Terräng-SM i Friidrottskanalen i helgen
Ja, trots ett väldigt struligt idrottsår lyckas Svensk Friidrott, tack vare ett fantastiskt jobb ute i föreningslivet, genomföra ytterligare ett SM. Lördag-söndag väntar terräng-SM, arrangerat av Hässelby SK, i Vällingby i Stockholm.
– Det känns oerhört kul att vi lyckas hålla ett SM i terränglöpning, precis som att vi lyckats genomföra i princip alla andra SM detta underliga år. Vi är nog ganska ensamma i världen om det, säger Lorenzo Nesi, landslagsledare för terräng och landsväg – och kommentator för Friidrottskanalens sändning i helgen.
Och det märks att SM-tävlingar blir extra heta i år. Startfälten på maraton, halvmaraton och 10 km har varit de bästa på många år – kanske någonsin. Och terräng-SM är inget undantag.
”Fantastiska startfält”
I startlistorna finns på damsidan löpare som Sarah Lahti (som rapporteras vara i fin form, trots inställda VM Halvmaraton förra helgen), Meraf Bahta, Sara Christiansson, Samrawit Mengsteab med flera. På herrsidan Napoleon Solomon, Emil Millán de la Oliva, Samuel Tsegay och Samuel Russom. Det blir stenhårda kamper om medaljerna.
– Det är fantastiska startfält. Jag får det till 21 killar under 30 minuter på milen i år. Vi har aldrig haft en sådan bredd tidigare. En kamp att se fram emot extra är Emil Millán de la Oliva mot Samuel gånger 2. De har bara möts alla tre en gång, på 10 000m under friidrotts-SM. Det blir oerhört spännande, det är en mellandistans som passar alla tre, säger Nesi.
Friidrottskanalen sänder båda dagarna
Friidrottskanalen sänder live från båda tävlingsdagarna. Sändningen inleds 08:55 på lördag och söndag, och avslutas runt 17:00 respektive 15:00. Huvudkameran, som sköts av Josef Åberg, kommer följa täten med hjälp av fyrhjuling. Totalt produceras mästerskapet med tre kameror.
Nyckelord
Kontakter
Gustav OrbringKommunikatör
Tel:0725-25 96 32gustav.orbring@friidrott.seOm
Svensk Friidrott uppgift är att främja, utveckla, organisera och administrera friidrotten i Sverige, samt att företräda den internationellt och ansvara för landslagets verksamhet. Förbundet bildades 1895 och är ett av Sverige största idrottsförbund med drygt 600 000 medlemmar, organiserade i knappt 1 000 föreningar. I tillägg deltar varje år över en halv miljon svenskar i motionslopp och nästan var fjärde vuxen svensk löptränar minst en gång i veckan. Svensk Friidrott står för en idrott som är för alla, där man agerar tillsammans. En idrott som är trovärdig och hälsosam, trygg och glädjefylld.
Följ Svenska Friidrottsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Friidrottsförbundet
Henriksson och Russom svenska mästare i halvmaraton10.5.2025 17:56:35 CEST | Pressmeddelande
När SM i halvmaraton avgjordes under lördagen blev det en rutinerad segrare på herrsidan i Samuel Russom, medan Evelina Henriksson tog sitt första SM-guld i karriären på damsidan. I 10-kilometersloppet vann Elsa Sundqvist överlägset och gick in som sjua genom tiderna.
Svenskt rekord av Almgren – "På en bra plats"5.4.2025 17:43:41 CEST | Pressmeddelande
Andreas Almgren var på plats i norska Drammen för att utmana Europarekordet på 5 kilometer väg. I Drammen 5K tog han en övertygande seger på 13:05, nytt svenskt rekord, och han var endast åtta sekunder från Europarekordet.
Dags att ackreditera sig till friidrotts-VM i Tokyo17.3.2025 14:43:37 CET | Pressmeddelande
I september 2025 arrangeras friidrotts-VM i Tokyo och om ni har tänkt bevaka mästerskapet är det dags att ansöka om ackrediteringar.
Axelina och Wilma segrade i NCAA-finalen: "Det känns så bra!"16.3.2025 09:13:55 CET | Pressmeddelande
Andra dagens NCAA-finaler bjöd på svensk succé i både kula och 1 mile där det blev svenskt högst upp på prispallarna genom Axelina Johansson och Wilma Nielsen.
Välkomna på pressträff inför inomhus-VM i Nanjing14.3.2025 10:52:00 CET | Pressinbjudan
Inonomus-VM i Nanjing närmar sig. Svenska Friidrottsförbundet bjuder in till pressträff 20 mars.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum