Lisa Carlehed och Gustaf Skarsgård är Utvandrarna
25.6.2020 06:00:00 CEST | Film i Väst | Pressmeddelande

Film i Väst samproducerar Utvandrarna, en storsatsning från SF Studios som nu filmatiserar Sveriges mest folkkära berättelse av Vilhelm Moberg. I regi av Erik Poppe (Utøya 22 juli, Kungens val) med manus av Siv Rajendram Eliassen och Anna Bache-Wiig, skildras den episka historien om hur en och en halv miljon svenskar sökte ett bättre liv på andra sidan Atlanten. Bodilnominerade Lisa Carlehed (I dine hænder, Tills vi faller, Psykosia) gör sin första större huvudroll i en svensk produktion när hon spelar Kristina mot Gustaf Skarsgård (438 dagar, Vikings) i rollen som Karl-Oskar.
”Att axla den närmast mytomspunna rollen som Kristina känns otroligt häftigt. Jag och Gustaf har haft en fantastisk kemi under provspelningarna där jag tidigt hittade in i skuggorna av Kristina som inte tidigare skildrats. Något jag också länge längtat efter har varit att göra en huvudroll i en svensk storfilm av den här digniteten. Jag ser väldigt mycket fram emot att tillsammans med en så stark produktion som SF Studios bidrar med, gestalta den kärlek och det mod som präglar Utvandrarnas resa från Sverige till USA”, säger Lisa Carlehed.
Utvandrarna rymmer lika mycket kärlek som äventyr där publiken tas med på Kristina och Karl-Oskars livsavgörande resa. Det är också en berättelse om Sverige, om oss som svenskar och en påminnelse om det djupt mänskliga som driver oss.
”Att jobba med en sådan förlaga som Utvandrarserien och en sådan karaktär som Karl-Oskar, är inget annat än ett drömprojekt. Något som direkt fångade mig var nerven i relationen mellan Karl-Oskar och Kristina. Hur det genom deras kärlek och val ryms en större berättelse om mod och att våga för att leva. Om kärleken till sina nära, kärleken till ett land, kärleken till det vi kallar ett hem”, säger Gustaf Skarsgård.
I rollistan ser vi bland andra Sofia Helin (Snömannen, Arn: Tempelriddaren, Bron) som spelar Judit och Liv Ullmann, som spelade Kristina i Jan Troells Oscarsnominerade filmatisering från 1971, kommer tillbaka i rollen som Anna, Kristinas mor.
”Med Utvandrarna vill jag genom Kristinas ögon återge hennes och Karl-Oskars kärlek och kamp för ett bättre liv. Hur långt är man villig att gå för att rädda sina barn. Det mod som följde dem, som flyktningar, på den storslagna men också dramatiska resan från Småland och över Atlanten till Minnesota. Utvandrarna tar oss genom rädsla och hopp, genom kärlek och död. Det är en tidlös och ständigt aktuell berättelse om vilka vi är, vart vi kommer ifrån och våra drömmar, säger regissör Erik Poppe.
Filmen börjas spelas in i september på flera platser i Västra Götaland. Den tidigare inspelningsplanen var till stor del lagd i Tjeckien men i Coronapandemins spår har man istället valt att flytta hem produktionen för att kunna hålla tidplanen för inspelningen. Att Utvandrarna nu spelas in på hemmaplan ser produktionen positivt på.
”Historien som Vilhelm Moberg skildrade för över 70 år sedan är en tidlös klassiker och mer relevant i dag än när den först skrevs. I Utvandrarna följer vi Kristina och Karl-Oskars modiga val att lämna allt bakom sig för chansen att börja om och bygga ett nytt, bättre liv för sig och sin familj. Det är ett sensationellt äventyr de tar oss med på, som handlar om att hitta sin plats i världen, att hitta ett nytt hem. Detta är ett drömprojekt som vi utvecklat under många år och är nu äntligen, med denna fantastiska ensemble, redo att börja inspelningen”, säger Fredrik Wikström Nicastro, producent SF Studios.
