AcadeMedia

Gymnasieelever ger gamla datorer nytt liv genom Computer Aid

Dela
Denna vecka pågår datorprojektet “Computer Aid” på NTI Gymnasiet i Örebro, då skolans elever servar datorer som anses uttjänta. Datorerna görs leveransklara för ett nytt liv, bland annat för skolor och inom sjukvården i utvecklingsländer.
Ansvarig lärare Samuel Sundell på NTI Gymnasiet Örebro med några av de datorer som kommer att gås igenom av eleverna under veckan.
Ansvarig lärare Samuel Sundell på NTI Gymnasiet Örebro med några av de datorer som kommer att gås igenom av eleverna under veckan.

- Vi har sedan många år ett etablerat samarbete med Computer Aid Sweden som är en välgörenhetsorganisation som specialiserat sig på att återbruka datorer och kringutrustning, säger Samuel Sundell, lärare på NTI Gymnasiet Örebro och ansvarig för projektet. 

- Eleverna lär sig massor under denna vecka, både om datorer och dokumentation men även om arbetsprocesser och om den struktur som krävs i yrkeslivet. De lär sig också att elektronikens livstid kan förlängas avsevärt om man hanterar den på rätt sätt, vilket är viktigt ur ett hållbarhetsperspektiv, säger Samuel.

Övning inför praktik och framtida arbete
Projektet spänner över flera kurser och fungerar samtidigt som en preparandvecka inför den praktik som sker i årskurs två och tre. Under veckan får eleverna öva på att skriva CV:n och personliga brev. Både lärare och bemanningsföretag ger eleverna inspiration och feedback vilket ytterligare förbereder dem inför yrkeslivet.

- Eleverna som väljer NTI IT med inriktningen Dator- och kommunikationsteknik genomgår en enorm utveckling under sina tre år på skolan, berättar Simon Ekdahl, rektor på NTI Gymnasiet Örebro. - När de tar studenten är de redan fullt anställningsbara tack vare kunskaperna de fått i sina kurser kombinerat med den erfarenhet de fått på sin praktik på riktiga arbetsplatser. 

Tålamod och övning ger tilltro till den egna förmågan
Under veckan arbetar eleverna praktiskt med datorer och löser olika problem som uppstår. Det kan vara allt från att rengöra datorns chassi till att låsa upp en skyddad hårddisk. Att få arbeta på detta sätt stärker elevernas tilltro till den egna förmågan och de tar mer och mer initiativ ju längre veckan går.

- Mot slutet av veckan brukar vi ta oss an svårare utmaningar. Där finns det inga färdiga lösningar på hur problemen ska lösas utan det kräver grundkunskaper men framför allt tålamod, säger Samuel Sundell. 

Projektet Computer Aid pågår på NTI Gymnasiet 4-11 mars

Kontaktpersoner: Samuel Sundell, samuel.sundell@ntig.se, 0731-575075
Simon Ekdahl, simon.ekdahl@ntig.se, 019-446461

Nyckelord

Kontakter

REKTOR NTI GYMNASIET ÖREBRO
Simon Ekdahl
simon.ekdahl@ntig.se
019 44 64 61

Bilder

Ansvarig lärare Samuel Sundell på NTI Gymnasiet Örebro med några av de datorer som kommer att gås igenom av eleverna under veckan.
Ansvarig lärare Samuel Sundell på NTI Gymnasiet Örebro med några av de datorer som kommer att gås igenom av eleverna under veckan.
Ladda ned bild

Om

AcadeMedia
AcadeMedia
Adolf Fredriks Kyrkogata 2
Stockholm

08 7944200http://www.academedia.se

Idag finns det totalt 29 NTI Gymnasieskolor runt om i Sverige på orterna Borlänge, Gävle, Göteborg, Helsingborg, Eskilstuna, Karlstad, Kristianstad, Luleå, Lund, Malmö, Skövde, Stockholm, Sundsvall, Södertälje, Umeå, Uppsala, Västerås och Örebro. Skolorna har som ambition att vara Sveriges ledande gymnasium inom tech, science och IT.

 

 

Följ AcadeMedia

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia

AcadeMedia lanserar stöd för vuxna i ungas digitala vardag2.12.2025 09:10:00 CET | Pressmeddelande

I takt med att barns digitala vardag växer lanserar AcadeMedia Academy utbildningen Digital balans – unga, lärande och skärmar, en satsning som ska ge skolor och andra verksamheter ett evidensbaserat stöd kring ungas användning av digitala verktyg, sociala medier och skärmtid. Utbildningen är öppen för alla som möter eller arbetar med barn och unga. Samtidigt släpper Internetstiftelsen årets rapport Barnen och internet.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye