Film i Väst

Nu spelas Henrik Schyfferts internatskoleserie Zebrarummet in i Västra Götaland

Dela
Hur långt är du beredd att gå för att få tillhöra den innersta kretsen? I Zebrarummet får vi en inblick i maktspelet på en exklusiv internatskola för samhällets elit – och dess konsekvenser. Zebrarummet bygger på en originalidé av Henrik Schyffert och Gustaf Skördeman, med Aliette Opheim, Henrik Schyffert, Valter Skarsgård, Alva Bratt, Maxwell Vaz och Edvin Endre i några av rollerna. Zebrarummet är en produktion av Jarowskij och Brommamamma i samproduktion med Film i Väst och Nent/Viaplay och kommer att sändas på Viaplay. Serien spelas in i Göteborg, Lerum och Härryda.

En ung elev från den anrika internatskolan Tuna Kvarn hittas död, ett mysterium som omgärdas av kompakt tystnad från skolans priviligierade ungdomar. En bit ifrån Tuna Kvarn ligger den kommunala Holmeredskolan, som snabbt blir utpekad som källan till tragedin. Nu riktas omvärldens blickar mot skolorna, och när en mobilfilm från Tuna Kvarns förnedrande initieringsriter läcker ut i sociala medier sätts oanade mekanismer i rörelse.

– Jag började tänka på det här med klasskillnaderna i Sverige från min tid på kommunala skolan i Märsta, där vi hade gemensamma friluftsdagar och discon med internatskolan Sigtuna Humanistiska. Det slog mig att den där lilla världen hade varit en bra spelplan för att visa upp ett Sverige i miniatyr. För oss från kommunala skolan var det som att kliva in i Olympen när vi åkte till Sigtuna för att gå på disco. Det är lätt att förföras av makt, sex och pengar. På Lundsberg hände ju den här strykjärnshistorien, som stängde ner skolan, men sen bara öppnade den upp igen efter några månader, och man undrade ju varför, där någonstans började vårt intresse, säger Henrik Schyffert.

Zebrarummet är ett spänningsdrama om en internatskola för de priviligierade, men också en berättelse om olika förutsättningar i livet, om kulturkrockar och maktspel, om ungas drömmar och om hur strukturer i samhället reproduceras mellan generationerna. Serien bygger på en originalidé av Henrik Schyffert och Gustaf Skördeman. I rollerna ser vi förutom Henrik Schyffert bland andra Aliette OpheimValter SkarsgårdAlva BrattMaxwell VazEdvin EndreTiam MiladiWilma Lidén, Amanda LindhAdja Krook och Aviva Wrede.

– Jag blev intresserad av Zebrarummet för att jag spelar en karaktär som är så långt ifrån mig som det går, både personlighets- och livstilsmässigt. Det är också en intressant värld som är smart berättad. Det är inte bara tonårsdrama, utan det ställer större frågor om samhället, säger Valter Skarsgård.

Viaplay-originalet Zebrarummet regisseras av Andrea ÖstlundErik Eger och David Berron och produceras av Heidi Rydbeck. Manusförfattaren Michaela Hamilton har skrivit sex av åtta avsnitt, där övriga två har skrivits av Gustaf SkördemanErik EgerAnna Platt och Fredrik AgetoftZebrarummet är en samproduktion mellan Jarowskij, Brommamamma och Film i Väst, och distribueras internationellt av Banijay Rights.

- Vi strävar alltid efter att skildra samhället från olika perspektiv, och vi är stolta över att Henrik Schyffert gav oss förtroendet att förvalta hans historia. Det här är en fantastiskt spännande berättelse med ambitionen att ta sig innanför väggarna till en av västvärldens mest mytomspunna världar, elitens internatskolor. Men det är också en berättelse om de stora avstånden i vårt samhälle, och drömmar om framgång till varje pris, säger Filippa Wallestam, EVP & Chief Content Officer på NENT Group.

Zebrarummet består av åtta avsnitt och kommer att ha premiär längre fram på NENT Groups streamingtjänst Viaplay.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Om

Film i Väst
Film i Väst
Åkersjövägen 4
46153 Trollhättan

0708-643736http://www.filmivast.se

Film i Väst är en av Europas mest framgångsrika regionala filmfonder och efter Svenska Filminstitutet näst största finansiären av svensk film och TV-drama. Sedan starten 1992 har Film i Väst samproducerat fler än 1 000 svenska och internationella långfilmer, TV-drama, dokumentär- och kortfilmer. Samproduktionerna har vunnit Oscar, Golden Globe, Emmy och European Film Awards. Även på världens främsta filmfestivaler som Berlin och Cannes har Film i Västs samproduktioner varit framträdande. Sammanlagt har Film i Västs samproduktioner vunnit 150 Guldbaggar. Till det kommer ytterligare 295 nomineringar. 2017 såg fler än 300 miljoner tittare någon av Film i Västs samproduktioner globalt. Film i Väst är en del av Västra Götalandsregionen, Sveriges ledande filmregion.

Följ Film i Väst

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Film i Väst

Stjärntätt i Joachim Triers nya film som spelas in i Strömstad16.8.2024 07:30:57 CEST | Pressmeddelande

Stellan Skarsgård gör sällskap med norska Cannes-vinnaren Renate Reinsve, amerikanska Elle Fanning och norska Inga Ibsdotter Lilleaas i norske regissören Joachim Triers nya film, Sentimental Value. Trier blev dubbelt Oscarnominerad för sin film Världens värsta människa. Filmen är producerad av Mer Film och Eye Eye Pictures i samproduktion med bland andra Göteborgsbolaget Zentropa Sweden, Lizette Jonjic, och Film i Väst. Den spelas delvis in i Strömstad. VP Nordic bidrar med Virtual Production.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye