Läxhjälpen i Hjulsta höjer resultaten

Läxhjälpen helt avgörande för elevers gymnasieantagning
88 % av eleverna i årskurs 9 som deltog på Läxhjälpen blev behöriga till nationellt program på gymnasiet. I början av Läxhjälpsprogrammet saknade samma elever behörighet. Av de elever som inte gick på Läxhjälpen, blev endast 46 % behöriga till gymnasiet.
I snitt hade eleverna från Läxhjälpsprogrammet 190 meritpoäng. Ämnen som flest höjt sig i är engelska, matte och svenska. De elever som inte gick på Läxhjälpen fick i snitt 130 meritpoäng.
Einar Mattsson, ägare av bostadsbeståndet i Hjulsta, vet att skolans totala gymnasiebehörighet ligger på 55,6 % när rikssnittet är 84,3 %. Fastighetsägaren förklarar varför man satsar på en skola som ligger under rikssnittet för gymnasiebehörighet:
– Vi gör det vi kan och satsar 20 platser på Hjulstaskolan. Vi vet att det är en investering i dessa tjejer och killars framtid, studie- och yrkesval. De är och blir viktiga förebilder för andra och förhoppningsvis framtida läxhjälpare, säger Martin Fors, fastighetschef, Einar Mattsson.
Läxhjälpen följer upp
Varje termin genomför Läxhjälpen en anonym elevutvärdering. Eleverna får själva berätta vad de tycker om Läxhjälpen, vad de har lärt sig och hur Läxhjälpen kan bli bättre.
Så här svarade eleverna:
- 75 % av eleverna uppger att de har fått bättre studieteknik genom Läxhjälpen
- 87 % av eleverna uppger att de har fått bättre betyg
- 94 % av eleverna uppger att de är nöjda med Läxhjälpen som helhet
- 94 % av eleverna är nöjda med bemötandet av läxhjälparna
- 87 % av eleverna uppger att de har fått ett ökat självförtroende
– Först känner man sig lat, man vill inte komma, men när man väl är på Läxhjälpen vill man aldrig gå hem, tipsar en av eleverna sina gamla skolkompisar.
På Einar Mattsson konstaterar vi att platserna vi satsat på Läxhjälpen påverkar ungas framtid på riktigt.
Kontakter
Ewelina HolmPress- och kommunikationschef
Tel:0765-42 67 20ewelina.holm@einarmattsson.seBilder

Om
Einar Mattsson-koncernen har varit verksam på Stockholms fastighetsmarknad sedan 1935.
De andra verksamheterna i koncernen utgörs av projektutveckling, fastighetsförvaltning, bygg och övriga investeringar.
Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook
Följ Einar Mattsson
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson
Einar Mattsson 2024 - året då vi skapade trygghet14.4.2025 06:37:00 CEST | Pressmeddelande
2024 var fyllt av mycket oro. Därför blev det ännu viktigare för Einar Mattsson att navigera genom utmaningarna med fokus på att trygghet och trivsel för boende. I slutet av året hade vi 71 nyrenoverade bostäder, 134 färdigställda, 109 i produktion och en byggrättsportfölj om 1348 bostäder. Vi attraherade nya förvaltningskunder och förvaltade totalt 15 238 bostäder till ett värde av ca 69 mdkr. Koncernens resultat efter finansnetto blev 16 mkr (160 mkr).
Bonnier Fastigheter Bostad väljer Einar Mattsson för förvaltning i Storstockholm10.4.2025 06:33:00 CEST | Pressmeddelande
Från och med den 1 april 2025 tar Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB över fastighetsdriften och den administrativa förvaltningen av Bonnier Fastigheter Bostads fem fastigheter i Storstockholm. Här finns 878 bostäder och 15 lokaler på en yta om ca 48 000 kvm.
“Jag ska bara ...” är temat för Einar Mattssons arbetsmiljö- och säkerhetsvecka7.4.2025 05:52:00 CEST | Nyheter
Einar Mattsson har alltid fokus på arbetsmiljö och säkra beteenden. Under hela den här veckan fokuserar samtliga medarbetare i koncernen mer djupgående på sina beteenden. Arbetsmiljö- och säkerhetsveckan har nu hållits i flera år och flera olika utbildningsaktiviteter står på schemat. Obligatoriska föreläsningar är inplanerade och inför veckan har koncernens chefer och ledare fått specifik utbildning hur de leder och kan jobba mer proaktivt med frågorna.
”Einar brydde sig på riktigt” — fredagsporträttet med Lennart Kjellkvist4.4.2025 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Som en del i vårt 90-årsfirande uppmärksammar vi mångåriga medarbetare. Många har trivts i bolaget och för flera har det varit deras enda arbetsplats. Idag berättar Lennart ”Kjellis” Kjellkvist om arbetslivet på Einar Mattsson och några anekdoter. Lennart jobbade heltid i 44 år fram till 2012 då han gick i pension, sedan dess har han kommit in till kontoret på diverse ströjobb.
Architector Fastigheter väljer Einar Mattsson för totalförvaltning i Stockholm19.3.2025 06:34:00 CET | Pressmeddelande
Från och med den 1 april 2025 tar Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB över förvaltningen av Architechtor Fastigheter AB:s fyra bostadsfastigheter i Stockholm – en på Södermalm och tre på Östermalm. I fastigheterna finns 114 bostäder och 12 lokaler om totalt 22 837 kvm.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum