Aftonbladets Ebba Thornéus möter läsarna i nya USA-liven

Den 24 februari öppnade Aftonbladet liverapporteringen om corona-smittan. Sedan dess har den dagligen samlat en stor publik, oftast omkring en miljon besökare.
– Coronaliven har överträffat våra förväntningar många gånger om. Nu vill vi bygga vidare på den relation vi skapat med våra läsare och fortsätta satsa på inbjudande journalistik, säger Eric Rosén, biträdande redaktör och projektledare för Aftonbladets bevakning av USA-valet.
Tillsammans med bland annat nattreportrarna Johan Edgar och Hans Österman leder Ebba Thornéus i den nya liverapporteringen läsarna framåt, svarar på läsarnas frågor och berättar senaste nytt om presidentvalet i USA.
– Det kommer att bli svårt men också väldigt roligt och jag känner mig mycket ödmjuk inför uppdraget. Vi har otroligt engagerade läsare, som med sina viktiga frågor gör oss till en skarpare redaktion med innehåll som bättre motsvarar läsarnas förväntningar, säger hon.
USA-liven har redan smygstartat men växlar upp från och med måndag då Ebba Thornéus ägnar sig åt liverapporteringen på heltid.
– Vi ser ett starkt och växande intresse för valet hos våra läsare. Det är bara ett par veckor kvar till valdagen och mycket pekar på att dramatiken kommer att fortsätta även efter den 3 november. USA-liven med Ebba Thornéus kommer att hållas öppen så länge våra läsare behöver den, säger Eric Rosén.
Utöver USA-liven växlar Aftonbladet också upp övrig bevakning av USA-valet.
- I onsdags hade tv-programmet “Julia&Julia&USA” premiär, och nya avsnitt kommer hela vägen fram till valdagen.
- Nya podden “Trumpageddon”, som tar ett helt eget grepp på den amerikanska valrörelsen, hade premiär i början på oktober och har redan haft gäster som Carl Bildt, Amie Bramme Sey och Timbuktu.
- På plats i USA finns Emelie Svensson, Pontus Höök, Peter Kadhammar, Peter Wixtröm, Wolfgang Hansson, Jerker Ivarsson, Emma Lovén Svensson och Per Bjurman för att beskriva både de politiska skeenden som präglar valrörelsen och alla de människor som påverkas av politiken.
- I en nedräkning till valet skriver musikjournalisten Markus Larsson om tio låtar som berättar något om det amerikanska tillståndet, under vinjettten “Larssons sångbok”.
- På valdagen och under valnatten kulminerar bevakningen i en stor och direktsänd valvaka.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Eric Rosén, biträdande redaktör, Aftonbladet. Tel: 070-474 22 51. E-post: eric.rosen@aftonbladet.se Karin Schmidt, redaktionschef, Aftonbladet. Tel: 070-162 24 59 E-post: karin.schmidt@aftonbladet.se
Kontakter
Petter OvanderCommunication Specialist, Publishing
Tel:070-268 26 64petter.ovander@schibsted.comBilder

Om
Följ Schibsted
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Schibsted
Schibsted Marketplaces avslöjar nytt företagsnamn: Vend14.1.2025 17:34:49 CET | Pressmeddelande
"Vend markerar början på en enad satsning. Med det här nya namnet förenar vi vår nordiska familj av marknadsplatser – och förvandlar dem till en kraftfull innovationsmotor," säger Christian Printzell Halvorsen. Den fullständiga övergången till Vend är planerad till andra kvartalet 2025.
Schibsted Marketplaces reveals new corporate brand name, Vend14.1.2025 17:34:49 CET | Press Release
“Vend marks the beginning of a united effort. With this new brand, we are bringing together our Nordic family of marketplaces – uniting them into one powerful force of innovation,” says Christian Printzell Halvorsen. The complete transition to Vend is scheduled for Q2 2025.
Hälften av second hand-köpen ersätter ett nytt köp14.6.2024 12:49:59 CEST | Pressmeddelande
Idag släpper Schibsted Marketplaces sin Second-Hand Effect-rapport som undersöker påverkan och fördelar med att köpa second-hand på marknadsplatserna Blocket, FINN, Tori och DBA.
Aftonbladet och SvD fortsätter växa digitala användarintäkter7.6.2024 07:01:00 CEST | Pressmeddelande
Krävande makroekonomi, hög inflation och höga räntor har fortsatt utmana boksluten för Schibsteds svenska mediehus. Framför allt annonsmarknaden har varit utmanande och lyft först i fjärde kvartalet. Prenumerationsaffären har, trots en stram ekonomi för hushållen, varit stabil. SvD redovisar ett rörelseresultat på 72 MSEK (64 MSEK) för 2023, medan Aftonbladet landar ett resultat på 38 MSEK (55 MSEK).
Sportbladet storsatsar på fotbolls-EM4.6.2024 07:01:00 CEST | Pressmeddelande
En dedicerad EM-podd, en 196-sidig EM-bibel och flera specialavsnitt av Fotbollsresan med Niva och Nordström. Det är tre av grundpelarna när Sportbladet nu på allvar drar igång fotbolls-EM. Erik Niva och Simon Bank är på plats på EM tillsammans med Johanna Frändén, Frida Fagerlund, Linn Nordström och Makoto Asahara.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum