Friskis bryter barns skadliga stillasittande - finalist till kronprinsessparets pris Årets Peppare

En ny rapport från Folkhälsomyndigheten visar att svenska skolbarns stillasittande är hälsofarligt. Friskis&Svettis har lösningen på problematiken och kan vinna Generation Peps pris Årets Peppare på Idrottsgalan.
Världshälsoorganisationen (WHO) rekommenderar minst en timmes fysisk aktivitet om dagen. Folkhälsomyndighetens senaste enkät visar att endast 14 procent av elever i mellan - och högstadiet rör sig så att pulsen ökar dagligen. Friskis&Svettis har lösningen genom satsning på barn och ungas träning med Mini-Röris i förskolan, Röris-pauser under skoldagen, familjepass på träningsanläggningarna och tonårsinspiratörer i gymmen. Sveriges största ideella förening har därför nominerats till priset Årets peppare. Igår meddelade den icke vinstdrivande organisationen Generation Pep, som startades av kronprinsessparet, att Friskis är en av tre finalister till priset som delas ut på den tv-sända Idrottsgalan 21 januari av Prins Daniel.
- Vi är enormt stolta över att vara nominerade till årets Peppare. Friskis&Svettis peppare finns i 110 föreningar i Sverige och flertalet gör detta på sin fria tid. De har lust till sin uppgift och drivs av att få barn och vuxna i rörelse. Vi vill också lyfta att nomineringen även gäller de över 30000 pedagoger som gått igenom Friskis utbildning till rörelseinspiratörer inom Röris och nu tar hand om spring i benen och behov till lugnare övningar i klassrum, på skolgårdar och i förskolor.", säger Susanne Jidesten, generalsekreterare på Friskis&Svettis.
Tidigare rapporter från Gymnastik och Idrottshögskolan (GIH) och Centrum för idrottsforskning (CIF) visar dessutom att unga som slås ut från organiserad lag- och tävlingsidrott väljer Friskis, som har 13-årsgräns i gymmen. Träning på lika villkor, oavsett kön och ålder lockar, liksom en miljö fri från krav på prestation. Föreningen bjuder på sportlovsträning, har träningsskola och andra riktade aktiviteter på loven för att möjliggöra rörelse när skolidrotten är obefintlig.
Kontakt
Susanne Jidesten, generalsekreterare, 076-320 32 60, susanne.jidesten@riks.friskissvettis.se
Josefin Engfelt, pressansvarig, 070-848 81 82, josefin.engfelt@riks.friskissvettis.se
Om Årets Peppare
Igår meddelades vilka de tre finalisterna är till priset Årets Peppare som instiftades för två år sedan av Generation Pep, en icke vinstdrivande organisation initierad av Kronprinsessparet för att sprida kunskap och skapa engagemang kring barn och ungdomars hälsa. Priset delas ut av Prins Daniel på Idrottsgalan nästa vecka. Bland finalisterna är Friskis&Svettis som med satsningar som Röris och Mini-Röris har satt mängder av barn och unga i rörelse i skola och förskola över hela landet. Friskis&Svettis peppare finns i 110 föreningar i Sverige och över
30 000 pedagoger har gått igenom Friskis utbildning till rörelseinspiratörer för att leda övningar i klassrum, på skolgårdar och i förskolor.
Kontakter
Susanne JidestenFriskis&Svettis generalsekreterare
Tel:+46 76 320 32 60susanne.jidesten@riks.friskissvettis.seBilder

Om
Människor i alla åldrar utgör Friskis&Svettis genom sina medlemskap. Vi är fördelade i 156 ideella idrottsföreningar, varav 104 i Sverige och resterande i Norge och övriga Europa. Friskis&Svettis vill alltid att fler ska få chans att hitta sin grej inom träningen.
Följ Friskis&Svettis
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Friskis&Svettis
Hela Friskis samlas i Örebro11.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
I en orolig tid är frågor om träning och välmående högaktuellt. Med över en halv miljon medlemmar är Friskis en av Sveriges största idrottsföreningar. Till helgen samlas representanter från hela organisationen i Örebro för att fatta beslut om spännande framtidsfrågor.
Brian van den Brink ny träningschef på Friskis18.2.2025 07:55:00 CET | Pressmeddelande
För många inom träningsbranschen är han en välkänd röst och drivkraft bakom medieplattformen Sweaty Business. Nu tar Brian van den Brink nästa steg och kliver in som chef för träningsutveckling och utbud på Friskis.
Friskis trendspaning 202517.12.2024 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Det är dags att blicka framåt på året som kommer. Friskis trendspanare har som alltid haft koll på vad som händer ute i vida träningsvärlden och inom forskningen för att se vad som är på gång inför nästa år. Här är de stora träningstrenderna 2025.
Idrottsprofil i duell med tunnelbanan2.12.2024 08:15:00 CET | Pressmeddelande
Med glimten i ögat och fullt fokus ställde sprintern och idrottsprofilen Moa Hjelmer upp för att visa att träning kan finnas där du är – till och med i kollektivtrafiken. Under december månad öppnar Friskis träningsappen Friskis Go för hela svenska folket.
Träna för HYROX på Friskis12.11.2024 14:39:46 CET | Pressmeddelande
HYROX har tagit Sverige med storm och anmälningarna till tävlingseventen slår i taket. Ett nytt och spännande sätt att inspirera och motivera till träning. Därför är Friskis glada att kunna presentera HYROX som ny partner och laddar för flera nya pass i träningsutbudet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum