Läsarnas frågor besvaras i ny coronasatsning av Expressen
Coronavirusets framfart väcker ständigt nya frågor och behovet av svar är stort.
– Vi vill hjälpa våra tittare att få en ökad förståelse och insikt i det svåra och komplexa läge som vi lever i just nu, säger Bella Levy, chef Expressen TV.
Denna vecka gör Expressen därför en storsatsning på att fånga svenskarnas frågor. Klockan 16.30 varje dag kommer experter eller beslutsfattare att besvara tittarfrågor inom en rad olika samhällsområden där coronaviruset slår med kraft.
– Interaktionen och dialogen med våra tittare och besökare är viktigare än någonsin. Vi ser ett stort behov av att få frågorna om corona besvarade, och detta är därför en naturlig satsning från vår sida, säger Bella Levy.
Programledaren Niklas Svensson leder den direktsända frågestunden, där han varje dag gästas av en expert eller beslutsfattare som besvarar flera av de frågor som inkommer från tittarna.
– En av journalistikens viktigaste uppgifter i kristider är att försöka ge svar på de frågor som allmänheten ställer. Därför ser jag mycket fram emot att under en vecka samla några av våra ledande experter med den ambitionen. Och jag hoppas att läsare och tittare nu hör av sig med både nyfikna, allvarliga och viktiga frågor om pandemin, säger Niklas Svensson.
Bland gästerna finns kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP), Matti Sällberg, immunologiprofessor vid Karolinska institutet och Nordeas chefsekonom Annika Winsth.
Martin Karlberg, Uppsala universitet, som svarar på frågor om skolan i tisdagens sändning, säger så här om vikten av dialog med allmänheten:
– Det finns åtminstone två skäl till att det är viktigt att svara på allmänhetens frågor: för det första kan vi förhoppningsvis hjälpa barn, föräldrar och lärare genom att ge dem väl forskningsbaserade svar på deras frågor. För det andra är det min skyldighet som statlig tjänsteman att svara på allmänhetens frågor.
Varje dag har ett avgränsat tema:
Måndag: Vaccin (gäst Matti Sällberg, immunologiprofessor vid Karolinska institutet)
Tisdag: Skolan (gäst Martin Karlberg, skolforskare vid Uppsala universitet)
Onsdag: Munskydd och den svenska strategin (gäst Maria Amér, smittskyddsläkare, Region Gotland)
Torsdag: Ekonomin (gäst Annika Winsth, chefsekonom Nordea)
Fredag: Idrotten och kulturen (gäst Amanda Lind, kultur- och demokratiminister, MP)
Så följer du frågestunden
Den livesända dialogen med tittarna kommer att visas i Expressen TV:s livesändning på sajt och i det digitala utbudet hos Comhem och Boxer, på Expressens olika Facbooksidor samt på Twitter.
Frågor kan ställas i våra sociala mediekanaler och också i direktrapporteringsflödet på hemsidan.
Chattar med experter – varje dag
Expressen TV:s satsning på ”Dina frågor” är bara en del i Expressens stora fokus på kontakten med våra läsare och tittare. Sånär som varje dag kan Expressens besökare chatta med olika former av experter för att få svar på sina frågor.
Nyckelord
Kontakter
Bella Levy, chef Expressen TV, 08-730 30 00, bella.levy@expressen.se
Bilder

Om
Expressen är ett ledande mediehus i alla kanaler. Med redaktioner i Stockholm, Göteborg och Malmö rapporterar vi dygnet runt i mobil, sajt, tv, sociala medier och den tryckta tidningen.
Vår prisbelönta journalistik roar, oroar och förargar. Precis som den har gjort sedan starten 1944.
Följ Expressen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Expressen
Irma Helin Zibanejad är ny fotbollskrönikör på Expressen29.4.2025 08:04:41 CEST | Pressmeddelande
I Max allsvenska sändningar har Irma Helin Zibanejad blivit en av Sveriges mest uppskattade fotbollsexperter. Nu ansluter hon till Expressens fotbollssatsning som krönikör. – Jag hoppas kunna bidra med insikter och analyser om storlagen, säger hon.
De tar hem tyngsta priserna på Skidsnack-galan16.4.2025 19:00:00 CEST | Pressmeddelande
Ebba Andersson och William Poromaa tog hem de tyngsta priserna när Expressen arrangerade Skidsnack-galan på onsdagskvällen. – Det här var det finaste som kunde hända, säger Andersson.
Expressen startar kampanj för Joakim Medin1.4.2025 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Expressen sätter igång ett räkneverk – som räknar varje dag som Joakim Medin tvingas sitta i turkiskt fängelse. – Det här handlar om pressfrihet, säger Klas Granström, chefredaktör på Expressen.
Expressen lanserar AI-chattbot – ska ge supportarna alla svar om allsvenskan31.3.2025 13:44:31 CEST | Pressmeddelande
I helgen lanserade Expressen nästa steg i sin stora satsning på svensk fotboll: AI-drivna chattboten “Fråga Expressen: Allsvenskan 2025” ger supportrarna snabba och detaljerade svar om lagen, spelarna och matcherna – baserat på avancerad statistik och all Expressens journalistik. – Målet är att “Fråga Expressen” ska kunna ersätta Google och olika målservicetjänster för supportrarna, säger Pontus Weinemo, strategisk sportchef på Expressen.
Här är vinnarna av Årets Mama 202517.3.2025 23:44:25 CET | Pressmeddelande
Varje år delar tidskriften Mama ut priset Årets Mama till mammor som gör avtryck och påverkar vår samtid. Under måndagskvällen stod det klart vilka vinnarna i prisets sex olika kategorier är.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum