Nya miljoner till handelsforskning
– Projekten har en stor bredd, både vad gäller kopplingen till olika lärosäten och till olika discipliner, konstaterar Handelsrådet FoU-expert Andreas Hedlund.
I årets utlysning ”Forskning relevant för handeln” har nyttan för branschen varit en tungt vägande faktor.
Projekten löper på en tidslängd av upp till två år och merparten startar nu under senhösten. Forskningsspannet är brett: från fysisk detaljhandel över hållbarhet, lager och logistik till detaljhandelns roll för samhällsutvecklingen.
Historiskt sett har de ekonomiska disciplinerna dominerat den forskning som Handelsrådets finansierat.
– Extra roligt är att både KTH och Chalmers finns med den här gången, säger Andreas Hedlund.
En av de forskare som beviljats forskningsmedel från Handelsrådet är Cecilia Cassinger, docent vid institutionen för strategisk kommunikation, Lunds universitet.
– Nu får vi en chans att bygga vidare på vår tidigare forskning som handlar om upplevelser av rädsla och terrorhot, den här gången med bäring på handeln, säger Cecilia Cassinger.
En färsk forskningskartläggning visar att det totalt i Sverige satsades cirka 370 miljoner på handelsforskning under åren 2015-2019. Av dessa bidrog de privata finansiärerna med drygt 170 miljoner kronor. Handelsrådet står för cirka en tredjedel av dessa.
– Handelns andel av de statliga forskningsanslagen är försvinnande liten i förhållande till branschens stora betydelse för samhället. För att kunna möta branschens utveckling och förstå dess roll behövs ökade forskningsresurser. Något som ytterst är en fråga för ansvariga politiker, kommenterar Handelsrådets vd Mats Johansson.
Faktaruta
Dessa sju projekt har fått pengar från Handelsrådets utlysning 2020:
En butik för alla åldrar? Äldre konsumenters reaktioner på fysiska butiksmiljöer
Hanna Berg, Handelshögskolan i Stockholm
Nya samarbetsformer för främjande av trygg handel i utsatta stadsmiljöer
Cecilia Cassinger, Lunds universitet
Välklingande butiksvaror: En generell och applicerbar metod för bättre arbetsmiljö och färre stölder
Kjetil Falkenberg, Kungliga Tekniska Högskolan
Förpackningars roll för en mer hållbar och effektiv varudistribution inom detaljhandeln i Sverige
Kajsa Hulthén, Chalmers tekniska högskola
Automationens påverkan på handelns lönsamhet, konkurrenskraft och hållbarhet
Joakim Kembro, Lunds Tekniska Högskola, Lunds universitet
Näthandel och ökad nedläggning av fysiska butiker – vad driver hyresbildningsprocessen?
Berndt Lundgren, Kungliga Tekniska Högskolan
Gör prisjämförelsesidor handeln mera konjunkturkänslig?
Niklas Rudholm, Handelns Forskningsinstitut
Nyckelord
Kontakter
Mats JohanssonVd
Tel:010-471 85 93mats.johansson@handelsradet.seAndreas HedlundFoU-expert
Tel:010-471 85 46andreas.hedlund@handelsradet.seBilder



Länkar
Om
Handelsrådet förenar parterna inom handeln för att öka kunskapen om handelns betydelse i samhället, stärka handelns konkurrenskraft och skapa goda villkor för företagens medarbetare.
Handelsrådets verksamhet fokuserar på fem verksamhetsområden:
• Arbetsmiljö och säkerhet
• Forskning och utveckling
• Internationellt
• Omställning
• Yrke och kompetens
Handelsrådet är ett samarbete mellan arbetsgivarorganisationerna Fremia och Svensk Handel och arbetstagarorganisationerna Akademikerförbunden, Handelsanställdas förbund och Unionen.
Följ Handelsrådet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Handelsrådet
Ny laguppställning i Handelns ekonomiska råd25.11.2024 13:35:24 CET | Pressmeddelande
Nationalekonom Cecilia Hermansson är ny ordförande i Handelns ekonomiska råd. Hon är docent och forskare i fastighetsekonomi och finans på KTH. Helt ny medlem i rådet är Lundaprofessor Ulf Johansson.
Amir Rostami till Handelns dag18.11.2024 14:50:42 CET | Pressinbjudan
Handelns dag, 20 november på Nalen, fokuserar på ämnen som är högaktuella för handeln. Ett av dessa är den organiserade brottslighetens hot mot handeln; ett växande problem för såväl företag som anställda.
Grönt fokus i handelsforskning31.10.2024 09:08:01 CET | Pressmeddelande
Dryga 24 miljoner kronor till forskning relaterad till handel. Så mycket satsar arbetsmarknadens parter, via Handelsrådet, under 2024.
Handel som går under radarn13.6.2024 09:19:45 CEST | Pressmeddelande
Den svenska handelsnäringens produktivitetsutveckling, den sparsamt uppmärksammade partihandeln och digitaliseringens påverkan på servicegrad och på den fysiska butiken. Det är några av fokusområdena i den senaste rapporten från Handelns ekonomiska råd.
Inbjudan: Rapportpresentation Handelns ekonomiska råd16.5.2024 13:42:15 CEST | Pressmeddelande
Datum: Fredag 24 maj 2024 Tid: 10.00-11.30 Adress: Pelarsalen, Nalen, David Bagares gata 17, Stockholm Presentation av ”Handeln i snabb utveckling – med ökad produktivitet och servicekvalitet” från Handelns ekonomiska råd.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum