Ny undersökning från Svea: Svenskar avstår gemensam ekonomi – litar inte på sin partner
15.12.2020 07:33:00 CET | Svea Bank AB (publ) | Pressmeddelande

En ny undersökning från bank- och finansgruppen Svea visar hur svenskarna ser på gemensam ekonomi. I den framkommer det att 72 procent av svenskarna delar sina utgifter med någon. Vanligast är det att ha gemensamma kostnader i en nuvarande relation. 55 procent av de som
är sambos/maka/make delar utgifter med sin partner. Däremot uppger nästan var sjätte i undersökningen att de medvetet undanhållit ekonomin från sin partner. Och anledningarna till
varför varierar. Fyra av tio menar att deras ekonomi är privat och därför håller det för sig själv. Medan nästan var fjärde har gjort det för att de skämdes över sin ekonomi eller för att de inte litar på sin partner.
– Traditionellt sett har det varit tabu att prata pengar, något som inte alls känns speciellt modernt i dagens samhälle. Idag delar vi i högre utsträckning på utgifter än tidigare. Dels eftersom det blivit lättare i form av enklare sätt att göra överföringar mellan varandra men också till följd av nya produkter och tjänster som gör att det går att dela på nya sätt, exempelvis ett Netflix-konto. Samtidigt kan delandet göra det svårare att hålla kolla på utgifterna, säger Emma Lindgren, expert på digital konsumtion, Svea Ekonomi.
Det här är utgifterna vi delar
En av tre delar dagligen utgifter med någon annan och oftast gäller det mat, boende och aktiviteter. Endast en av tio uppger att de aldrig har gemensamma utgifter.
– Att prata om sin ekonomi med sina nära och kära är viktigt, inte minst för att kunna få perspektiv men även för att kunna få tips och råd eller för att kunna ta itu med eventuellt blivande problem. Att prata om pengar bidrar också till att bättre kunna skaffa sig en överblicksbild över läget, säger Emma Lindgren, expert på digital konsumtion, Svea Ekonomi.
Om undersökningen
Undersökningen är genomförd av Novus på på uppdrag av Svea under perioden 9–14 maj 2020. Totalt har 1 012 svenskar mellan 20 och 60 år via en webbenkät deltagit i undersökningen. Undersökningen är statistiskt säkerställd och representativ på riksnivå.
Bilaga
Har du gemensamma utgifter med någon?
|
|
Totalt |
|
Ja, min nuvarande sambo/partner |
36 % |
|
Ja, min nuvarande maka/make |
28 % |
|
Ja, mina föräldrar |
5 % |
|
Ja, mina barn |
4 % |
|
Ja, mina syskon |
3 % |
|
Ja, min före detta sambo/partner |
2 % |
|
Ja, en vän |
2 % |
|
Ja, annan person/andra personer jag delar bostad med |
2 % |
|
Ja, min före detta maka/make |
1 % |
|
Ja, annan släktning |
1 % |
|
Nej, Jag har inga gemensamma utgifter med någon |
28 % |
|
Vet ej |
0 % |
Hur ofta har du gemensamma utgifter med någon annan person?
|
|
Totalt |
|
Dagligen |
29 % |
|
Flera gånger i veckan |
22 % |
|
Varje vecka |
9 % |
|
Flera gånger i månaden |
7 % |
|
Varje månad |
17 % |
|
Varje halvår |
3 % |
|
Varje år |
2 % |
|
Aldrig |
10 % |
|
Vet ej |
2 % |
Vilka gemensamma utgifter delar du med någon annan person?
|
|
Totalt |
|
Mat |
85 % |
|
Boende |
79 % |
|
Aktiviteter |
63 % |
|
Dryck |
62 % |
|
Resor |
60 % |
|
Fordon |
57 % |
|
Kläder |
32 % |
|
Husdjur |
27 % |
|
Annat |
6 % |
|
Vet ej/vill ej uppge |
3 % |
Har du någon gång hållit din privatekonomi hemlig för en partner?
|
|
Totalt |
|
Ja |
14 % |
|
Nej |
84 % |
|
Vet ej |
2 % |
Av vilken/vilka anledningar har du hållit din privatekonomi hemlig för en partner?
|
|
Totalt |
|
För att min privatekonomi är privat och ingen annans ensak |
42 % |
|
För att jag inte ser poängen med att en partner ska känna till min ekonomi |
25 % |
|
För att jag skäms/skämdes över min ekonomi |
22 % |
|
För att jag inte litar/litade på min partner |
22 % |
|
För att min partner inte ska/skulle behöva skämmas över sin ekonomi |
7 % |
|
För att jag har/hade en bättre ekonomi och vill/ville inte betala mer |
6 % |
|
Annan anledning |
10 % |
|
Vet ej |
7 % |
Nyckelord
Kontakter
Emma LindgrenHead of PR och e-handelsexpert
Tel:+46 (0)707 52 32 90emma.lindgren@sveaekonomi.seBilder
Dokument
Om
Om Svea
Svea är en finansiell företagsgrupp med nära fyrtio års erfarenhet av att hjälpa företag med deras likviditet.
Med 2 000 anställda över hela Europa – från rådgivare och lånespecialister till utvecklare och designers, skapar vi administrativa och finansiella lösningar för små och stora företag i alla branscher. Sveas vision är att vara en ledande finansiell aktör i Europa. Läs mer på svea.com.
Följ Svea Bank AB (publ)
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svea Bank AB (publ)
Svea Bank: Peter Forsman nominerad till AML Award för arbete mot penningtvätt30.3.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svea Bank meddelar att Peter Forsman, Senior Fraud Specialist & Advisor, har nominerats till AML Award, ett branschpris som uppmärksammar insatser inom arbetet mot penningtvätt och finansiell brottslighet.
Svea Bank lanserar rapporten Drivkraft: svensk industri30.3.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svea Bank lanserar idag rapporten Drivkraft: svensk industri. En analys av hur svenska industribolag ser på tillväxt, investeringar och finansiering i ett allt mer osäkert affärsklimat. Rapporten ger en konkret bild av industrins läge samt de drivkrafter som formar beslut och investeringar framåt.
Var femte industriföretag prioriterar att undvika konkurs16.3.2026 07:47:00 CET | Pressmeddelande
Svenska industriföretags ekonomiska mål för 2026 präglas av försiktighet. Många har gått in i året med ett ansträngt utgångsläge och var femte industriföretag uppger att det främsta målet är att undvika konkurs. Det visar en ny rapport från Svea Bank.
Svea inleder samarbete med Svedea12.3.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Precis som Svea Bank vänder sig Svedea särskilt till små och medelstora företag. Genom ett nytt samarbete får nu bankens företagskunder tillgång till förmånliga försäkringar.
Svea Bank lanserar ny digital tjänst: Nu gör vi det enklare och snabbare att starta aktiebolag16.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Varje år bildas omkring 70 000 nya företag i Sverige. Men att starta ett aktiebolag involverar en rad olika moment och aktörer, vilket gör processen tidskrävande. Svea Banks nya digitala tjänst Starta bolag förenklar bolagsbildningen genom att kapa vanliga flaskhalsar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

