Ny säsong för Expressen TV:s succéformat ”Bara nyheter”
28.8.2020 09:08:50 CEST | Expressen | Pressmeddelande
Programmet summerar dagens viktigaste nyheter på bara några minuter.
– Det är en rolig utmaning att varje dag jobba med att nå den yngre målgruppen och att dessutom ha en stor del kvinnliga tittare, säger Jennie Pierrou som leder programmet.
Succén har varit ett faktum – och nu fortsätter partnerskapet och den fortsatta produktionen av programmet med en ny säsong.
– Mottagandet av ”Bara nyheter" har varit över förväntan och att fortsätta producera detta välpaketerade och rappa program, samtidigt som vi utvecklar samarbetet med Facebook ytterligare, känns jättekul, säger Bella Levy, chef Expressen TV.
Ulrika Ek, chef för strategiska partnerskap, Facebook Norden:
– Det är roligt att se hur väl våra användare har tagit emot Watch sedan vi lanserade det för två år sedan. Tack vare våra engagerade partners har vi möjlighet att erbjuda en relevant och personlig videoupplevelse för våra användare världen över. Vårt mål är att Watch ska vara en plattform där kreatörer och publicister kan bygga communities och bygga en starkare relation med sina följare och fans, samtidigt som de får betalt för sitt arbete.
– Vi är väldigt glada över att Expressen vill vara en del av den resan, och vi ser fram emot vårt fortsatta samarbete.
”Bara nyheter” är ett nyhetsformat som sammanfattar de viktigaste händelserna för dagen inom nyheter, sport, nöje, ekonomi och utrikes och kan ses på Expressens olika Facebooksidor samt på Expressen.se.
Nyckelord
Kontakter
Bella Levy, chef Expressen TV, bella.levy@expressen.se
Bilder
Om
Expressen är ett ledande mediehus i alla kanaler. Med redaktioner i Stockholm, Göteborg och Malmö rapporterar vi dygnet runt i mobil, sajt, tv, sociala medier och den tryckta tidningen.
Vår prisbelönta journalistik roar, oroar och förargar. Precis som den har gjort sedan starten 1944.
Följ Expressen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Expressen
Expressen värvar Tracy Ghattas19.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Allmänläkaren, författaren och sociala medier-profilen blir nu expert i hälsofrågor på Expressen. – Det känns väldigt roligt och hedrande. Jag ser verkligen fram emot att få vara med och sprida medicinsk kunskap på ett sätt som är lätt att förstå och relevant för många, säger hon.
Hon är Årets Kvinna 20268.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Sarah Sjöström är Årets kvinna 2026. För 19:e året i rad listar Expressen förebildliga eller på annat sätt inspirerande kvinnor på Internationella kvinnodagen. – Det känns jättefint och hedersamt, säger Sarah Sjöström.
EXPRESSEN DELAR UT KULTURPRISER2.3.2026 21:00:00 CET | Pressmeddelande
På måndagskvällen avslöjades mottagarna av Expressens kulturpriser 2025 – en tradition sedan 1957. Priserna delades ut på Nalen i Stockholm under en stor kulturfest med cirka 400 gäster.
Expressen lanserar dagligt fotbollsprogram – utökar satsningen med nytt format9.2.2026 16:00:00 CET | Pressmeddelande
Expressens fotbollspublik växer explosionsartat. Under 2025 har sportredaktionen förstärkts och nu kommer nästa satsning: Ett dagligt fotbollsprogram i video- och poddformat, riktat mot svenska supportrar. – Vi bevakar de allsvenska lagen dagligen för att skapa den bästa journalistiken om svensk fotboll. Nu blir det ännu mer av den varan, i kanaler där den stora publiken finns, säger Expressens sportchef, Linus Sunnervik.
Ny poddserie om skidhjältarna Frida Karlsson och Ebba Andersson från Expressen Dok6.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
De är två av Sveriges mest älskade idrottare. Men vad tycker de om varandra – egentligen? Inför vinter-OS i Italien har Expressen Dok fått exklusiv access till två av de främsta svenska guldhoppen: Frida Karlsson och Ebba Andersson.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
