AcadeMedia

Vårdyrkeshögskolan ges förtroende att starta kontakttolkutbildning

Dela
Igår kom beskedet från Myndigheten för yrkeshögskolan, MYH, att man ska kunna utbilda sig till kontakttolk genom yrkeshögskolan. Kontakttolk är ett mycket efterfrågat yrke som bland annat regeringen vill satsa på och Vårdyrkeshögskolan är en av de yrkeshögskolorna som har fått förtroende att starta utbildningen.

Tidigare har kontakttolkutbildningar bedrivits via folkuniversitet och Arbetsförmedlingen. I oktober förra året presenterade regeringen ett så kallat åtgärdspaket för att trygga försörjningen, vilket bland annat innebär att man nu vill satsa på yrkeshögskolan för att täcka behovet av fler kvalificerade kontakttolkar. En av anledningarna kan vara den starka arbetslivsanknytningen som yrkeshögskoleutbildningar har, med bland annat LIA (lärande i arbete), som är den praktiska delen av utbildningen där den teoretiska kunskapen fördjupas och omsätts till praktiska färdigheter.

– Det är vår förhoppning att tolkutbildningen inom Yh ska kunna ge samma goda resultat som övriga Yh-utbildningar med 93% i jobb inom ett år, säger Myndigheten för yrkeshögskolans generaldirektör Thomas Persson i ett pressmeddelande.

Att arbeta som kontakttolk är mycket mer än att enbart kunna två språk, du hjälper offentliga verksamheter och myndigheter att tolka mellan varandra eller mellan individer.

I januari 2019 kommer Vårdyrkeshögskolans yrkeshögskoleutbildning Kontakttolk Arabiska/Dari att starta för första gången och ansökningswebben öppnar i augusti 2018. Utbildningen är 2 år och kommer att läsas på distans, med några fysiska träffar i Göteborg. En av anledningarna till att utbildningen bedrivs på distans är för att behovet är stort på flera orter runt om i landet.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Om

AcadeMedia
AcadeMedia
Adolf Fredriks Kyrkogata 2
Stockholm

08 7944200http://www.academedia.se

Plushögskolan AB är en av Sveriges största yrkeshögskoleaktörer. Genom de tre varumärkena Affärshögskolan, Vårdyrkeshögskolan och Teknikhögskolan erbjuds yrkeshögskoleutbildningar, kurser och skräddarsydda koncept för företag.

Vi är en del av AcadeMedia, norra Europas största utbildningsföretag.

Plushögskolan AB
Årstaängsvägen 33
11743 Stockholm

0774-100 500https://plushogskolan.se

Följ AcadeMedia

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia

AcadeMedia lanserar stöd för vuxna i ungas digitala vardag2.12.2025 09:10:00 CET | Pressmeddelande

I takt med att barns digitala vardag växer lanserar AcadeMedia Academy utbildningen Digital balans – unga, lärande och skärmar, en satsning som ska ge skolor och andra verksamheter ett evidensbaserat stöd kring ungas användning av digitala verktyg, sociala medier och skärmtid. Utbildningen är öppen för alla som möter eller arbetar med barn och unga. Samtidigt släpper Internetstiftelsen årets rapport Barnen och internet.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye