Här är busslinjerna som elektrifieras i december

De nya bussarna kommer köra i flera olika områden i Göteborg, Mölndal och Partille. I Göteborg kommer många elbussar köra på linjer i de sydvästra delarna kring Frölunda torg men även på andra håll. Bland annat får linjerna 58 mellan Eketrägatan och Bergsjön samt linje 114 mellan Brunnsparken och Saltholmen elbussar.
I Mölndal blir cirka hälften av samtliga linjer elektrifierade. Ett exempel är linje 751 mellan Mölnlycke, Mölndal och Frölunda.
Partille får ett delvis förändrat upplägg av trafiken vilket innebär några nya linjer och linjenummer. Där kommer cirka 75 procent av alla busslinjer köras med el.
– Det här är en historiskt stor satsning. Människorna som bor i Göteborg, Mölndal och Partille kommer märka att det blir mindre buller från bussarna samtidigt som utsläppen också minskar, säger Hanna Björk, hållbarhetschef på Västtrafik.
All stadstrafik eldriven 2030
Storsatsningen på elektrifiering inleddes förra året då 60 elbussar sattes i trafik i Göteborg, Borås, Ale, Uddevalla och Lidköping. Den första elfärjan, Elvy, sjösattes också i Göteborg. Västtrafik har som mål att alla stadstrafik i regionen ska vara eldriven till år 2030.
– Vi har högt uppsatta miljömål och under kommande åren kommer vi att sätta in många nya elbussar både i Göteborg och övriga regionen. Det är en stor utmaning men det gör att vi kan bygga mer hållbara städer som är bättre att bo och leva i, säger Hanna Björk.
Förberedelserna för de nya bussarna är i full gång. Just nu byggs det nya laddstolpar på 13 olika platser samt att 3 depåer byggs om för att hantera den nya elektrifierade trafiken. Det är Volvo som tillverkar bussarna och de kommer att köras av Västtrafiks partnerbolag Transdev.
Linjer som elektrifieras från december: |
58 Eketrägatan - Nordstan - Bergsjön |
82 Marklandsgatan - Brottkärr |
83 Frölunda Torg - Sisjön |
84 Marklandsgatan - Flatås - Sisjön |
86 Frölunda - Sisjön - Bifrost - Kallebäck |
90 Frölunda - Majorna - Järntorget |
91 Frölunda - Påvelund - Järntorget |
92 Frölunda Torg - Åkered - Näset |
93 Frölunda Torg - Hults by - Näset |
94 Frölunda Torg - Önnered - Näset |
95 Marklandsgatan - Flatås - Frölunda Torg |
97 Frölunda Torg - Påvelund - Fiskebäck |
99 Frölunda - Eriksberg - Hjalmar Brantingsplatsen |
114 Saltholmen - Brunnsparken |
184 Arendal - Kungssten - Marklandsgatan |
185 Volvo Torslanda - Marklandsgatan - Frölunda |
193 Näset - Hults Bro - Operan |
194 Önnered - Operan |
196 Åkered - Önnered - Operan |
197 Fiskebäck - Påvelund - Operan |
501 Stärtered - Svingeln |
502 Furulund - Svingeln |
510 Partille - Utby - Heden |
513 Partille - Sävedalen - Heden |
514 Partille C - Vallhamra - Östra Sjukhuset |
515 Partille - Östra Sjukhuset - Gamlestaden |
517 Furulund - Partille C |
518 Jonsered - Stärtered - Partille C |
519 Jonsered - Kåhög - Partille C |
751 Mölnlycke - Mölndal - Frölunda |
753 Heden - Mölndal - Chalmers - Heden |
755 Kållered - Rävekärr - Mölndal |
757 Linnéplatsen - Mölndal |
758 Heden - Mölndal - Marklan dsgatan |
Kontakter
Västtrafiks presstjänst
Vi svarar på medias frågor om kollektivtrafiken i Västsverige.
Maila eller ring oss så hjälper vi dig.
Bilder


Om
Kollektivtrafiken bygger på en evigt modern idé. Genom att resa tillsammans minskar vi köer, reducerar utsläpp och sänker halter av skadliga partiklar i luften. Vi bidrar också till ett mer rättvist samhälle och stärker människors hälsa genom ökad vardagsmotion. Västtrafik ägs av Västra Götalandsregionen och ansvarar för kollektivtrafiken i regionen. Varje dag reser hundratusentals personer med oss. Det är för dem vi finns till.
Följ Västtrafik
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Västtrafik
Fler turer och elbussar till Alingsås14.5.2025 08:04:28 CEST | Pressmeddelande
Den 16 juni förändras kollektivtrafiken i Alingsås. Bland annat får busslinjerna i stan fler turer på kvällar och helger samt nattrafik. Under året blir också alla bussar i stadstrafiken elektrifierade.
Civila biljettkontroller i zon B och C5.5.2025 08:59:22 CEST | Pressmeddelande
Från mitten av maj börjar Västtrafik med civila biljettkontroller i zon B och C. Först ut är Borås och Trollhättan. Arbetssättet finns sedan tidigare i zon A och har gjort att fler köper biljett och att fuskåkningen minskar.
Nya linjer och tätare turer – enklare busstrafik i Uddevalla30.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 16 juni förändras kollektivtrafiken i Uddevalla. Med bland annat ett nytt linjenät och bättre nattrafik blir det enklare för fler att resa med kollektivtrafiken. Under 2025 blir alla bussar i staden elektrifierade.
Tågavstängning mellan Mölndal och Göteborg i sommar28.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Mellan den 9 juni och 20 augusti utför Trafikverket arbeten för Västlänken i Almedal. Det påverkar tågtrafiken mellan Göteborg och Mölndal.
Västtrafiks populära sommarbiljett snart tillbaka24.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 15 juni börjar Västtrafik sälja årets sommarbiljett. Med den kan resenärer resa i tre zoner till priset av en. För 860 kronor går det att resa i hela Västra Götaland och Kungsbacka i 30 dagar. Dessutom får tre resenärer under 20 år följa med utan extra kostnad.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum