Fokus på ökad trygghet och stöd till näringslivet i Allians för Linköpings budget för kommunstyrelsen 2021
Linköpings kommun har en stark ekonomi och står bättre rustat än många andra kommuner som nu tvingas lägga stora besparingar på sina verksamheter. Men även Linköping påverkas av pandemins konsekvenser. I Allians för Linköpings förslag till internbudget för kommunstyrelsen 2021 finns därför extra krav på kostnadsreduceringar som ska hjälpa till att säkra välbehövliga resurser till kommunens kärnverksamheter. Dessa genomförs genom bland annat besparingar på förvaltningsorganisationen samtidigt som både trygghets- och näringslivsfrågorna prioriteras.
– De ekonomiska osäkerheterna coronapandemin skapar för Sveriges kommuner saknar motstycke. Det är en styrka för Linköping att vi i budgeten avsätter ordentliga reserver för att möta osäkerheterna, samtidigt som vi utökar våra satsningar på trygghetsskapande åtgärder och satsningar för att starta om näringslivet efter pandemin, säger Niklas Borg (M), kommunstyrelsens ordförande.
I Allians för Linköpings förslag till kommunstyrelsens internbudget 2021 förstärks kommunens trygghetsarbete och det brottsförebyggande arbetet genom fler ordningsvakter i city, trygghetsvärdar ute i våra bostadsområden och fler fältare som arbetar förebyggande mot ungdomar.
– Linköpings kommun har en stark ekonomi, men även vi behöver genomföra kostnadsreducerande åtgärder. Jag är glad att vi i kommunstyrelsens internbudget prioriterat välfärdens kärna och gjort besparingar på förvaltningsorganisationen till förmån för trygghets- och näringslivsfrågorna. Linköping ska vara en trygg kommun för alla, säger Denisé Cassel (KD), förste vice ordförande kommunstyrelsen.
Allians för Linköping har genomfört flera satsningar och regelförenklingar för att underlätta och stödja näringslivet. Genom att tillvarata och utveckla goda erfarenheter från dessa insatser under pandemin kan Linköpings kommun även fortsättningsvis skapa ett företagsklimat som gör det enkelt att driva företag i Linköping.
Den lokala besöksnäringen har drabbats särskilt hårt av restriktionerna som har följt i pandemins spår och därför innehåller Allians för Linköpings budgetförslag för kommunstyrelsen även ett stödpaket som ska hjälpa till att kickstarta igång evenemangsbranschen och besöksnäringen i Linköpings kommun när förutsättningarna så medger.
Beslut om internbudget tas 1 december 2020.
Kontakter
Niklas Borg (M)Kommunalråd och Kommunstyrelsens ordförande
Tel:013-20 50 95niklas.borg@linkoping.seDenisé Cassel (KD)Kommunalråd
Tel:013-20 72 05denise.cassel@linkoping.seOm
Följ Linköpings kommun – Politik
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Linköpings kommun – Politik
Kommunen hade rätt att stoppa bidrag till Ibn Rushd18.12.2024 07:34:41 CET | Pressmeddelande
Förvaltningsrätten slår fast att Linköpings kommun hade rätt att dra in bidraget till studieförbundet Ibn Rushd, något som kultur- och fritidsnämnden beslutade om i maj 2023. Sedan dess har även Folkbildningsrådet valt att dra in statsbidragen till Ibn Rushd på nationell nivå.
Fokus på undervisning i tidiga åldrar och välfärdsbrott när S och M går in i andra halvan av mandatperioden27.11.2024 12:30:00 CET | Pressmeddelande
Socialdemokraterna och Moderaterna uppdaterar sitt samarbetsavtal. Drygt halvvägs i mandatperioden har det politiska styret kommit överens om att göra en extra satsning på undervisning i tidiga skolåldrar samt på bekämpning av välfärdsbrott inom äldreomsorg, LSS och socialpsykiatri.
Pressinbjudan: Uppdaterat samarbetsavtal i det politiska styret25.11.2024 15:09:28 CET | Pressinbjudan
Socialdemokraterna och Moderaterna har uppdaterat sitt samarbetsavtal och bjuder in till pressträff för att berätta om innehållet.
Linköpings kommun förstärker kulturbidraget med 1,3 miljoner kronor21.11.2024 15:33:55 CET | Pressmeddelande
S-M-styret har beslutat att förstärka kulturbidraget med 1,3 miljoner kronor. Det här innebär ett tillskott för flera lokala kulturföreningar som nu får möjlighet att utveckla sin verksamhet.
Fler elever ska erbjudas undervisning i mindre grupp28.10.2024 07:00:00 CET | Pressmeddelande
S+M-styret gör en satsning på elever som behöver hjälp utanför det vanliga klassrummet. Nu satsas 11,5 miljoner kronor för att ge elever med behov undervisning i ett mindre sammanhang under hela eller delar av skoldagen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum