AcadeMedia

Vass utbildning gör skillnad i besöksnäringen

Dela

Under en delkurs i den 2-åriga utbildningen ”Konceptutveckling för besöksnäringen” ingår uppdraget att studera en stads varumärke och koppla samman det med ett turistföretag i samma stad för konceptutveckling som ska leda till nya affärsmöjligheter. Borås Djurpark blev så intresserade att en grupp fick möjligheten att presentera sina idéer på plats.

- Chansen att presentera arbetet på riktigt känns värdefullt och gör utbildningen mer verklig. Alla var intresserade och gav oss känslan att vara konsulter på riktigt, berättar de studerande i projektgruppen.

Projektgruppen består av Emma Bäcklander, Stockholm, Igge Medina, Västerås, Ida Rydén, Linköping och Ulrika Lindman, Göteborg som läser utbildningen Konceptutveckling för besöksnäringen på distans vid Affärshögskolan i Stockholm.

Projektgruppen jobbade med Borås och valde att konceptutveckla Borås Djurpark. Resultatet blev så intressant att gruppen fick presentera det på plats i Borås. Med på mötet fanns representanter från Borås kommun, Destinationsbolaget och Borås Djurpark. Efter en inspirerande presentation följde diskussioner kring hur gruppen resonerat med projektets upplägg, vilka idéer som kunde tas till vara och hur Borås Djurpark arbetar för att möta nya krav från kunder med en ny grafisk profil och sitt varumärke.

- Utbildningen lär de studerande att titta på de delar som skapar starka varumärken och nu fick Borås Djurpark möjligheten att få en opartisk granskning av allt som syns ”utåt” vilket givetvis är lockande både för de studerande, stad och turistmål säger Stefan Pettersson, lärare för delkursen Besöksbranschen internationellt och nationellt på Affärshögskolan.

Projektgruppen lyfte idéer kring hur målgruppen familjer ska trivas bättre. Safariupplevelser, tydligare tema både på boende, mat och i djurparken och tips om förbättringar före och efter besöket var några exempel gruppen tagit fram för en bättre upplevelse.

Mer info om den 2-åriga utbildningen hittas här Konceptutvecklare för besöksnäringen

För mer information om utbildningen kontakta:
Eva Holst, Utbildningsledare vid Affärshögskolan
eva.holst@plushogskolan.se Tel: 08-54 90 13 15

Kontakter

Bilder

Om

AcadeMedia
AcadeMedia
Adolf Fredriks Kyrkogata 2
Stockholm

08 7944200http://www.academedia.se

Plushögskolan AB är en av Sveriges största yrkeshögskoleaktörer. Genom de tre varumärkena Affärshögskolan, Vårdyrkeshögskolan och Teknikhögskolan erbjuds yrkeshögskoleutbildningar, kurser och skräddarsydda koncept för företag.

Vi är en del av AcadeMedia, norra Europas största utbildningsföretag.

Plushögskolan AB
Årstaängsvägen 33
11743 Stockholm

0774-100 500https://plushogskolan.se

Följ AcadeMedia

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia

AcadeMedia lanserar stöd för vuxna i ungas digitala vardag2.12.2025 09:10:00 CET | Pressmeddelande

I takt med att barns digitala vardag växer lanserar AcadeMedia Academy utbildningen Digital balans – unga, lärande och skärmar, en satsning som ska ge skolor och andra verksamheter ett evidensbaserat stöd kring ungas användning av digitala verktyg, sociala medier och skärmtid. Utbildningen är öppen för alla som möter eller arbetar med barn och unga. Samtidigt släpper Internetstiftelsen årets rapport Barnen och internet.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye