Måns Zelmerlöw och Per Andersson i Bingolotto

Både Måns och Per har besökt programmet ett flertal gånger, men denna gången blir det som en duo. En duo som verkligen har kemi!
MÅNS ZELMERLÖW
Måns är en av våra mest folkkära artister som agerat både programledare såväl som en av landets främsta pop-, schlager- och musikalartister.
2015 vann han Melodifestivalen med låten "Heroes", som idag har streamats 20 miljoner gånger på Spotify. Senare samma år vann han även Eurovision Song Contest-finalen!
PER ANDERSSON
Per Andersson är en av Sveriges mest hyllade komiker och skådespelare. Han har bl. a medverkat i TV-programmen Grotesco, Parlamentet, Melodifestivalen och Julkalendern.
Tidigare i år fick även Per årets Lisebergsapplåd, en utmärkelse som delas ut varje år ut till “någon som gjort Sverige gladare”.Han överraskades med priset under sommarens finalsändning av "Lotta på Liseberg" på TV4. Tidigare har priset gått till bl a Lill Lindfors, Povel Ramel, Astrid Lindgren, Per Gessle, Håkan Hellström och Sven-Bertil Taube.
TOMTEN OCH BOCKEN
Om sin julshow säger Måns och regisörren
”Jag är så glad att vi nu kan släppa fler föreställningar till Tomten och Bocken! Vi behöver alla få skratta och underhållas och det blev så tydligt när vi släppte de första föreställningarna i fredags. Både jag och Per längtar så mycket!” – säger Måns Zelmerlöw
”Det blir musik, show, skratt, överraskningar och lite naket, med två favoriter på en underbar scen. Jag kan inte tänka mig något sundare för själen just nu.” – säger Edward Af Sillén
”Tomten och Bocken – en slags Julshow” har premiär den 13 november och går under november och december på Hamburger Börs.
Men först ska de gästa Bingolotto Den 8 november, kl. 18.00 i Bingolotto på TV4
Nyckelord
Kontakter
John SarafianPR-Ansvarig Bingolotto
Tel:0733-60 84 80john.sarafian@warnerbrosic.comBilder

Om
Om Folkspel
Visste du att Folkspel är en ideell och politiskt obunden organisation, med 72 riksorganisationer som medlemmar? Vi är helt enkelt föreningslivets eget lotteribolag och drivs helt utan privata vinstintressen. Allt överskott går tillbaka till Sveriges fantastiska och unika föreningsliv.
Sedan starten 1991 har 17 miljarder kronor gått tillbaka till våra medlemmar. Det är medel som vi vet gör en enorm nytta, såväl för samhället som alla verksamheter runt om i landet. Det är den nyttan som driver oss framåt.
Följ Bingolotto
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bingolotto
Johnny Logan framträder på BingoLottos Påskbingo!18.4.2025 10:15:00 CEST | Pressmeddelande
Den enda manlige artist som vunnit Eurovision Song Contest två gånger och Irländske legendaren Johnny Logan gästar BingoLottos Påskbingo den 20 april.
Carin da Silva i BingoLottos nya sommarsatsning19.2.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
I fyra år har BingoLottos uppskattade Sommarkväll genomförts vid Askims Camping i Göteborg. Inför jubileumssäsongen är det dags att gå vidare med ett annat uttryck, en annan inriktning och i en ny miljö. Dessutom med en ny programledare i Carin da Silva. – Det känns som att få vara med och förvalta en stor kulturskatt, säger hon.
Vi sörjer en unik Leif ”Loket” Olsson31.1.2025 09:46:19 CET | Pressmeddelande
Vi vågar påstå att han enskilt är en av de personer som betytt mest för det svenska föreningslivet. I en ålder av 82 år har han nu lämnat oss. Vila i frid, Leif Olsson. Eller ”Loket”, som han var med alla. – Jag hoppas alla förstår vad ”Loket” inneburit för vårt föreningsliv, säger Hans Sahlin, vd på Folkspel.
Totalt 156 miljoner i överskott till föreningslivet2.1.2025 12:00:10 CET | Pressmeddelande
En rejäl julklapp och en god start på året. Överskottet från Uppesittaren och Nyårsbingon landar på totalt 156 miljoner till föreningslivet. Nu är BingoLotto dessutom tillbaka i TV4. Säsongspremiär söndag 5 januari, 18.00 med bland annat comeback för Fame.
BingoLotto är tillbaka i TV423.12.2024 09:14:24 CET | Pressmeddelande
BingoLotto kommer från och med säsongspremiären den 5 januari 2025 åter igen att börja sändas i TV4. Ny sändningstid för programmet blir 18:00-20:00.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum