Anders Holmestig ny vd för Fastighetsägarna Sverige

Anders Holmestig tillträde som ny vd för Fastighetsägarna Sverige 1 juni och kommer närmast från LRF där han var vice VD och näringspolitisk chef. Dessförinnan har han arbetat som bland annat politiskt sakkunnig i Statsrådsberedningen och ansvarig för näringslivs- och samhällsfrågor på ICA-handlarnas förbund.
– Jag är mycket glad och stolt över att få möjlighet att leda Fastighetsägarna Sverige. Jag ser fram emot att få fortsätta utveckla Fastighetsägarna och det arbete som gjorts för att synliggöra fastighetsbranschens viktiga roll i samhällsbygget, säger Anders Holmestig, vd Fastighetsägarna Sverige.
Coronapandemin har haft stor påverkan på många av fastighetsbranschens lokalhyresgäster. Många fastighetsägare har stöttat sina kunder genom att ge anstånd och rabatter för att underlätta för utsatta företag att ta sig igenom den mest akuta krisen. Sedan 23 april har fastighetsföretag använt Fastighetsägarnas mall för tillfällig hyresrabatt över 14 000 gånger.
– Fastighetsbranschen har gett ett stort stöd till sina lokalhyresgäster för att de ska kunna ta sig igenom den akuta krisen. Nu behöver vi fokusera på hur vi på ett hälsosäkert sätt kan återstarta den svenska ekonomi genom att till exempel se över momsregler för effektivare lokalutnyttjande och underlätta mer flexibel användning av byggnader genom ändringar i plan- och bygglagen, säger Anders Holmestig.
Under våren och vintern har tre stora statliga utredningar som påverkar bostadspolitiken tillsatts, utredningen om effektivare hyresförhandlingar, en ny social bostadspolitik och fri hyressättning i nyproduktion av hyreslägenheter.
– De statliga utredningarna om hyresmarknaden och den sociala bostadspolitiken är viktiga för att de kommer få stor påverkan på hur bostadsmarknaden fungerar framöver. Mitt och Fastighetsägarnas fokus kommer att ligga på att skapa förutsättningar för fler att få tillgång till en bostad, då är det viktigt med en social bostadspolitik som är träffsäker och når dem med störst behov av samhälleligt stöd, säger Anders Holmestig.
– Det är viktigt att vi får en fungerande hyresmarknad med jämbördiga parter. Här behövs det en lagstadgad oberoende tvistlösning för de årliga hyresförhandlingarna. Denna måste basera sina beslut på tydliga grunder kopplade till utvecklingen av bostadskonsumenternas värderingar. En sådan modell skulle gynna långsiktiga investeringar i befintliga och nya hyresrätter. Därmed kan hyresrätten fortsätta att vara en attraktiv boendeform för såväl nuvarande som framtida hyresgäster, säger Anders Holmestig.
Pressbilder på Anders Holmestig finns att hämta på: https://www.flickr.com/photos/fastighetsagarna/albums/72157714552230442
Kontakter
Anders HolmestigVd Fastighetsägarna Sverige
Tel:076-100 76 13anders.holmestig@fastighetsagarna.seNiklas StavegårdKommunikationschef Fastighetsägarna Sverige
Tel:072-738 22 27niklas.stavegard@fastighetsagarna.seBilder
Om
Vi arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad
Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.
Följ Fastighetsägarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna
Höjda elnätsavgifter i Falköping – Falbygdens Energi ligger högre än grannkommunerna19.12.2025 05:00:00 CET | Pressmeddelande
Falbygdens Energi - en del av Nordion Energi - höjer elnätsavgifterna i Falköping med i gensomsnitt 6,5 procent. Höjningen innebär att elkunder i kommunen får betala mer för sitt elnät än invånare och företag i flera närliggande kommuner.
Fastighetsägarna beviljar projektmedel för framtidens stadskärna i Västervik18.12.2025 09:52:25 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna GFR:s styrelse har beslutat att bevilja projektmedel till satsningen ”Framtidens stadskärna – Etableringssamverkan Västervik City”. Projektet ska bidra till att vända den negativa utvecklingen i Västerviks stadskärna och skapa bättre förutsättningar för nya verksamheter, minskade vakanser och ett mer levande city.
EU:s åtgärdsprogram mot bostadskrisen svårt att använda i Sverige16.12.2025 15:55:16 CET | Pressmeddelande
EU-kommissionen presenterade i dag innehållet i sin första samlade agenda för bostadsförsörjning inom unionen. Fastighetsägarna välkomnar att utmaningarna på de europeiska bostadsmarknaderna adresseras på EU-nivå, men konstaterar att viktiga delar av kommissionens åtgärder är svåra att förena med regelverk och tradition på den svenska bostadsmarknaden.
Anna Waxin kvarstår som VD för Fastighetsägarna Service Stockholm16.12.2025 15:06:00 CET | Pressmeddelande
I december förra året tillträdde Anna Waxin, utöver sin roll som vd för Fastighetsägarna Stockholm, även som tillförordnad vd för Fastighetsägarna Service Stockholm. Anna Waxin kvarstår nu som vd för båda organisationerna och en COO, Chief Operating Officer, rekryteras med ansvar för den operativa verksamheten i servicebolaget.
Fastighetsägare om Fehmarn Bält: Politiken måste matcha potentialen16.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
När Fehmarn Bält-förbindelsen står klar runt 2030 väntas den få en betydande inverkan på regional tillväxt och innovation i södra Sverige. En ny rapport från Fastighetsägarna Syd understryker fastighetsägarnas betydelse för en växande region.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

