Utbetalningarna av klimatbonus kan fortsätta
2.12.2020 08:45:27 CET | Transportstyrelsen | Nyheter

Den som köper en ny bil med ett koldioxidutsläpp på högst 70 g/km vid blandad körning är berättigad till en klimatbonus. Bonusens belopp påverkas av flera faktorer och kan som högst vara 60 000 kronor. Bonusen ska betalas ut tidigast sex månader efter första registreringsdatum.
Inför 2020 tilldelades Transportstyrelsen ett anslag på 1,76 miljarder kronor att använda för utbetalningar av klimatbonus. I slutet av oktober behövde utbetalningarna pausas då det tilldelade anslaget var förbrukat.
Den 25 november fattade Riksdagen beslut om ett tillskott på 400 miljoner kronor till Transportstyrelsen för fortsatta utbetalningar av klimatbonus vilket gör att arbetet med att betala ut klimatbonusar kan återupptas.
Nästa steg i processen är att Transportstyrelsens regleringsbrev behöver uppdateras med det nya beloppet. Tidigast den 10 december kan regeringen besluta om ändringen.
- Cirka 9 000 fordon ligger och väntar på att bli prövade för klimatbonus. Vi kommer återuppta arbetet så fort vi får klartecken från regeringen, säger Torbjörn Bülow, enhetschef på Transportstyrelsen.
Nyckelord
Kontakter
Transportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seBilder

Länkar
Om
Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 12 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
Föreläggande om järnvägstrafiken mellan Stockholm och Arlanda5.5.2026 08:58:59 CEST | Pressmeddelande
Transportstyrelsen förelägger A-Train AB och Trafikverket att ändra hur utrymmet på järnvägen fördelas mellan järnvägsföretagen på sträckan Stockholm och Arlanda: – Idag råder det inte likvärdig konkurrens på sträckan. Kapacitet ska enligt järnvägsmarknadslagen tilldelas på ett konkurrensneutralt och icke-diskriminerande sätt, säger Carl von Utfall Kull, sektionschef på Transportstyrelsen.
Skärpta utbyteskrav för att motverka körkortsturism4.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Regelskärpningar väntar för den som vill byta ut ett utländskt körkort till ett svenskt för att motverka så kallad körkortsturism. Från och med den 1 maj har Transportstyrelsen möjlighet att neka utbyte av körkort om inte vissa villkor är uppfyllda.
Rapport lyfter utvecklingsområden27.4.2026 11:43:06 CEST | Nyheter
Fordonsbesiktningsmarknaden fungerar i flera delar bra – men i en ny rapport lyfts också områden som behöver förbättras: – Det handlar om bättre efterlevnad av regler, mer harmoniserade bedömningar och arbetet med att förebygga oegentligheter, säger Patrik Andersson, utredare vid Transportstyrelsen.
För många taxiförare har inte tillräcklig dygnsvila22.4.2026 08:35:00 CEST | Pressmeddelande
En ny utredning visar att det finns utmaningar vad gäller regelefterlevnaden för taxibranschen. Exempelvis har dygnsvilan varit tillräcklig i bara 85 procent av kontrollerna. Det framkommer i Transportstyrelsens nya tillståndsmätning.
12 personer miste livet i marstrafiken21.4.2026 08:55:00 CEST | Pressmeddelande
Under mars 2026 omkom 12 personer i vägtrafiken – en tydlig ökning jämfört med samma månad året innan, då 1 person dog. Det visar preliminära uppgifter som inkommit till Transportstyrelsen den 20 april 2026.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
