Göteborg & Co AB

Scenarier för turismens återhämtning i Göteborg

17.9.2020 09:00:00 CEST | Göteborg & Co AB | Pressmeddelande

Dela
Blir det en tilltagande återhämtning, ett avstannat resande liknande läget i april, eller någonstans mittemellan? Göteborg & Co beskriver i en ny rapport fyra möjliga scenarier för hur turismen till Göteborg kan utvecklas den närmsta tiden.
Bild: Anders Wester/GoteborgCo
Bild: Anders Wester/GoteborgCo

- Besöksnäringen är mycket betydelsefull för att skapa ett levande och attraktivt Göteborg. Vår viktigaste uppgift är att locka fler besökare till destinationen, men också att omvärldsbevaka och analysera olika alternativ som underlättar för näringen att agera i en oviss omvärld, säger Peter Grönberg, vd på Göteborg & Co.

Besöksnäringen har påverkats kraftigt det senaste halvåret. För att näringen ska lyckas hantera situationen och hitta en framgångsrik väg till återhämtning är det många faktorer som måste tas med i beräkningen. Utvecklingen av pandemin och vilka restriktioner som gäller framöver. Nya beteendemönster hos besökare. Digitala möten, hemarbete och osäkerhet kring affärsresandet.

Rapporten ”Möjliga scenarier för återhämtningen av efterfrågan för besöksnäringen i Göteborg” analyserar läget utifrån olika tänkbara förutsättningar. Den bygger på en rad undersökningar och statistik från flera källor som vägts samman för att ge en så tydlig bild som möjligt av besöksnäringens situation just nu, och tänkbara framtidsbilder.

Scenario 1 innebär att myndigheter utfärdat reserestriktioner (reseförbud) och en begränsning om 50 personer för alla typer av sammankomster. Det är ett sämsta-scenario för besöksnäringen där turismen och resandet i stort sett har avstannat och situationen är som den var i april.

Scenario 4 är ett bästa-läge där Liseberg fått öppna med begränsad kapacitet och även vissa idrotts- och kulturevenemang kan genomföras. En allmän återhämtning och en ökad attraktivitet för Göteborg som besöksmål syns i statistiken och märks i stadsbilden.

Scenario 2 och 3 ligger mittemellan med vissa lättnader i restriktioner och en långsam återhämtning för besöksnäringen. Gemensamt för alla fyra scenarier är att de är beroende av faktorer i omvärlden som ligger utanför besöksnäringens eller stadens kontroll.

Denna första rapport handlar till största del om läget i Göteborg. Kommande rapporter kommer tillföra nya och vidgade perspektiv.

Läs hela rapporten här.

Kontakter

Bilder

Bild: Anders Wester/GoteborgCo
Bild: Anders Wester/GoteborgCo
Ladda ned bild

Länkar

Om

Göteborg & Co AB
Göteborg & Co AB
Box 29
401 20 Göteborg

+46 (0)31-368 40 00http://goteborgco.se

Göteborg & Co:s mål är att få fler att upptäcka och välja Göteborg.
Det görs genom att i bred samverkan leda och driva utvecklingen av Göteborg som hållbar destination, så att alla som lever och verkar här gynnas av en växande besöksnäring.

Göteborg & Co är moderbolag i klustret Turism, Kultur & Evenemang där Liseberg, Got Event och Göteborgs Stadsteater ingår. Göteborg & Co är en del av Göteborgs Stad.

Ladda ner bilder från vår mediabank.

Följ Göteborg & Co AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Göteborg & Co AB

New restaurants and culinary experiences in Gothenburg 20265.3.2026 14:03:40 CET | Pressmeddelande

Gothenburg continues to strengthen its position as one of the Nordic region’s most dynamic food cities in 2026. During the first months of the year alone, around 20 new restaurants will open, sustainability initiatives will be launched and Exo – the highest-located restaurant in the Nordics – will open its doors. Here are some of the most exciting food events and restaurant openings of the year.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye