Utbetalningarna av klimatbonus kan fortsätta
2.12.2020 08:45:27 CET | Transportstyrelsen | Nyheter

Den som köper en ny bil med ett koldioxidutsläpp på högst 70 g/km vid blandad körning är berättigad till en klimatbonus. Bonusens belopp påverkas av flera faktorer och kan som högst vara 60 000 kronor. Bonusen ska betalas ut tidigast sex månader efter första registreringsdatum.
Inför 2020 tilldelades Transportstyrelsen ett anslag på 1,76 miljarder kronor att använda för utbetalningar av klimatbonus. I slutet av oktober behövde utbetalningarna pausas då det tilldelade anslaget var förbrukat.
Den 25 november fattade Riksdagen beslut om ett tillskott på 400 miljoner kronor till Transportstyrelsen för fortsatta utbetalningar av klimatbonus vilket gör att arbetet med att betala ut klimatbonusar kan återupptas.
Nästa steg i processen är att Transportstyrelsens regleringsbrev behöver uppdateras med det nya beloppet. Tidigast den 10 december kan regeringen besluta om ändringen.
- Cirka 9 000 fordon ligger och väntar på att bli prövade för klimatbonus. Vi kommer återuppta arbetet så fort vi får klartecken från regeringen, säger Torbjörn Bülow, enhetschef på Transportstyrelsen.
Nyckelord
Kontakter
Transportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seBilder

Länkar
Om
Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 12 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
70 personer omkom i vägtrafiken årets första månader16.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Preliminär statistik från Transportstyrelsen visar att 70 personer miste livet i vägtrafiken under perioden januari–maj 2026. – Tyvärr ser vi ingen minskning jämfört med tidigare år. Antalet omkomna ligger på samma nivå som medel för de senaste fem åren, säger Khabat Amin, statistiker och trafiksäkerhetsanalytiker vid Transportstyrelsen.
Trafikverket vitesföreläggs med 36 miljoner kronor15.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Trafikverket brister i dokumentationen runt sitt säkerhetsstyrningssystem för järnvägen i Sverige. Trots påtalanden kvarstår brister i dokumentationen varför Transportstyrelsen nu förelägger Trafikverket med vite om totalt 36 miljoner kronor.
Kraftig ökning av antalet elsparkcykelolyckor4.6.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Under 2025 omkom 7 personer och 6 624 personer skadades i elsparkcykelolyckor. Antalet olyckorna med elsparkcyklar inblandade ökade med cirka 38 procent jämfört med året innan. Det framkommer i Transportstyrelsens sammanställning av olyckor för fem olika fordonstyper: A-traktor, mopedbil, fyrhjuling, snöskoter och elsparkcykel.
Joel Smith blir Transportstyrelsens nya generaldirektör28.5.2026 11:35:37 CEST | Nyheter
Regeringen har utsett Joel Smith till ny generaldirektör för Transportstyrelsen. Han kommer närmast från Sjöfartsverket och tillträder den 1 juli.
Tåget stärker sin position28.5.2026 08:34:44 CEST | Pressmeddelande
Järnvägen fortsätter att öka sin andel av det långväga utbudet under 2025, samtidigt som flygtrafiken minskar ytterligare. Det framkommer i Transportstyrelsens nya rapport Utveckling av utbud och priser på järnvägslinjer i Sverige 1990-2025. – Utvecklingen tyder på en fortsatt omfördelning mellan trafikslagen, där järnvägen stärker sin position på den långväga marknaden, säger Jonathan Sundin, utredare vid Transportstyrelsen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
