Fredrik Hjulström ny socialpolitisk chef på Akademikerförbundet SSR

- Vi är mycket glada att ha rekryterat en sådan välmeriterad person som Fredrik Hjulström till vårt socialpolitiska arbete. Att han nu, innan han ens hunnit tillträda, blir föreslagen av socialdepartementet som sekreterare i utredningen om Framtidens socialtjänst är alldeles utmärkt. Socialtjänstlagen är ett viktig verktyg för våra medlemmar och utredningens förslag kommer att spela en avgörande roll för socialtjänstens verksamhet i många år framöver. Fredrik kommer att ge viktiga bidrag till utredningens arbete., säger Lars Holmblad, förbundsdirektör på Akademikerförbundet SSR.
Fredrik Hjulström är socionom och kommer närmast från Sveriges Kommuner och Landsting där han arbetat med barn- och ungdomsfrågor. Han har tidigare arbetat vid Nordens Välfärdscenter och som socialsekreterare i Stockholms Stad.
- Akademikerförbundet SSR har i decennier varit en av de viktigaste och starkaste rösterna i den socialpolitiska debatten. Jag ser verkligen fram emot att få bidra till att den blir än tydligare framöver, säger Fredrik Hjulström.
Fredrik Hjulström tillträder tjänsten som socialpolitisk chef på Akademikerförbundet SSR den 1 oktober. Han efterträder Camilla Sköld som går i pension. Fredrik är tjänstledig från Akademikerförbundet SSR till och med 31 maj 2020 för att arbeta i utredningen om Framtidens Socialtjänst.
Bilder
Om
Vi är det ledande fackförbundet för samhällsvetare. Du hittar oss i offentlig såväl som privat sektor. Medlemmar är beteendevetare, ekonomer, folkhälsovetare, personalvetare, socionomer och andra samhällsvetare, men också chefer och egenföretagare. Det som förenar våra närmare 78 000 medlemmar är att vi alla är akademiker som strävar efter ett samhälle och ett arbetsliv som tillvaratar, utvecklar och värderar akademisk kompetens.
Följ Akademikerförbundet SSR
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Akademikerförbundet SSR
Kommunerna blöder kompetens17.12.2025 12:57:25 CET | Pressmeddelande
En ny rapport visar på fortsatt hög personalomsättning bland kommunalt anställda akademiker i Sverige, enligt data från statistiska centralbyrån SCB sammanställd av Akademikerförbundet SSR. En fjärdedel av akademikerna slutade inom ett år. Akademikerförbundet SSR varnar för att välfärdens kvalitet hotas när erfaren arbetskraft försvinner snabbt.
Skollagen otydlig för fängslade barn16.12.2025 16:27:42 CET | Pressmeddelande
Regeringen har idag smugit ut ett lagförslag om hur skolgången ska fungera för barn som hamnar i fängelse från 1 juli nästa år. Akademikerförbundet SSR är fackförbundet för Kriminalvårdens akademiker och är oerhört kritiska. Lagförslaget innehåller distansundervisning. Samtidigt ska 13-åringar kunna sitta i fängelse.
Nytt avtal för akademiker i friskolesektorn16.12.2025 10:03:22 CET | Pressmeddelande
Almega Utbildning har enats med Sveriges Skolledare och Akademikerförbundet SSR om ett nytt kollektivavtal för akademiker anställda i 800 företag på drygt 2 000 arbetsplatser.
Arbetsförmedlingen skickar tillbaka miljarder trots massarbetslöshet15.12.2025 08:15:00 CET | Pressmeddelande
Över en halv miljon är nu enligt SCB arbetslösa, av dem över 100 000 akademiker. Samtidigt visar prognosen att 3,6 miljarder kommer att lämnas tillbaka från Arbetsförmedlingen till statskassan. Det är pengar som skulle kunna användas till att stötta människor in i arbete och studier i en tid med rekordhög arbetslöshet.
Våld mot socialtjänsten måste tas på allvar2.12.2025 17:49:53 CET | Pressmeddelande
Återigen har medarbetare i socialtjänsten hamnat i fara kopplat till jobbet. Attacken i Johanneshov, där två kvinnor skadats av en maskerad gärningsperson i anslutning till socialtjänstens lokaler, är ännu ett exempel på den otrygghet som många av socialtjänstens medarbetare möter i sitt arbete. Det är ännu för tidigt att dra slutsatser kring vad som skett, men händelsen understryker ett stort problem som redan är välkänt: hot och våld är en del av vardagen för alltför många av socialtjänstens anställda.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

