Privatdetektiv ger gott resultat för CSN i USA
CSN har börjat ta hjälp av en privatdetektiv från New York. Resultatet är gott, nästan alla de tidigare svårfunna låntagarna som lämnats till detektiven har hittats igen. En av dem betalade in över 150 000 kronor direkt.
I juni startade CSN en försöksverksamhet med en svensktalande privatdetektiv som är bosatt i New York. CSN skickade över en lista med 85 personer som myndigheten haft svårt att hitta igen.
Det handlar om personer med höga skulder (mellan 500 000 kronor och 1 miljon kronor) som förfallit till betalning. Låntagarna bor i hela USA.
Privatdetektiven har jobbat på under hösten och har nu hittat nya kontaktuppgifter i 95 procent av fallen. Det handlar om adresser, telefonnummer och e-postadresser.
Bättre möjligheter
En orsak till framgången är att detektiven har kunnat använda andra källor än CSN, detektiven följer de regelverk som finns för detektiver i USA.
- Det här skapar bättre möjligheter att få in betalningar från de här personerna. En av låntagarna betalade efter en kontakt från oss sina förfallna årsbelopp på över 150 000 kronor, säger Magnus Berndtsson, avdelningschef på CSN.
CSN ska nu utvärdera den här första försöksverksamheten med detektiven, för att se om metoden kan användas i större skala i hela USA.
Mer aktivitet i USA
Överhuvudtaget är CSN:s insatser mer intensiva i USA nu än tidigare. För två år sedan vann CSN en prejudicerande dom i San Diego, Kalifornien. Efter det har 45 låntagare gått med på överenskommelser om betalningsplaner för studielån. Betalningsplanerna har fastställs av domstolar i USA, det hade inte varit möjligt utan den prejudicerande domen. Det har gett 7,6 miljoner kronor till CSN.
15 tredskodomar är också aktuella att verkställa efter domen i San Diego. I tredskodomarna får CSN rätt av domstolar i USA att försöka utmäta tillgångar hos låntagare som inte betalar. För närvarande har CSN sammantaget ett hundratal rättsfall på gång i USA.
Nyligen vann CSN även en rättstvist för första gången utanför staten Kalifornien - den här gången i Florida.
- Återbetalningsgraden bland utlandsbosatta låntagare har höjts totalt sett i år. Det är mycket glädjande. Samtidigt är det här ett långsiktigt arbete - allt för att garantera ett bra studiestöd även i framtiden, säger Magnus Berndtsson.
Närmare en fjärdedel, cirka 2 500 personer, av studielånstagarna i USA betalar inte av sina studielån som de ska. Sammantaget är de skyldiga CSN drygt en miljard kronor.
För mer information: Magnus Berndtsson, avdelningschef CSN (nås via CSN:s pressekreterare Klas Elfving, 076-1196551).
Nyckelord
Kontakter
Klas ElfvingPressekreterare
Tel:076-1196551klas.elfving@csn.seLänkar
Om
CSN ansvarar för studiestödet med bidrag och lån till studerande. Varje år betalar CSN ut 48 miljarder kronor till cirka en miljon studerande och 1,8 miljoner personer har svenska studielån. Myndigheten finns på 11 orter, från Kiruna i norr till Lund i söder med huvudkontor i Sundsvall.
Följ CSN
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från CSN
Tidigare studiestart gav lägre studieskulder11.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
De som började studera på högskola direkt efter gymnasiet tog mer sällan studielån än de som väntade i tre år. De som väntade fick en genomsnittlig studieskuld nästan 90 000 kr högre än dem som gick direkt. Bland dem som började studera direkt tog de som gick gymnasiet i Stockholm lån mer sällan, medan de från Gotland lånade oftast, visar en ny artikel från CSN.
Fler blev lärare med högre bidrag och mindre lån3.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
En ganska okänd del i studiemedlet är att du kan få ett högre bidrag och en lägre lånedel om du uppfyller vissa villkor. En ny rapport från CSN visar att det högre bidraget fick fler att börja studera. Studerande vid en kompletterande pedagogisk utbildning lockades särskilt av det högre bidraget och de allra flesta som blev lärare fick också jobb efter utbildningen.
Tusentals studenter får återkrav – CSN uppmanar att anmäla studieavbrott15.10.2025 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Varje år får 8 500 personer betala tillbaka studiemedel efter att de hoppat av studierna men inte meddelat CSN. Återkraven kan uppgå till flera tusen kronor, och under 2024 återkrävdes totalt 80 miljoner kronor. CSN uppmanar därför att anmäla direkt när studierna avbryts för att undvika återkrav.
CSN vinner dom i USA – låntagare ska betala tillbaka 1,2 miljoner kr8.10.2025 07:15:00 CEST | Pressmeddelande
CSN har vunnit en rättsprocess i Florida där en låntagare inte ville betala tillbaka sin studieskuld på 1,2 miljoner kronor. Domen har ett starkt signalvärde för indrivningen av skulder i USA.
Omställningsstudiestödet växer – stor ökning av antalet studerande7.10.2025 07:25:00 CEST | Pressmeddelande
Antalet studerande med omställningsstudiestöd ökade med 62 procent till 13 100 personer under läsåret 2024/25, jämfört med läsåret innan. En snabbare handläggningstakt var avgörande för ökningen. Antalet studerande med studiemedel ökade också med cirka tre procent till 477 100 personer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
