Gruvnäringen viktig för Sverige enligt befolkningen
22.6.2020 16:12:09 CEST | Sveriges geologiska undersökning | Pressmeddelande
De råvaror som behövs för energiomställningen, för den digitala omvandlingen och för det hållbara samhällsbygget kommer ursprungligen från gruvbrytning och kan sedan i många fall återvinnas om och om igen. Vi har dock inte brutit tillräckligt ännu för att kunna luta oss mot återvinning till hundra procent. Därför behövs det fortfarande gruvor. SGU har mot bakgrund av detta låtit undersöka befolkningens inställning till gruvnäringen med hjälp av SOM-institutet.
– Undersökningen ger värdefull kunskap om befolkningens syn på gruvnäringen och råvaruförsörjningen, säger Anneli Wirtén, generaldirektör på SGU.
Av undersökningens resultat framgår bland annat att:
- En majoritet är positivt inställda till gruvnäringen: 52 procent av svenskarna håller helt eller delvis med påståendet om att den svenska gruvnäringen bör ges förutsättningar för att säkra tillgången på viktiga metaller. Bara åtta procent tycker att det är helt eller delvis fel.
- Betydligt fler män än kvinnor är positivt inställda till gruvnäringen: 66 procent av männen är positiva, jämfört med 41 procent av kvinnorna.
- De som bor på landsbygden är mer positivt inställda till gruvnäringen jämfört med boende i större städer.
Resultaten bygger på en undersökning från svenska SOM-institutet där 10 068 boende i Sverige i åldrarna 16–85 år deltog, vilket motsvarar ett representativt urval av Sveriges befolkning. Undersökningen genomfördes under september–december 2019.
Kontakter
Erika Ingvald
Expert på hållbar gruvnäring och materialförsörjning
Kaj LaxAvdelningschef Mineralresurser
Tel:018-17 93 94kaj.lax@sgu.seOm
Sveriges Geologiska Undersökning, SGU, är myndighet för frågor som rör berg, jord och grundvatten. SGU tar fram, samlar in och tillhandahåller geologisk information i Sverige för samhällets behov på kort och lång sikt.
Följ Sveriges geologiska undersökning
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges geologiska undersökning
Platser för koldioxidlagring utpekade – men ytterligare undersökningar krävs13.3.2026 13:58:00 CET | Pressmeddelande
I dag, den 13 mars, överlämnar Sveriges geologiska undersökning (SGU) sin slutrapport i regeringsuppdraget om identifiering av lämpliga platser för geologisk lagring av koldioxid. Myndigheten pekar ut två platser som är tänkbara – till havs söder om Skåne, samt sydost om Gotland. På båda platser finns just den typ av bergarter som behövs för att lagring ska kunna ske hållbart och säkert.
Fyndigheter på Gotland är fortfarande av riksintresse18.2.2026 09:41:02 CET | Pressmeddelande
Fyndigheterna Rute-Stucks, Storugns-Klinthagen och Fleringe på Gotland utgör fortfarande riksintressen för sina kalkstensfyndigheter. Det bedömer Sveriges geologiska undersökning efter sin översyn av de tre områdena.
Koppar i topp och Kalmar uppstickare bland prospektörer11.2.2026 14:50:47 CET | Pressmeddelande
Förra året inkom 152 ansökningar om undersökningstillstånd för metaller och mineral till Bergsstaten. Totalt finns i dag 801 gällande undersökningstillstånd i Sverige. Mest eftersökt är basmetallen koppar. Flest undersökningstillstånd beviljades i Västerbotten följt av Norrbotten, men Kalmar kommer trea och är därmed en uppstickare.
Riksintressen, gruvtillstånd och metallpriser – SGU och Bergsstaten bjuder till pressträff9.2.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Få koll på läget vad gäller tillstånd för prospektering och utvinning av metaller och mineral. SGU och Bergsstaten bjuder in till pressträff den 11 februari för att presentera statistik och lägesbild på gruv- och mineralområdet. Bergsstaten kommer också att lansera en ny e-tjänst för att underlätta ansökningsprocessen för undersökningstillstånd och bearbetningskoncession.
Grundvattenkvaliteten kan försämras i framtida klimat29.1.2026 11:00:00 CET | Pressmeddelande
I Sverige är vi beroende av grundvatten, bland annat för dricksvattenförsörjning och livsmedelsproduktion. Men på grund av klimatförändringar riskerar kvaliteten på grundvattnet att bli sämre i framtiden, och förändringen kan variera stort mellan olika platser. Det visar Sveriges geologiska undersökning (SGU) i en ny utredning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum