Skola i Linköping byter namn till Montessori Mondial
14.10.2020 10:24:59 CEST | AcadeMedia | Pressmeddelande

– Vi har samlat skolor med stora likheter för att på ett enklare och bättre sätt kunna utveckla och arbeta med kvalitén både mellan och inom skolorna. Nu lyfter vi fram pedagogik och det gemensamma arbetssättet som förenar dessa fem skolor. Det är också ett bra verktyg för varje rektor att med gemensam struktur och tydlighet arbeta med skolans uppdrag, säger Eva-Lotte Stavle, skolchef för Montessori Mondial.
Thomas Palmqvist är rektor för Montessori Mondial Linköping som består av förskola, grundskola upp till årskurs 6 samt fritidshem:
– Jag ser fram emot att jag och mina kollegor får jobba närmare de andra skolorna inom Montessori Mondial. Skolor som liknar varandra har bättre förutsättningar att tillsammans skapa gemensam skolutveckling och högre kvalitet. Det kommer att gynna våra elever, säger Thomas Palmqvist.
Montessori Mondial består av fem grundskolor. De har en modern och resultatinriktad montessoripedagogik med specialistutbildade lärare.
För mer information om nya Montessori Mondial Linköping, kontakta gärna rektor Thomas Palmqvist eller skolchef Eva-Lotte Stavle.
Fakta:
Montessori Mondial finns i Kristianstad, Linköping, Lund och Stockholm (Kista och Mälarhöjden). Montessori Mondial är en del av AcadeMedia.
Nyckelord
Kontakter
Eva-Lotte StavleSkolchef Montessori Mondial och Noblaskolan
Tel:076-872 9806eva-lotte.stavle@pysslingen.seThomas Palmqvistrektor Montessori Mondial Linköping
Tel:070-533 20 84thomas.palmqvist@pysslingen.seBilder
Länkar
Om
Montessori Mondial består av fem grundskolor varav en med integrerad förskola. Skolorna har en modern och resultatinriktad montessoripedagogik med specialistutbildade lärare och optimala lärmiljöer. Montessori Mondial finns i Kristianstad, Linköping, Lund och Stockholm (Kista och Mälarhöjden). Montessori Mondial är en del av AcadeMedia.
Följ AcadeMedia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia
Mattana från NTI Gymnasiet Örebro representerar Sverige i designtävlingen Adobe Champ23.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Mattana Sam-Ang, elev på NTI Gymnasiet Örebro, tog hem vinsten i årets final av Adobe Champ på SETT-mässan i Stockholm den 14 april. I sommar väntar den internationella tävlingen Adobe Certified Championship i Anaheim, USA där hon ska representera sin skola och Sverige.
AcadeMedia Vuxenutbildning stärker den internationella expansionen – nytt affärsområde etableras22.4.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
AcadeMedia Vuxenutbildning intensifierar sitt långsiktiga arbete för tillväxt utanför Sveriges gränser. För att möta en växande internationell efterfrågan på utbildning och skapa bättre förutsättningar för expansion etableras nu ett nytt affärsområde: AcadeMedia Career International. Utvecklingen är ett led i AcadeMedias strategi att växa internationellt, med det långsiktiga målet att 50 procent av koncernens omsättning ska genereras utanför det svenska skolpengssystemet.
Prolympia och Änglagårdsskolan blir en del av AcadeMedia21.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Prolympia Västra Göteborg och Änglagårdsskolan blir en del av AcadeMedia i samband med ett samgående. Målsättningen är att bevara och stärka skolornas omtyckta idrottsprofil och bygga vidare på det nära samarbetet med det lokala föreningslivet i regionen.
Prolympia Växjö blir en del av AcadeMedia21.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Prolympia Växjö blir nu en del av AcadeMedias grundskolor genom ett förvärv av skolans huvudman Prolympia AB. Målsättningen är att bevara och stärka skolans omtyckta idrottsprofil och bygga vidare på samarbetet med det lokala föreningslivet i regionen.
Prolympia Jönköping blir en del av AcadeMedia21.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Prolympia Jönköping blir nu en del av AcadeMedias grundskolor genom ett förvärv av skolans huvudman Prolympia AB. Målsättningen är att bevara och stärka skolans omtyckta idrottsprofil och bygga vidare på samarbetet med det lokala föreningslivet i regionen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

