Nu blir Makerspace en del av teknikelevernas vardag i Örebro

-Ett Makerspace skulle kunna liknas vid en digitaliserad slöjdsal med oändliga möjligheter, säger Simon Ekdahl, rektor på NTI Gymnasiet i Örebro. På NTI:s 25 gymnasieskolor innebär detta i praktiken ett rum med 3D-skrivare, microdatorer, ritplattor, sensorer, skruvar, drönare och robotar. Vi har alltid haft tillgång till mycket teknik på skolan men nu tar vi ytterligare ett steg både när det gäller vad som finns och på sättet som eleverna får tillgång till det.
Programmering och artificiell intelligens på gymnasiet
Makerspace på våra skolor blir en plats där eleverna kan förverkliga sina idéer och som ger lärarna möjlighet att ge eleverna uppgifter där de kan ta sina kunskaper till nya nivåer.
-Vi ger dem grunderna men i makerspacet kan de ta det till nästa nivå, berättar Ellen Lindqvist, skolchef för NTI:s gymnasieskolor. Elever som har fått grundkunskaper i programmering av våra lärare använder makerspacet för att fördjupa sig och till exempel utveckla artificiell intelligens till sina självkörande bilar. Det sker både inom ordinarie kurser men även inom elevernas gymnasiearbeten och på fritiden.
“Som gymnasiearbete ska jag konstruera en mekanisk hand genom att 3D-printa delar och bygga in motorer” berättar eleven Alexander Bokvist på NTI Gymnasiet i Örebro
Elevinflytande grunden för utvecklingen av Makerspace på NTI Gymnasiet
Vårt makerspace drivs till stor del av vår Makerklubb som är elevstyrd. Detta skapar ett otroligt elevengagemang där eleverna på skolan har makten att påverka innehållet och hur vi använder makerspacet, berättar rektor Simon Ekdahl. På NTI Gymnasiet är makerklubben under uppstart och vi inspireras och lär mycket av NTI-skolor som kommit längre.
För mer information och visning av Makerspace på NTI Gymnasiet i Örebro - kontakta rektor Simon Ekdahl på simon.ekdahl@ntig.se, tel 019-446461 eller skolchef Ellen Lindqvist på ellen.lindqvist@ntig.se.
Kontakter
Ellen Lindqvist
Skolchef NTI gymnasieskolor
0727-121446
ellen.lindqvist@ntig.se
Sarah Stridfeldt
Skolchef NTI gymnasieskolor
0725-344396
sarah.stridfeldt@academedia.se
Bilder
Om
Idag finns det totalt 29 NTI Gymnasieskolor runt om i Sverige på orterna Borlänge, Gävle, Göteborg, Helsingborg, Eskilstuna, Karlstad, Kristianstad, Luleå, Lund, Malmö, Skövde, Stockholm, Sundsvall, Södertälje, Umeå, Uppsala, Västerås och Örebro. Skolorna har som ambition att vara Sveriges ledande gymnasium inom tech, science och IT.
- NTI Gymnasiet
- https://www.ntigymnasiet.se/
Följ AcadeMedia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia
AcadeMedia stärker kvalitetsarbetet – ny chef för analys och utveckling19.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
AcadeMedia stärker nu sitt långsiktiga arbete för högre utbildningskvalitet och förbättrade kunskapsresultat. Genom en ökad satsning på analys, forskning och systematiskt kvalitetsarbete rekryteras Hector Catasús till den nyinrättade rollen som chef för analys och kvalitetsutveckling inom AcadeMedia.
Pops Academy Stockholm flyttar till Södermalm4.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Vid skolstart hösten 2026 kommer Pops Academy, som idag ligger på Östermalm, att flytta till Södermalm. Det är en långsiktig satsning på skolan som gör att elever och medarbetare får större och mer ändamålsenliga lokaler.
Ny utbildning i lokalvård öppnar vägar till jobb3.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
För att möta den växande efterfrågan på utbildad personal inom lokalvård startar Eductus Skövde, i samarbete med Arbetsförmedlingen, en ny arbetsmarknadsutbildning med flera inriktningar. Utbildningen ska ge fler arbetssökande chansen till jobb i en bransch med stora rekryteringsbehov.
AcadeMedia lanserar stöd för vuxna i ungas digitala vardag2.12.2025 09:10:00 CET | Pressmeddelande
I takt med att barns digitala vardag växer lanserar AcadeMedia Academy utbildningen Digital balans – unga, lärande och skärmar, en satsning som ska ge skolor och andra verksamheter ett evidensbaserat stöd kring ungas användning av digitala verktyg, sociala medier och skärmtid. Utbildningen är öppen för alla som möter eller arbetar med barn och unga. Samtidigt släpper Internetstiftelsen årets rapport Barnen och internet.
Praktiska Gymnasiet satsar i Uppsala1.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
I januari flyttar Praktiska Gymnasiet Uppsala till nya moderna skollokaler. När skolan startar efter jullovet blir det i nyrenoverade lokaler på S:t Persgatan 22A, centralt i Uppsala.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

