Idag öppnar Sveriges nordligaste Lidl-butik
22.10.2020 16:00:11 CEST | Lidl Sverige | Pressmeddelande
Efter en olidlig väntan slås portarna idag äntligen upp för den nordligaste Lidl-butiken hittills. Den nya butiken på Kaptensgatan har en total försäljningsyta på 1 330 kvadratmeter och är byggd efter Lidls nya butikskoncept med ljusa, luftiga ytor.
- Äntligen! Alla medarbetare har gjort ett fantastiskt jobb vilket innebär att vi nu äntligen kan erbjuda högsta kvalitet till bästa pris även här uppe. Vi håller självklart samma låga priser som i alla våra butiker, det spelar ingen roll var i landet vi öppnar. Och visst anade vi att butiken var efterlängtad, men såhär mycket positiv respons från bodenborna kunde vi inte drömma om, säger Johan Vennerström, fastighetschef på Lidl Sverige.
I och med öppningen närmar sig Lidl den viktiga strategiska målsättningen om att nå 200 butiker i Sverige under år 2020. Med två månader kvar på året öppnar nu alltså butik nummer 199. Vilken butik som blir nummer 200 är ännu inte officiellt.
Lidl är den enda livsmedelskedjan i Sverige som klimatkompenserar för den svenska verksamheten. Livsmedelskedjan har en hög andel miljömärkta och etiskt märkta varor i sitt sortiment och ställer alltid hårda miljö- och kvalitetskrav på sina leverantörer. Lidl distribuerar idag produkter från runt 200 svenska leverantörer och målsättningen är att det redan stora svenska sortimentet ska utökas ytterligare.
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seBilder
Om
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 207 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Lidl Sverige ”Momssäkrat 2026” efter helgens tjuvstart av prissänkningen2.4.2026 08:03:18 CEST | Pressmeddelande
Lidl Sverige är nu certifierat som ”Momssäkrat 2026” av Matpriskollen. Certifieringen bekräftar att Lidl hållit sitt löfte: att hela matmomssänkningen når konsumenternas plånböcker. Redan i lördags tjuvstartade Lidl prissänkningen i samtliga butiker över hela landet.
Sveriges snålaste person maxar momssänkningen hos Lidl1.4.2026 13:54:06 CEST | Pressmeddelande
I dag sänks matmomsen i Sverige. För att visualisera vad det faktiskt innebär för svenska barnfamiljer gav Lidl sparproffset Günther Mårder i uppdrag att maxa en femhundring på Lidl – den extra summa en genomsnittlig familj nu beräknas spara per månad.
Lidl-favorit kammar hem fullpott – Ocean Sea torskfiléer är bäst i test27.3.2026 13:00:00 CET | Nyhetsbrev
Att servera en riktigt god fiskmiddag till vardags ska varken vara krångligt eller innebära en kompromiss med smaken. I ett smaktest utfört av Icakuriren utses Ocean Sea Panerade torskfiléer till testvinnare med det högsta betyget 5 av 5.
Lidl svarar på priskriget: Sänker priset på allt i butiken redan på lördag27.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Medan konkurrenterna sänker priset på utvalda delar av sortimentet först på måndag, går Lidl Sverige hela vägen. Från och med lördag morgon gäller full matmomseffekt på i princip allt i butiken*. Prissänkningen motsvarar hela den kommande momshalveringen och Lidl sänker därmed priserna fyra dagar före den 1 april.
Efterlängtad Lidl öppnar i Kållered26.3.2026 13:25:02 CET | Pressmeddelande
Efterfrågan på fler lågprisaktörer i södra Mölndal har länge varit stor. I dag öppnar äntligen Lidl i Kållered – och därmed finns nu Sveriges billigaste matkasse* på 211 platser i Sverige. – Läget i Kållered är oslagbart. Tack vare andra stora aktörer drar handelsplatsen till sig uppmärksamhet regionalt. Vi ser fram emot att välkomna många nya kunder, särskilt med tanke på de 20 000 bostäder som planeras i området, säger Christoffer Wennergren, fastighetschef på Lidl Sverige.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
