Škoda Sverige

Nya ŠKODA OCTAVIA SCOUT

10.6.2020 16:36:35 CEST | Škoda Sverige | Pressmeddelande

Dela
Den nya generationen av ŠKODA OCTAVIA innefattar även en ny OCTAVIA SCOUT. Framgångssagan för denna kombimodell – med robusta utrustningsdetaljer, offroad-look, högre markfrigång och fyrhjulsdrift – startade 2007. Förutom design, erbjuder denna funktionella kombi mer plats än sin föregångare och kan som tillval även beställas med framhjulsdrift.

Nya ŠKODA OCTAVIA SCOUT, som endast finns som kombi, är den perfekta bilen för många olika aktiviteter. Med Rough-Road-paketet som standard ingår bland annat hasplåtar och 15 mm högre markfrigång. OCTAVIA SCOUT lämpar sig idealiskt för körning i terrängen och är dessutom en populär bil för att dra en husvagn, båttrailer eller ett hästsläp. Utrustad med en 2.0 TDI-motor på 200 hk, kan den dra ett släp med en vikt på upp till 2.000 kg.

En OCTAVIA som bjuder på massor av plats och passar för allt

Precis som sina syskon i OCTAVIA-familjen, erbjuder SCOUT – som med sin längd på 4.703 mm och bredd på 1.829 mm nu blivit 16 mm längre och 15 mm bredare – mer plats ombord än sin föregångare. Bagageutrymmesvolymen, som är den hittills största i segmentet, har utökats med 30 lit. till 640 lit. SCOUT kan som tillval fås med de innovativa LED-matrix-strålkastarna (som här gör sin premiär i OCTAVIA) som gör det möjligt att alltid köra på helljus, utan att man bländar andra trafikanter.


Bränslesnåla TDI- och TSI-motorer – och premiär för framhjulsdrift

Den nya 2.0 TDI-motorn levererar 200 hk och ett vridmoment på 400 Nm, är modellseriens kraftfullaste dieselmotor någonsin. Även här handlar det om en premiär. I tillägg till 4-hjulsdrift, erbjuder ŠKODA nu också OCTAVIA med drivning på framhjulen. ŠKODA lanserar även en 2.0 TDI-motor med en effekt på 115 hk, en 1.5 TSI som utvecklar 150 hk – bägge kombineras med en 6-växlad manuell växellåda – och en e-TEC-version av 1.5 TSI med en 7-stegad DSG-växellåda och mildhybridteknik. Dessutom kan man välja mellan någon av toppmotorerna i utbudet – 2.0 TSI (190 hk) och 2.0 TDI (200 hk) – och en 2.0 TDI (150 hk). Alla kombineras som standard med 4-hjulsdrift och en 7-stegad DSG-växellåda.


Tuff, robust look med karakteristiska SCOUT-detaljer

Uttrycksfulla stötfångare, båda med hasplåtar i aluminiumoptik, ser tillsammans med svarta plastlister på hjulhusen, trösklarna och dörrarnas nederdel till att skydda karossen på OCTAVIA SCOUT och ger den en ännu uttrycksfullare utseende. Intrycket fulländas av de silverfärgade, standardmonterade 18"-fälgarna Braga eller 19"-alternativet Manaslu (tillval), båda av lättmetall. Diffusorn fram och bak, takrailsen och rutlisterna har en elegant silverfinish, precis som kåporna på de elektriskt infällbara och uppvärmda sidobackspeglarna med sin automatiska avbländning. OCTAVIA SCOUT är som standard utrustad med LED-dimljus och smyckas av exklusiva SCOUT-emblem på framskärmarna.


SCOUT-känsla i den nydesignade interiören

Det nya interiörkonceptet för ŠKODA OCTAVIA svarar för enklare handhavande och en ny känsla av rymlighet också i SCOUT. Instrumentpanelen, som också den är nydesignad, består av moduler i flera nivåer med en upp till 10 tum stor fristående display i mitten. Mittkonsolen pryds av kromdetaljer, precis som de nya dörrpanelerna och handtagen. Speciell SCOUT-dekor på instrumentpanelen, Thermoflux-sätena och SCOUT-logon på framsätena, tillsammans ger de interiören en stilfull prägel. Pedalerna på OCTAVIA SCOUT har en aluminium finish, medan klädseln, ratten, armstöden och instrumentpanelen dekoreras av kontrasterande sömmar i Tabor Brown.

Närmare världspremiären för nya OCTAVIA SCOUT, som går av stapeln i början av juli månad, följer mer detaljerad information om resten av OCTAVIA-familjen.

Läs mer om nya OCTAVIA på ŠKODA Storyboard.

 

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Om

Škoda Sverige
Škoda Sverige



http://www.skoda.se

ŠKODA AUTO

  • grundades under den banbrytande perioden för bilen 1895, vilket gör ŠKODA till en av de äldsta biltillverkarna i världen
  • erbjuder åtta huvudmodeller på den svenska marknaden: CITIGO, FABIA, SCALA, KAMIQ, OCTAVIA, KAROQ, KODIAQ och SUPERB
  • levererade mer än 1,25 miljoner bilar till kunder över hela världen under 2018
  • har varit en del av Volkswagen Group sedan 1991. Volkswagen Group är en av de mest framgångsrika biltillverkarna i världen. ŠKODA AUTO, i samarbete med gruppen, tillverkar och utvecklar oberoende bilar såväl som komponenter, motorer och växellådor
  • har verksamhet på tre platser i Tjeckien, tillverkning i Kina, Ryssland, Slovakien, Algerien och Indien huvudsakligen genom grupp-partnerskap, samt i Ukraina och Kazakstan genom lokala partners.
  • har över 35 000 anställda globalt och är aktiv på mer än 100 marknader
  • fortsätter framåt med övergången från att vara en traditionell biltillverkare till målsättningen att bli ett ”Simply Clever-företag för de bästa mobilitetslösningarna” som en del av ŠKODA 2025-strategin.

 

Följ Škoda Sverige

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Škoda Sverige

Världspremiär för Škoda Epiq: ny eldriven instegsmodell med generösa utrymmen för vardagslivet19.5.2026 14:43:18 CEST | Pressmeddelande

› Nya Škoda Epiq blir märkets mest prisvärda elbil och instegsmodell i det helelektriska modellprogrammet › Första Škoda-modellen på den nya MEB+ plattformen med framhjulsdrift, låg vikt och hög effektivitet › Kompakt SUV-format kombinerat med generösa utrymmen, 475 liters bagageutrymme och dubbelriktad laddning › Epiq 55 är beställningsbar från och med 19 maj, Epiq 35 och 40 introduceras senare under hösten 2026

Škoda fortsätter sitt rekordlånga partnerskap med IIHF Ishockey-VM 202617.5.2026 20:32:16 CEST | Pressmeddelande

Škoda Auto är officiell huvudpartner till 2026 IIHF Ice Hockey World Championship för 33:e gången. Den tjeckiska biltillverkaren är även i år officiell mobilitetspartner för mästerskapet som avgörs i Schweiz mellan den 15 och 31 maj, med matcher i Zürich och Fribourg. Mitt under pågående turnering, tisdagen den 19 maj, kommer dessutom den nya modellen Epiq att premiärvisas för första gången.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye