Fler kontroller av arbetsmiljön i e-handeln

– Vi ska besöka e-handlarnas egna lager och dessutom göra några kontroller av hur utlämning av paket i butik fungerar. Under insatsen inspekterar vi också arbetsmiljön för de chaufförer som kör distributionsbilar och levererar paket till utlämningsställen eller direkt till e handelskunderna, säger Eric Storbjörk, arbetsmiljöinspektör och projektledare för insatsen.
Ergonomisk utmaning
Inom e-handeln är det vanligt med tunga lyft och arbetsställningar som kan vara skadliga. Det gäller inte minst för de som arbetar som chaufförer och kör ut paketen.
– De typer av fordon som används är allt från små skåpbilar till större distributionslastbilar. Paketen kan dessutom i stort sett se ut hur som helst. Det innebär att varje last är unik och då kan det vara svårt att lasta bilarna på ett genomtänkt sätt som underlättar för chaufförerna i deras arbete. Det är en ergonomisk utmaning för de som ansvarar för arbetsmiljön och ett av de områden som vi ska granska under insatsen, säger Eric Storbjörk.
Chaufförerna kan också hamna i situationer där de riskerar att utsättas för hot och våld. För alla som arbetar med e-handel finns det dessutom en risk att höga krav på att hålla leveranstider skapar en ohälsosam arbetsbelastning.
– Vid våra besök hos e-handlare och företag som har distributionsförare anställda, för vi en dialog med arbetsgivarna om det systematiska arbetsmiljöarbetet. Vi ställer frågor om belastningsergonomi, ohälsosam arbetsbelastning, användning av teknisk utrustning samt hur de jobbar förebyggande med trafiksäkerhet. Vi tar även upp behovet av att e-handeln samordnar sina insatser för arbetsmiljön i hela kedjan, säger Eric Storbjörk.
Totalt 1 500 inspektioner och återbesök
Inspektionerna av e-handeln startade i augusti 2019 och pågår till december 2020. Hösten 2019 gjorde Arbetsmiljöverket 750 besök och återbesök på paketterminaler och utlämningsställen. Målsättningen är att göra ytterligare 750 besök över hela landet fram till december 2020. Totalt blir det alltså 1 500 besök och återbesök inom ramen för inspektionsinsatsen.
Arbetsmiljöverkets syfte med inspektionerna är att förbättra arbetsmiljön för de arbetstagare som arbetar inom e-handeln. Insatsen ligger i linje med regeringens arbetsmiljöstrategi. Av den framgår att det är nödvändigt med insatser för att uppnå ett hållbart arbetsliv och förebygga den arbetsrelaterade ohälsan och minska risken för att arbetstagare skadas eller slits ut.
Kontakt
Eric Storbjörk, arbetsmiljöinspektör på Arbetsmiljöverket, 010-730 94 08
Presstjänsten, 010-730 91 55
Nyckelord
Kontakter
Anna-Lena ImmoPressekreterare
Tel:010-730 93 54anna-lena.immo@av.seSonya AhoPressekreterare
Tel:010-730 98 04sonya.aho@av.seBilder
Om
Ingen ska bli sjuk, skadas eller dö av jobbet.
Följ Arbetsmiljöverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arbetsmiljöverket
Mindre verkstadsföretag brister i att bedöma risker10.12.2025 08:05:43 CET | Pressmeddelande
Många mindre verkstadsföretag saknar kunskaper om systematiskt arbetsmiljöarbete och brister i att bedöma risker i arbetsmiljön. Det visar Arbetsmiljöverkets inspektionsinsats där nästan 1 350 arbetsställen har granskats. Omkring 80 procent av dem har fått krav på att vidta arbetsmiljöåtgärder.
Misstänkt människoexploatering, gripanden och omedelbara förbud vid myndighetskontroller i Halland8.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
En fyra dagar lång, omfattande myndighetsgemensam insats i Halland har lett till gripanden, omedelbara förbud, sanktionsavgifter och avslöjad misstänkt människoexploatering. Kontrollinsatsen genomfördes i fyra kommuner och resultatet visar att arbetslivskriminaliteten i regionen är både omfattande och allvarlig.
8 av 10 sjukhus brister i att förebygga ohälsosam arbetsbelastning27.11.2025 06:55:00 CET | Pressmeddelande
Arbetsmiljöverket har inspekterat samtliga akutsjukhus i landet och delar av primärvården, totalt 437 arbetsplatser – med ett alarmerande resultat: 73 procent hade brister i sitt arbetsmiljöarbete och fick krav på åtgärder. Arbetsmiljöbristerna var ännu större på akutsjukhusen: 80 procent levde inte upp till arbetsmiljölagens krav på att förebygga ohälsosam arbetsbelastning hos vårdpersonalen.
Arbetsmiljöverket granskar arbete vid väg för ökad säkerhet11.11.2025 08:20:21 CET | Pressmeddelande
Arbetsmiljöverket inleder en nationell tillsyn av nästan 500 entreprenörer vars anställda arbetar på eller intill väg. Målet är att förebygga olyckor, skador och ohälsa i en av Sveriges mest riskfyllda arbetsmiljöer.
630 000 har alltid för hög arbetsbelastning – vanligast inom utbildning, vård och omsorg5.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
En av tio har alltid för mycket att göra på jobbet. Problemen är störst inom utbildning, vård och omsorg – där nästan 30 procent av vissa yrkesgrupper uppger att deras arbetsbelastning alltid är för hög. Bland dessa personer är det även vanligare med andra ofördelaktiga arbetsmiljöförhållanden samt hälsoproblem. Det visar en ny rapport från Arbetsmiljöverket.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

