Åtalas för 139 fall av grov smuggling

Fyra personer åtalas idag vid Malmö tingsrätt, misstänkta för att under en längre tid ha smugglat alkohol som sedan sålts vidare i Sverige. Smugglingen har skett frekvent - enligt förundersökningen har 139 smugglingsresor genomförts till Sverige under knappt 18 månader.
Det var den 26 november 2018 som Tullverket stoppade den 47-årige nu misstänkte huvudmannen samt en 50-årig medåtalad man på Lernacken vid Öresundsbron. Männen, som båda är hemmahörande i Malmö, anlände i en personbil lastad med drygt 470 liter alkohol som inhandlats i Tyskland.
Situationen var inte ny för 47-åringen. Under såväl 2017 som 2018 hade han varit föremål för liknande kontroller, och 47-åringens förklaring till den medhavda alkoholen var i stort sett alltid densamma - han skulle ha en större fest, och hade därför köpt på sig lite extra.
Den här gången var det dock annorlunda. Genom eget utredningsarbete, spaning och samverkan med myndigheter utomlands hade Tullverket kunnat fastställa frekvensen och omfattningen på verksamheten. Efter kontrollen greps och anhölls de båda männen, samtidigt som Tullverket genomförde husrannsakningar på flera adresser i Malmö med omnejd.
Nu åtalas 47-åringen för 139 fall av grov smuggling under perioden juni 2017 till november 2018. Sammanlagt bedöms han med hjälp av de medåtalade männen ha smugglat in alkoholdrycker motsvarande i vart fall cirka 9.800 liter sprit till Sverige. Den 50-årige medpassageraren på Lernacken åtalas även han för medhjälp, liksom en 36-årig man och en 49-åring som också har rest med 47-åringen till Tyskland vid tidigare tillfällen.
Tillvägagångssättet har varit snarlikt det som Tullverket sett i flertal andra ärenden som är under utredning eller som redan gått upp i rätten. Alkoholen har inhandlats i Tyskland och sen förts in i Sverige - ibland direkt, och ibland genom att en del av lasten mellanlagrats i hyrda förråd på den danska sidan sundet. För transporterna har 47-åringen över tid nyttjat ett flertal olika fordon, mestadels personbilar men även en skåpbil med lönnutrymmen i både väggar och golv har använts för den frekventa smugglingen.
– Ärendet är ytterligare ett exempel på det vi i Tullverket kallar för organiserad myrtrafik, det vill säga man lastar bilarna med en mängd alkohol som anses ”rimlig” om man skulle bli kontrollerad, sen gör man om proceduren dag ut och dag in, säger Oscar Lindvall, som leder den aktionsgrupp vid Tullverket i Malmö som sedan en tid tillbaka arbetar mot alkoholsmugglingen.
I Sverige har alkoholen bland annat förvarats i ett förråd i ett villaområde i Arlöv utanför Malmö innan den sålts vidare.
Grov smuggling är ett brott som kan ge minst sex månader och allra längst sex år i fängelse.
För mer information, kontakta Tullverkets presstjänst, 0771-450 590.
Nyckelord
Kontakter
Tullverkets presstjänst
Tel:0771-450 590press@tullverket.seBilder




Om
Tullverket är en statlig myndighet som kontrollerar flödet av varor över Sveriges gränser. Med visionen att bara godkända varor ska passera gränsen hindrar vi olagliga varor från att komma in i landet och bidrar till ett tryggare samhälle. Vi förenklar handeln med andra länder och lägger grunden till ökad tillväxt och konkurrens på lika villkor. Tullverket, som grundades 1636, har i dag cirka 2 600 anställda och leds av generaltulldirektör Johan Norrman.
Följ Tullverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Tullverket
700 000 farliga föremål stoppade av Tullverket12.12.2025 07:03:35 CET | Pressmeddelande
Leksaker som innehåller farliga ämnen, mobilladdare som kan orsaka brand, lampor som kan bli strömförande, nödradioapparater som bedöms som farliga och falska delar till rulltrappor. Listan är lång över produkter som Tullverket har hindrat från att komma in till Sverige under 2025. Av 1,7 miljoner kontrollerade artiklar stoppades drygt 700 000 och en halv miljon av dessa förstördes, vilket är ett rekord.
Allt fler företag kapas för smuggling av narkotika9.12.2025 08:22:04 CET | Pressmeddelande
Tullverket ser en ökning av seriösa företag som utnyttjats för narkotikasmuggling av kriminella. Tullverket har hittills i år identifierat tjugo ärenden där företag i olika delar av landet helt ovetandes, har utnyttjats för smuggling av narkotika. De kriminellas tillvägagångssätt har varit att leta upp företag med importtillstånd och sedan använda företaget för smuggling. De ärenden som upptäckts har handlat om importer från USA där det smugglats mellan två och 250 kilo cannabis per tillfälle.
Mer narkotika stoppas i post och paket efter nya lagar2.12.2025 07:32:50 CET | Pressmeddelande
Över tre och ett halvt ton narkotika har beslagtagits i post och paket på fraktterminaler hittills i år. Det är mer än hela förra året och en dryg fördubbling jämfört med 2023. Ny lagstiftning gör det möjligt för Tullverket att göra kontroller på fler platser i landet.
Grodmän på undervattensskotrar misstänks ha hämtat 240 kilo kokain från smuggelfartyg27.11.2025 12:23:51 CET | Pressmeddelande
Tullverket har avslöjat ett avancerat sätt att smuggla sammanlagt cirka 240 kilo kokain till Sverige. Dykare på undervattensskotrar misstänks ha plockat upp narkotika som var fäst på ett fartyg i Uddevalla hamn. Vid ett tillslag i juni mot två fordon i Ljungskile hittade tullkriminalen 170 kilo kokain värt drygt 160 miljoner kronor i missbrukarledet. På torsdagen åtalades tre män vid Uddevalla tingsrätt misstänkta för synnerligen grov narkotikasmuggling samt synnerligen grovt narkotikabrott.
Stora mängder kokain smugglades i dolda utrymmen14.11.2025 08:09:35 CET | Pressmeddelande
Tullverket har avslöjat flera avancerade varianter där dolda utrymmen i personbilar och lastbilar använts till att smuggla och distribuera narkotika. Nu åtalas två polska chaufförer som stoppades vid Öresundsbron i somras när de försökte smuggla in 32 kilo kokain i ett lönnutrymme i en kyltrailer. Samma lastbil misstänks ha fört in 82 kilo kokain som tullkriminalen hittade i våras när de slog till mot två ombyggda fordon i Stockholm. Samtidigt pågår i Stockholms tingsrätt en rättegång mot fem andra inblandade i den organiserade smugglingen som beräknas ha omsatt mångmiljonbelopp.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
