Sverige kan hamna på EU:s bottennivå för familjeåterförening

Kartläggningen från Svenska Röda Korset visar att Sverige kan bli ett av de åtta EU-länder med strängast regler för familjeåterförening i EU, om det förslag som nu ligger på den parlamentariska migrationskommitténs bord genomförs. Enligt förslaget måste alternativt skyddsbehövande, exempelvis merparten av dem som flytt från Syrien, uppfylla mycket tuffa försörjningsvillkor för att få återförenas med sin familj. I praktiken skulle detta omöjliggöra för många personer att få återförenas med sina barn eller sin partner.
Jämförelsen mellan andra EU-länder visar att alternativt skyddsbehövande har rätt till familjeåterförening i 20 av 24 länder. De flesta av de länder som har ett försörjningskrav medger undantag under minst tre månader efter att anknytningspersonen har beviljats status som alternativt skyddsbehövande. Här kommer således Sverige att särskilja sig om man inför det förslag som nu diskuteras, där det inte finns något undantag.
− Barn riskerar med detta förslag att få leva många år åtskilda från sina föräldrar. De humanitära konsekvenserna skulle bli mycket allvarliga, säger Martin Ärnlöv, generalsekreterare för Svenska Röda Korset.
Han fortsätter:
− Många av riksdagspartierna har framfört att Sverige inte ska särskilja sig från övriga EU-länders migrationspolitik. Men om detta förslag genomförs kommer Sverige att skilja ut sig till det sämre.
− Att hålla familjer splittrade är dåligt för integrationen, det visar all vår erfarenhet. När man inte får leva tillsammans med sina barn är det svårt att fokusera på att lära sig svenska, utbilda sig och skaffa ett jobb.
En undersökning från Novus från 2020 visar att 59 procent av svenska folket instämmer helt eller delvis i att barn och föräldrar på flykt som splittrats ska ha en möjlighet att återförenas i Sverige.
Kontakter
Maude FröbergPressekreterare
Presstjänsten - kontakta mig i alla pressfrågor som rör Röda Korset.
Bilder
Länkar
Om
Röda Korset finns över hela världen. Tack vare miljontals volontärer når vi fram till människor i kriser och katastrofer, även när det är svårt. Vi kämpar för att rädda liv och ge hopp, överallt och varje dag.
Följ Röda korset
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Röda korset
Ny rapport: Över 100 organisationer vittnar om att fler behöver hjälp8.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Sju av tio organisationer ser en ökad social och ekonomisk utsatthet de senaste tre åren – tre av fyra tror det blir värre. Det visar en ny rapport av Svenska Röda Korset. Rapporten bygger på svar från 109 organisationer i alla Sveriges län.
Intensivt hjälparbete efter översvämningarna i Asien4.12.2025 13:48:15 CET | Pressmeddelande
Röda Korset och Röda Halvmånen står i främsta ledet för hjälpinsatserna efter de svåra översvämningarna i Asien. Över en miljon människor är drabbade.
Sex av tio oroade för extremväder – Sverige anses dåligt förberett19.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Sex av tio svenskar oroar sig för skogsbränder, översvämningar och torka. Det visar en ny undersökning från Hyresgästföreningen och Röda Korset, gjord av Indikator. Trots det tycker många att Sverige gör för lite för att förebygga klimatkrisens konsekvenser. Åtta av tio vill att staten investerar mer i förebyggande åtgärder mot klimatrelaterade kriser.
Nu blir historien om Vita bussarna tillgänglig för fler7.11.2025 14:28:46 CET | Pressmeddelande
I år är det 80 år sedan tusentals människor kom till Sverige med de Vita bussarna. I ett samarbete mellan Svenska Röda Korset och Sveriges museum om Förintelsen kan du nu samlat och digitalt ta del av berättelser, fotografier och dokument från räddningsaktionen våren 1945. Du kan också fördjupa dig i historien genom en programserie och ett nytt pedagogiskt material.
Fasansfull situation i Sudan förvärras7.11.2025 12:21:07 CET | Pressmeddelande
Läget i Sudan blir alltmer akut. Mer än två års konflikt i Sudan har eskalerat till en fasansfull nivå. Striderna, våldet och förstörelsen drabbar befolkningen i hela landet. I regionen Darfur och staden Al-Fasher har människor tvingats leva under belägring i mer än ett års tid och staden har nu intagits.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

