Tullverket

Ny tullstation i Hån stärker gränsskyddet

Dela
Idag öppnar den nya tullstationen i Hån i Värmland, belägen mellan Töcksfors och den svensk-norska gränsen. Det är Sveriges modernaste tullstation och den kommer att bidra till effektivare kontroll och hantering av varor vid gränsen.

Varje vardagsdygn passerar cirka 300-400 fordon Hån. Den nya tullstationen kommer att ligga i direkt anslutning till trafikflödet sedan gamla E18 fick en ny sträckning. Det kommer att innebära att det nu blir väsentligt smidigare för företagen att klarera sitt gods.

– Det känns bra att en ny tullstation är färdig och i drift. Det är en tullstation med hög funktionalitet där vi kan göra fler och mer effektiva tullkontroller och säkra tullhanteringen av handelsflödet vid den viktiga gränsen mot Norge. Det är helt i linje med Tullverkets satsning på att stärka gränsskyddet och på sikt automatisera klareringen, säger Jan Tamm, chef för administrationsavdelningen på Tullverket.

Tullverket i Hån har ett 40-tal anställda. I entreprenaden har stor uppmärksamhet riktats mot att åstadkomma effektiva arbetsprocesser, en bra arbetsmiljö för personalen liksom en minskad negativ miljöpåverkan. Det blir lättare för Tullverkets personal att arbeta med moderna uppställningsplatser för lastbilar, en bra kontrollplats, stor kontrollhall med röntgen och nya kontorslokaler. Den nya tullstationen är miljöcertifierad och energisnål med solceller på taket och uppfyller kraven för handikappanpassning.

– Den nya tullstationen ligger bättre till vilket innebär att det blir lättare för företagen att göra rätt för sig och den nya tullstationen blir ett stort lyft för personalen, säger Roger Nilsson, gruppchef vid Tullverket i Hån.

I december 2018 inleddes markarbetena för den nya tullstationen och byggnationen har tagit 1,5 år. Anläggningen är cirka 2 200 kvadratmeter och ligger cirka 500 meter från gränsen mot Norge vilket underlättar samarbetet med det norska tollvesenet. I närtid kommer speditionsverksamhet, som biträder företagen med att göra tulldeklarationer, att starta upp i anslutning till tullstationens läge.

För mer information kontakta Tullverkets presstjänst, 0771-450 590.

Kontakter

Bilder

Ladda ned bild
2 av 3
   
img 20200610 110719 1
2 av 3 img 20200610 110719 1
Ladda ned bild
tullstation han foto
tullstation han foto
Ladda ned bild

Om

Tullverket
Tullverket
Huvudkontor: Tegeluddsvägen 100, Stockholm


0771-450 590https://www.tullverket.se/sv/

Tullverket är en statlig myndighet som kontrollerar flödet av varor över Sveriges gränser. Med visionen att bara godkända varor ska passera gränsen hindrar vi olagliga varor från att komma in i landet och bidrar till ett tryggare samhälle. Vi förenklar handeln med andra länder och lägger grunden till ökad tillväxt och konkurrens på lika villkor. Tullverket, som grundades 1636, har i dag cirka 2 600 anställda och leds av generaltulldirektör Johan Norrman. 

Följ Tullverket

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Tullverket

700 000 farliga föremål stoppade av Tullverket12.12.2025 07:03:35 CET | Pressmeddelande

Leksaker som innehåller farliga ämnen, mobilladdare som kan orsaka brand, lampor som kan bli strömförande, nödradioapparater som bedöms som farliga och falska delar till rulltrappor. Listan är lång över produkter som Tullverket har hindrat från att komma in till Sverige under 2025. Av 1,7 miljoner kontrollerade artiklar stoppades drygt 700 000 och en halv miljon av dessa förstördes, vilket är ett rekord.

Allt fler företag kapas för smuggling  av narkotika9.12.2025 08:22:04 CET | Pressmeddelande

Tullverket ser en ökning av seriösa företag som utnyttjats för narkotikasmuggling av kriminella. Tullverket har hittills i år identifierat tjugo ärenden där företag i olika delar av landet helt ovetandes, har utnyttjats för smuggling av narkotika. De kriminellas tillvägagångssätt har varit att leta upp företag med importtillstånd och sedan använda företaget för smuggling. De ärenden som upptäckts har handlat om importer från USA där det smugglats mellan två och 250 kilo cannabis per tillfälle.

Grodmän på undervattensskotrar misstänks ha hämtat 240 kilo kokain från smuggelfartyg27.11.2025 12:23:51 CET | Pressmeddelande

Tullverket har avslöjat ett avancerat sätt att smuggla sammanlagt cirka 240 kilo kokain till Sverige. Dykare på undervattensskotrar misstänks ha plockat upp narkotika som var fäst på ett fartyg i Uddevalla hamn. Vid ett tillslag i juni mot två fordon i Ljungskile hittade tullkriminalen 170 kilo kokain värt drygt 160 miljoner kronor i missbrukarledet. På torsdagen åtalades tre män vid Uddevalla tingsrätt misstänkta för synnerligen grov narkotikasmuggling samt synnerligen grovt narkotikabrott.

Stora mängder kokain smugglades i dolda utrymmen14.11.2025 08:09:35 CET | Pressmeddelande

Tullverket har avslöjat flera avancerade varianter där dolda utrymmen i personbilar och lastbilar använts till att smuggla och distribuera narkotika. Nu åtalas två polska chaufförer som stoppades vid Öresundsbron i somras när de försökte smuggla in 32 kilo kokain i ett lönnutrymme i en kyltrailer. Samma lastbil misstänks ha fört in 82 kilo kokain som tullkriminalen hittade i våras när de slog till mot två ombyggda fordon i Stockholm. Samtidigt pågår i Stockholms tingsrätt en rättegång mot fem andra inblandade i den organiserade smugglingen som beräknas ha omsatt mångmiljonbelopp.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye