Utökade restriktioner lägger våt filt över efterlängtad julhandel
16.11.2020 06:00:00 CET | Svensk Handel | Pressmeddelande

- Vi befinner oss för nionde månaden i en pandemi som slagit stenhårt mot många företag och årets julhandel mer efterlängtad än någonsin. Därför är det närmast mardrömslik tajming att kunder avråds från att besöka butiker inför årets viktigaste försäljningsperiod, säger Karin Johansson, vd på Svensk Handel.
När coronakrisen slog till i våras störtdök framtidstron i butikshandeln. Sedan dess har framtidsutsikterna sakta ljusnat, men nu är återhämtningsfasen bruten. Framtidstron i butikshandeln faller i november månads Handelsbarometer med 8,2 enheter, och den sammanfattande Framtidsindikatorn landar på index 79,1, vilket är långt under förra årets nivå. Ett indexvärde på 100 återspeglar en neutral nivå.
”Fortsatt behov av kraftfulla stödåtgärder”
Framtidsförväntningarna minskar för både dagligvaru- och sällanköpshandeln. Störst är tappet för sällanköp, det vill säga all handel utöver maten, där minskad tro på både försäljning och framtida lönsamhet drar ned siffrorna rejält.
- Givetvis måste fokus ligga på att bromsa smittspridningen men vi behöver också fråga oss vilket samhälle vi står med när krisen är över. Kraftfulla stödåtgärder för att rädda företag och jobb kommer fortsatt att krävas, säger Karin Johansson.
Rekordstor e-handelsförsäljning att vänta
Framtidstron i e-handeln minskar med 2,3 enheter, till index 116,6. Trots tappet är optimismen bland landets e-handlare fortsatt stor inför årets avslutande shoppinghögtider.
- Handelsföretagen satsar stort på att möta kunderna digitalt i årets julhandel och vi kommer att få se en rekordstor e-handelsförsäljning. Hela logistik- och leveranskedjan kommer att ställas inför sitt största prov hittills, säger Karin Johansson.
Undersökningen genomfördes mellan den 2-12 november och under mätperioden har fler län succesivt omfattats av utökade allmänna råd som bland annat innebär en avrådan från att besöka butiker och köpcentrum.
Nyckelord
Kontakter
Svensk Handels pressjour, 010-471 86 50
Bilder

Dokument
Länkar
Om
Svensk Handel är en bransch- och arbetsgivarorganisation för små och stora företag inom parti-, detalj- och e-handeln. Handeln utgör en dryg tiondel av Sveriges BNP och Svensk Handels närmare 8 500 medlemsföretag har sammanlagt 250 000 människor anställda.
Ordförande är Nina Jönsson och vd är Sofia Larsen. Svensk Handel ingår i Svenskt Näringsliv.
Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Svensk Handel välkomnar förslag om avskaffad mängdrabatt9.4.2026 14:52:10 CEST | Pressmeddelande
Dagens besked om avskaffande av mängdrabatten välkomnas av Svensk Handel, som under flertalet år drivit frågan. Förhoppningen är att detta ska leda till att den explosionsartade ökningen av mängdbrott ska avstanna.
Femton kommuner tävlar om att bli Sveriges bästa handelskommun 20269.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Handeln är en motor som bygger levande städer, skapar jobb i hela landet och bidrar till trygghet och mötesplatser. För andra året i rad utnämner Svensk Handel ”Sveriges bästa handelskommun”.
Handelsföretagens satsningar på cirkulära affärer ökar8.4.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hållbarhetsarbetet i handeln fortsätter att utvecklas. Satsningarna på cirkulära affärsmodeller, ökad spårbarhet och innovation ökar. En viktig förklaring är att det lönar sig - 8 av 10 företag anser att hållbarhetsarbetet bidrar till ökad lönsamhet. Det visar Svensk Handels årliga Hållbarhetsundersökning.
Hög brottsutsatthet inom handeln under första kvartalet8.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handels Trygghetsbarometer för det första kvartalet 2026 visar att 46 procent av landets butiker har utsatts för brott eller hotfullt beteende. Det är en minskning med 2 procentenheter jämfört med föregående kvartal, men samtidigt en ökning med 12 procentenheter jämfört med motsvarande period förra året.
Viss återhämtning för second hand men svagt år hittills1.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Second hand-försäljningen uppgick till cirka 1,1 miljarder kronor i februari, en ökning med närmare 10 procent jämfört med samma månad i fjol. Uppgången speglar dock en svag jämförelsemånad, och sett till årets inledning var utvecklingen fortsatt dämpad.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