Utvandrarna produceras av SF Studios i samproduktion med TV4/C More, Film i Väst, Nordsvensk Filmunderhållning, Paradox, SF Studios Danmark och Fantefilm med stöd av Svenska Filminstitutet, Nordisk Film & TV Fond, Norska Filminstitutet, Danska Filminstitutet samt DR. Filmen distribueras av SF Studios och REInvent International Sales hanterar den internationella försäljningen.
Utvandrarna har planerad biopremiär juldagen 2021.
Nyckelord
Kontakter
Ulrika GrönérusPress & Media Relations
Tel:+46(0)708-64 37 36ulrika.gronerus@filmivast.seBilder




Om
Film i Väst är en av Europas mest framgångsrika regionala filmfonder och efter Svenska Filminstitutet näst största finansiären av svensk film och TV-drama. Sedan starten 1992 har Film i Väst samproducerat fler än 1 000 svenska och internationella långfilmer, TV-drama, dokumentär- och kortfilmer. Samproduktionerna har vunnit Oscar, Golden Globe, Emmy och European Film Awards. Även på världens främsta filmfestivaler som Berlin och Cannes har Film i Västs samproduktioner varit framträdande. Sammanlagt har Film i Västs samproduktioner vunnit 150 Guldbaggar. Till det kommer ytterligare 295 nomineringar. 2017 såg fler än 300 miljoner tittare någon av Film i Västs samproduktioner globalt. Film i Väst är en del av Västra Götalandsregionen, Sveriges ledande filmregion.
Följ Film i Väst
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Film i Väst
Sentimental Value vinner en Oscar16.3.2026 08:47:43 CET | Pressmeddelande
Den norska filmen Sentimental Value, samproducerad av Film i Väst, har tilldelats en Oscar vid årets Oscarsgala i Dolby Theatre i Los Angeles, i kategorin Bästa internationella film. Filmen hade hela nio Oscarnomineringar.
Levan Akin gör ny långfilm13.2.2026 08:47:56 CET | Pressmeddelande
Hyllade regissören Levan Akin är aktuell med en ny långfilm, Summer in Heat, ett sensuellt drama om begär, tradition och förbjudna känslor. Filmens manus är skriven av den prisbelönte författaren och dramatikern Jordan Tannahill och produceras av RMV Film i samproduktion med bland andra Film i Väst, Adomeit Film, Eaux Vives Productions, Istos Film och SVT.
10 Oscarnomineringar för Film i Västs samproduktioner22.1.2026 15:23:44 CET | Pressmeddelande
Sentimental Value av Joachim Trier har idag fått nio Oscarnomineringar; Actress in a Supporting Role (Elle Fanning och Inga Ibsdotter Lilleaas), Actor in a Supporting Role (Stellan Skarsgård), Original Screenplay (Eskil Vogt och Joachim Trier), International Feature Film, Film Editing (Olivier Bugge Coutté), Actress in a Leading Role (Renate Reinsve), Directing (Joachim Trier) och Best Picture (producenter Maria Ekerhovd och Andrea Berentsen Ottmar). Dessutom fick The Ugly Stepsister en Oscarnominering i kategorin Makeup and Hairstyling (Thomas Foldberg and Anne Cathrine Sauerberg).
Storslam för Eagles of the Republic på Guldbaggegalan19.1.2026 22:45:36 CET | Pressmeddelande
Vid kvällens Guldbaggegala på Cirkus i Stockholm fick Film i Västs samproduktion Eagles of the Republic hela sex Guldbaggar: Bästa film, bästa manliga skådespelare, bästa manus, bästa visuella effekter, bästa kostymdesign och bästa maskdesign.
Stjärnspäckad ensemble i Niki Lindroth von Bahrs nya kortfilm11.12.2025 14:21:06 CET | Pressmeddelande
Den hyllade konstnären och regissören Niki Lindroth von Bahr är tillbaka med en ny stop motion-animerad kortfilm, The Rose, producerad av Malade AB. Filmen, som just nu befinner sig i produktion, samlar några av Nordens och Europas mest framstående skådespelare i rollistan. I rollistan hörs bland andra: Noomi Rapace, Tuva Novotny, Alexander Skarsgård, Arja Saijonmaa, Denis Lavant, Kevin Rowland, Carl Johan De Geer, Marianne Lindberg De Geer, Johannes Kuhnke och Anna Mouglalis.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
