MUCF vill ha tillfälligt nedsatta arbetsgivargifter för fler unga: ”Viktigt med likvärdiga förutsättningar”
16.11.2020 07:30:00 CET | Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor (MUCF) | Pressmeddelande

Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF, är positiv till förslaget om tillfälligt nedsatta arbetsgivaravgifter för unga men anser att det bör omfatta fler.
- Vi vill att förslaget även omfattar unga i åldern 18-25 år, säger generaldirektör Lena Nyberg.
Regeringen presenterade i sin höstbudget ett förslag om tillfällig nedsättning med 37 procent av arbetsgivaravgifterna för 19–23-åringar från 1 april 2021 till 31 mars 2023. Förslaget bygger på en överenskommelse mellan regeringspartierna, Centerpartiet och Liberalerna.
MUCF har fått tillfälle att yttra sig över förslaget och pekar i yttrandet på att unga generellt har svagare arbetsmarknadsanknytning än äldre, vilket gör unga mer känsliga för ekonomiska svängningar och påverkar deras möjligheter att etablera sig på arbetsmarknaden.
- Unga riskerar också att drabbas hårt när många av de branscher där unga arbetar påverkats negativt av restriktioner och beteendeförändringar till följd av covid-19-pandemin, säger Lena Nyberg, generaldirektör på MUCF.
MUCF anser att även unga som har fyllt 23 år bör omfattas av förslaget. Många i den åldern befinner sig fortfarande i en etableringsfas och riskerar att långsiktigt påverkas negativt av rådande förutsättningar. För att unga ska få likvärdiga förutsättningar bör förslaget omfatta unga från 18 till och med 25 år, skriver MUCF i yttrandet
Förslaget en tillfällig nedsättning med 37 procent av arbetsgivaravgifternaföreslås träda i kraft den 1 april 2021 och gälla fram till den 31 mars 2023.
Nyckelord
Bilder

Om
Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor (MUCF)Torkel Knutssonsgatan 39
118 49 Stockholm
010 160 10 00https://www.mucf.se/
Följ Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor (MUCF)
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor (MUCF)
Tydligt att romsk inkludering inte prioriterades under 2025 - MUCF vill se bättring31.3.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under 2025 hade ingen myndighet uppdrag att genomföra insatser utifrån verksamhetsmålen i strategin för romsk inkludering. När mer än halva strategiperioden 2012–2032 nu passerat är vägen mot det övergripande målet fortfarande inte tillräckligt utstakad. Det visar en ny rapport från Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor (MUCF) som nu vill se tydligare uppdrag och bättre förutsättningar i arbetet.
Uppföljning visar brister i styrningen – MUCF och Sametinget vill se tydlig ambitionshöjning inom minoritetspolitiken31.3.2026 07:15:24 CEST | Pressmeddelande
Styrningen av minoritetspolitiken är fragmenterad och kortsiktig. Trots återkommande rekommendationer till regeringen saknas en övergripande bild över hur det minoritetspolitiska målet ska nås. Det visar en ny rapport från Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor (MUCF) och Sametinget som nu kräver tydligare politisk riktning, långsiktiga uppdrag, mer resurser och bättre förutsättningar för uppföljning.
Bara var femte ung känner sig delaktig: Nu öppnar anmälan till Riksdagsskolvalet 202610.3.2026 07:18:51 CET | Pressmeddelande
6 av 10 unga är intresserade av politik eller samhällsfrågor i Sverige men endast var femte ung anser att de har stora möjligheter att föra fram sina åsikter till de som bestämmer. Det visar MUCF:s rapport ”Så tycker unga 2025 – Demokrati och viktiga samhällsfrågor”. Förra riksdagsvalet minskade ungas valdeltagandet för första gången på 20 år. Nu öppnar anmälan till Riksdagsskolvalet 2026, Sveriges största demokratisatsning för unga.
Arbetslöshet får unga att tappa framtidstron23.1.2026 08:19:00 CET | Pressmeddelande
Unga som varit arbetslösa under längre tid eller vid upprepade tillfällen upplever i betydligt lägre utsträckning framtidstro, livstillfredsställelse och att de har möjlighet att påverka sina liv än andra unga. Det visar en rapport från MUCF.
MUCF beviljar 8,3 miljoner kronor till svenska EU-projekt18.12.2025 08:54:00 CET | Pressmeddelande
MUCF har beviljat strax under 8,3 miljoner kronor (762 805 euro) i EU-bidrag till 23 svenska projekt. EU-bidragen ger unga i Sverige möjligheten att delta i olika typer av projekt, både internationellt och nationellt. En av de gemensamma prioriteringarna inom programmen är att projekten ska stärka ungas deltagande i demokratin.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum