5000 anhöriga saknas av personer i Sverige
Den 30 augusti uppmärksammar Internationella rödakors- och rödahalvmånerörelsen The International Day of the Disappeared. Detta för att hedra de människor som saknas efter krig och konflikt eller som har försvunnit längs flyktvägarna, samt deras anhöriga. För varje saknad person finns många familjemedlemmar som lever i ovisshet utan att veta om deras anhöriga är döda eller vid liv. Det finns även många praktiska problem som den som saknar en anhörig brottas med både socialt, juridiskt och ekonomiskt. Den internationella rödakors- och rödahalvmånerörelsens nätverk gör det möjligt att på olika sätt efterforska familjemedlemmar på de flesta ställen i världen.
– Många av de här saknade personerna kommer aldrig att återfinnas och deras anhöriga kommer fortsatt tvingas leva i ovisshet. Vi vet att det är oerhört svårt att gå vidare när man inte vet vad som har hänt en älskad partner, barn, bror eller syster. Det påverkar den psykiska hälsan och möjligheten att etablera sig i ett nytt land, säger Martin Ärnlöv generalsekreterare på Svenska Röda Korset.
Många anhöriga som har saknade familjemedlemmar vänder sig till Röda Korset för att få svar. I samband med flyktingsituationen 2015 och fram till 2018 såg Svenska Röda Korset en drastisk ökning av antalet ärenden. De flesta ärenden var barn och unga vuxna som förlorat kontakten med sina familjemedlemmar i eller på väg till Europa, ofta i samband med resa över Medelhavet. I flera fall arbetar därför Internationella rödakors- och rödahalvmånerörelsen tillsammans för att samordna insamling av DNA från familjemedlemmar och med myndigheter i olika länder kring Medelhavet.
Sedan ett par år tillbaka har antalet nya efterforskningsförfrågningar till Svenska Röda Korset sjunkit, inte på grund av att behovet minskat, utan snarare som en följd av att gränskontroller och andra hinder gjort det svårare att komma till Sverige. Varje öppnat ärende kan pågå under lång tid innan svar om saknade anhöriga kan lämnas. Fortfarande arbetar Svenska Röda Korset med ärenden kopplade till konflikten på Balkan och andra världskriget.
– Vi vet att den nationella såväl som europeiska migrationspolitiken påverkar antalet saknade. Begränsningar i rätten till familjeåterförening tvingar exempelvis fler kvinnor och barn att genomföra livsfarliga resor över Medelhavet. Senast för ett par veckor sedan såg vi en ny tragedi där 45 flyktingar och migranter omkom utanför Libyens kust, säger Martin Ärnlöv.
Att ge anhöriga information om vad som hänt betyder oerhört mycket för den psykiska hälsan och etableringen i ett nytt land. Röda Korset understryker därför vikten av att svenska myndigheter, i enlighet med den internationella humanitära rätten, ser till att anhöriga till personer som saknas får rätt stöd, och underlättar för dem att utöva sin rätt att få veta vad som har hänt, samt ser över de regelverk som får konsekvenser - juridiskt, ekonomiskt och socialt – för de drabbade anhöriga.
- Per den 31 juli fanns det ca 1300 pågående efterforskningsärenden hos Svenska Röda Korset. Det betyder att minst 1 300 personer i Sverige saknar en anhörig. Eftersom en person ofta saknar mer än en anhörig letar Röda Korset i dagsläget efter nästan 5000 saknade personer. 60 % av de som saknas är barn.
Nyckelord
Kontakter
Isak HellerupPressekreterare
Presstjänsten - kontakta mig i alla pressfrågor som rör Röda Korset
Bilder



Länkar
Om
Röda Korset finns över hela världen. Tack vare miljontals volontärer når vi fram till människor i kriser och katastrofer, även när det är svårt. Vi kämpar för att rädda liv och ge hopp, överallt och varje dag.
Följ Röda korset
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Röda korset
Ny rapport: Över 100 organisationer vittnar om att fler behöver hjälp8.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Sju av tio organisationer ser en ökad social och ekonomisk utsatthet de senaste tre åren – tre av fyra tror det blir värre. Det visar en ny rapport av Svenska Röda Korset. Rapporten bygger på svar från 109 organisationer i alla Sveriges län.
Intensivt hjälparbete efter översvämningarna i Asien4.12.2025 13:48:15 CET | Pressmeddelande
Röda Korset och Röda Halvmånen står i främsta ledet för hjälpinsatserna efter de svåra översvämningarna i Asien. Över en miljon människor är drabbade.
Sex av tio oroade för extremväder – Sverige anses dåligt förberett19.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Sex av tio svenskar oroar sig för skogsbränder, översvämningar och torka. Det visar en ny undersökning från Hyresgästföreningen och Röda Korset, gjord av Indikator. Trots det tycker många att Sverige gör för lite för att förebygga klimatkrisens konsekvenser. Åtta av tio vill att staten investerar mer i förebyggande åtgärder mot klimatrelaterade kriser.
Nu blir historien om Vita bussarna tillgänglig för fler7.11.2025 14:28:46 CET | Pressmeddelande
I år är det 80 år sedan tusentals människor kom till Sverige med de Vita bussarna. I ett samarbete mellan Svenska Röda Korset och Sveriges museum om Förintelsen kan du nu samlat och digitalt ta del av berättelser, fotografier och dokument från räddningsaktionen våren 1945. Du kan också fördjupa dig i historien genom en programserie och ett nytt pedagogiskt material.
Fasansfull situation i Sudan förvärras7.11.2025 12:21:07 CET | Pressmeddelande
Läget i Sudan blir alltmer akut. Mer än två års konflikt i Sudan har eskalerat till en fasansfull nivå. Striderna, våldet och förstörelsen drabbar befolkningen i hela landet. I regionen Darfur och staden Al-Fasher har människor tvingats leva under belägring i mer än ett års tid och staden har nu intagits.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
