GS-Facket för Skogs-, trä- och grafisk Bransch

Färska siffror från SCB/GS-facket visar att endast varannan medlem bedömer att de kommer orka jobba fram till pension

Dela

GS-facket organiserar ca 50.000 arbetstagare inom skog-, trä- och grafisk bransch. SCB har, efter beställning från GS-facket, frågat 3000 medlemmar i åldrarna 45-59 år ” Bedömer du att du som minst kommer kunna arbeta i ditt yrke fram till den ordinarie pensionsåldern?”

1400 svarade på frågan varav... 
... 53 procent svarade Ja 
... 19 procent svarade Nej 
... 28 procent svarade Vet ej


”De siffror som vi nu ser innebär att vi måste problematisera diskussionen om höjd pensionsålder. En förutsättning för att diskutera höjd pensionsålder är givetvis att de som berörs gör bedömningen att de klarar av att arbeta upp till dagens pensionsålder. Det visar också att behovet av att prioritera arbetsmiljön är fortsatt hög samt att det kräver ett fortsatt engagemang från parterna.” – Säger Per-Olof Sjöö, förbundsordförande GS-facket. 

För mer information vänligen kontakta:

Linda Tillybs, presskontakt: 072-560 72 40, linda.tillybs@gsfacket.se

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Om

GS-Facket för Skogs-, trä- och grafisk Bransch
GS-Facket för Skogs-, trä- och grafisk Bransch
Olof Palmes gata 31
Stockholm

https://www.gsfacket.se/

GS är Sveriges nyaste fackförbund. Vi organiserar ca 50 000 anställda på företag bland annat inom skogsbruk, träindustrin och grafisk bransch.
Den 1 juni 2009 bildades GS. Innan dess hade det gjorts ett grundläggande arbete i en utredning, som undersökte möjligheterna med ett samgående mellan Grafiska Fackförbundet Mediafacket och Skogs- och Träfacket.

Följ GS-Facket för Skogs-, trä- och grafisk Bransch

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från GS-Facket för Skogs-, trä- och grafisk Bransch

GS-facket utsatta för cyberattack - närmare 40.000 individers personuppgifter har läckts4.12.2025 14:00:12 CET | Pressmeddelande

Lördagen 29 november kontaktades GS-facket av polisen med anledning av en misstänkt pågående cyberattack. Därefter har en stor IT-utredning pågått. En första utredning pekar på att hackernätverket som stått bakom attacken hämtat ut en betydande mängd data från våra servrar, därför betraktar vi våra medlemmars personuppgifter som läckta. GS-facket uppmanar sina medlemmar att iaktta extra mycket försiktighet.

Ny arbetsmiljörapport visar på stora brister i arbetsmiljön för GS-fackets medlemmar24.10.2025 11:16:25 CEST | Pressmeddelande

Idag presenterar GS-facket resultatet av vår senaste arbetsmiljöundersökning. Bland annat visar den att närmare 40 procent av medlemmarna har drabbats av en arbetsrelaterad skada och att stress och hög arbetsbelastning är den vanligaste orsaken. Rapporten visar också på arbetsgivarnas utbredda slarv med det systematiska arbetsmiljöarbetet. GS-facket kräver åtgärder för en trygg arbetsmiljö för våra medlemmar.

GS-facket kritiserar Bonniers förslag om att flytta jobb från Sverige till Vietnam3.10.2025 10:57:43 CEST | Pressmeddelande

GS-facket reagerar starkt på Bonniers förslag på att flytta delar av Expressens magasinslayout och AD-produktion från Sverige till Vietnam, vilket hotar ett 40-tal tjänster i bland annat Jönköping, Söderhamn, Helsingborg och på andra håll. GS-facket anser att förslaget är anmärkningsvärt – inte minst med hänsyn till Bonnier som bolag och deras offentliga ställningstagande för det fria ordet.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye