av hushållning29.10.2025 08:16:00 CET | Pressmeddelande
Boverkets förslag om att byggbranschen ska ta hänsyn till resurshushållning vid ombyggnad och omvandling av byggnader till bostäder är bra. Det befintliga beståndet behöver tas till vara på miljömässigt bästa sätt. Problemet är att Boverket missar en viktig ingrediens.
Var är konjunktursatsningarna, Kristersson?22.9.2025 11:07:57 CEST | Pressmeddelande
Sverige har en lågkonjunktur som inte viker och en arbetslöshet som är bland de högsta i Europa. Konsekvenserna märks inte minst i byggbranschen. Att då lägga en budget utan att satsa på att få människor i arbete och stärka kompetensen i vår sektor är inget annat än ansvarslöst.
Suha Hasan vinner Guldrummet 202512.9.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Arkitekt och forskare Suha Hasan mottog den 11 september Guldrummet, Stockholms arkitektförenings pris. Hon gör det för sin förmåga att förena forskning och praktik, för ett internationellt engagemang och för arbetet med att lyfta fram arkitekturens roll i historieskrivning och identitetsbygge.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
