Schützhelg med musik som är äldre än Bach
Den 5-6 maj är det Schützhelg i Umeå. På två dagar hålls tre körkonserter med pampiga flerköriga verk av Heinrich Schütz och Giovanni Gabrieli tillsammans med Svenska Schützsällskapet.
– Det var bättre förr! säger Jonas Östlund, kyrkomusiker Umeå stadsförsamling.
Heinrich Schütz levde 100 år före J.S. Bach och hans musik framförs inte särskilt ofta längre. I helgen är det dock dags.
– På 1500-1600-talet stod vokalmusiken på sin absoluta topp, konstaterar Jonas Östlund, som förberett en fullspäckad musikhelg med Oratoriekören, Turbulens och Umeå stads kyrkas manskör.
Under lördagens kvällskonsert framför körsångare, sångsolister och instrumentalister flera flerköriga verk av Schütz och hans lärare kompositören Giovanni Gabrieli. Gabrieli skrev musik för Markuskyrkan i Venedig där körsångarna stod på varsin läktare och trombonist och violinister på andra platser i kyrkan. Även i Umeå stads kyrka kommer musiker och körer finnas på olika platser i kyrkan.
– Det är länge sedan sådan körmusik gjordes i Umeå, säger Jonas Östlund, kyrkomusiker i Umeå stadsförsamling.
Heinrich Schütz (1585-1672) var en dominerande musikerpersonlighet under 1600-talet. Han komponerade flerköriga verk och har haft stort inflytande på kyrkomusiken efter honom. För att inspirera sångare, musiker och åhörare att bekanta sig musiken arrangerar Svenska Schützsällskapet regelbundet Schützhelger runt om i Sverige. Den 5-6 maj hålls Schützhelg i Umeå stads kyrka.
Redan på fredagskvällen kan man lyssna på lite intimare musik av Schütz och en mässa för manskör av Jacob de Kerle. Lördag kl 12.30 har organist Lisa Oscarsson orgelkonsert.
Program för Schützdagar 5-6 maj i Umeå
Fredag 5 maj kl 21.00, Umeå stads kyrka
Konsert
Bibliska scener av H. Schütz
Sopran Susanne Nilsson, alt Ylva Risberg, tenor Anders Lundström, bas Kjell Söderberg. Vokalensemble ur Oratoriekören.
Mässa för manskör av Jacob de Kerle, Umeå stads kyrkas manskör
Fri entré
Lördag 6 maj kl 12.30, Umeå stads kyrka
Orgelkonsert
Organist Lisa Oscarsson spelar musik av Frescobaldi, Scheidt, Froberger och Sweelinck.
Fri entré
Lördag 6 maj kl 18.00, Umeå stads kyrka
Körkonsert
Musik av Gabrieli och Schütz. Oratoriekören, Turbulens, sopran Charlotte Kuisma, alt Susanna
Levonen, tenor Anders Lundström, bas Johan Wållberg.
Instrumentalensemble, orgel Lisa Oscarsson, dirigent Jonas Östlund
Entré 100 kr
Kontakter
Ann-Cristine Lundquist
Sekreterare i Svenska Schützsällskapet
anncristine.lundquist@gmail.com
Jonas Östlund
Kyrkomusiker
jonas.ostlund@svenskakyrkan.se
070-645 75 79
Om
Svenska kyrkan i Umeå består av 66 000 medlemmar, 12 kyrkor och 6 församlingar: Umeå stadsförsamling, Ålidhems församling, Tegs församling, Umeå landsförsamling, Umeå Maria församling och Tavelsjö församling. Här finns också tre samarbetskyrkor som styrs av EFS-föreningar.
Följ Svenska kyrkan i Umeå
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska kyrkan i Umeå
Fotoutställning med överlevande från Förintelsen9.10.2025 11:15:00 CEST | Pressmeddelande
Lördag 11 oktober invigs fotoutställningen Fading stories i Umeå stads kyrka. Sanna Sjöswärd, som skapat utställningen, är på plats. Utställningen är öppen för allmänheten och det ordnas särskilda föredrag för gymnasieskolor.
White får rita Umeås nya krematorium26.6.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
White arkitekters förslag Djupt i skogarnas ro blir grunden till det fortsatta arbetet med Umeås nya krematorium på Röbäcks kyrkogård.
Påskens drama i Tegs kyrka3.4.2025 13:30:00 CEST | Pressmeddelande
Varje år bjuds barn i årskurs 2 in till påskvandringar i flera av Umeås kyrkor. I år kommer elva klasser till Tegs kyrka. Den stora källaren har förvandlats till både torg och sjö. Genom en tidsmaskin reser barnen tillbaka till dåtidens Jerusalem och möter soldater, lärjungar och marknadssäljare.
Buda hem en promenad med nya kyrkoherden10.3.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Skidlektion, surdegsbröd eller en promenad med nya kyrkoherden. I årets fasteaktion säljer kreativa medarbetare och ideella i Svenska kyrkan i Umeå tjänster och saker på Tradera. Pengarna går till arbetet för en bättre värld.
Fredrik Juul blir kyrkoherde i Umeå18.2.2025 11:45:00 CET | Pressmeddelande
Fredrik Juul anställs som kyrkoherde i Svenska kyrkan i Umeå. Det beslutade kyrkorådet den 17 februari.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum