Nya städavtal klart med Fastighets och SEKO

– Det har varit tuffa förhandlingar. Från arbetsgivarhåll har vi gått med på en låglönesatsning som är värd 0,3 procent, men vi har samtidigt uppnått flera viktiga förbättringar av de allmänna villkoren, säger Marcus Lindström, förhandlingschef på Almega Städföretagen:
– Bland annat har nattarbetsförbudet slopats och företagen får dessutom förenklade regler kring korta visstidsanställningar och schemaändringar. Det är viktiga förändringar som underlättar företagens verksamhet, vilket i slutändan gynnar både företag och medarbetare
Avtalen sträcker sig över 29 månader och har ett sammanvägt avtalsvärde om 5,4 procent, vilket är vad arbetsmarknadens parter är överens om.
– Som alltid i förhandlingar handlar det om ett givande och ett tagande, och summerar vi villkoren i det nya avtalet är vi nöjda med resultatet, säger Marcus Lindström.
Avtalen omfattar närmare 1 000 företag med totalt omkring 35 000 medarbetare.
Almega strävar efter de bästa förutsättningarna för både företagare och medarbetare. Att erbjuda attraktiva villkor är avgörande för tjänsteföretagens framgång. Tillsammans skapar vi en bra arbetsmarknad: under avtalsförhandlingarna, men framförallt varje dag på arbetsplatserna i samtal mellan företagare och medarbetare. I avtalsrörelsen 2020 tecknar Almega sammanlagt 130 avtal, flest av alla arbetsgivarorganisationer.
Nyckelord
Kontakter
Michelle Jacobssonkommunikatör
Ansvarar för Almega Serviceföretagens kommunikation (webb, sociala medier, press mm.)
Bilder

Om
Almega Serviceföretagen arbetar för ett bättre företagsklimat och stärker arbetsgivare, så att välmående företag kan släppa fram fler jobb inom servicebranschen.
Almega Serviceföretagen är bransch- och arbetsgivarorganisationen för landets serviceföretag, där branscherna facility management, fönsterputs, hemservice, sanering och städ ingår. Totalt har föreningen 1 300 medlemsföretag som tillsammans sysselsätter över 55 000 personer.
Följ Serviceföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Serviceföretagen
Rutinerad städexpert från Coor blir Serviceföretagens nya expert9.5.2025 13:23:32 CEST | Pressmeddelande
Jens Engström är ny näringspolitisk expert på Serviceföretagen. Han kommer ansvara för en del av Serviceföretagens näringspolitiska arbete med att driva viktiga frågor för städ-och servicebranschen.
Strejk avblåst – nytt tjänstemannaavtal på plats17.4.2025 18:44:57 CEST | Pressmeddelande
Serviceföretagen har, efter medling, i dag kommit överens med Unionen om nytt kollektivavtal på det sedan tidigare varslade tjänstemannaavtalet. Därmed avblåses den strejk som skulle trätt i kraft på onsdag den 23 april.
Städbranschen ser positivt på Samhalls bantning26.3.2025 13:24:47 CET | Pressmeddelande
Almega Serviceföretagen välkomnar många av de nya förslagen i den nyligen släppta Samhallutredningen. Utredningen föreslår en bantning av Samhall, något Serviceföretagen ser positivt på.
Ta hem titeln Årets Städföretag 202520.3.2025 07:31:00 CET | Pressmeddelande
Nomineringen för priset Årets Städföretag 2025 har öppnats. Priset delas ut till ett auktoriserat städföretag, som varit ett föredöme i branschen, av fack och arbetsgivare tillsammans. Bland tidigare vinnare finns Städtjänst Westlund och Kundpartner Syd.
Rutindikatorn 2024: Studsmattseffekt för hemstädningen – Stor ökning av rut-tjänster16.1.2025 07:15:00 CET | Pressmeddelande
2023 var det första året någonsin då rut-användandet minskade. Men det har visat sig vara en tillfällig nedgång. 2024 är både antal rut-tillfällen och totalsumman av rut-avdrag uppe på rekordnivåer igen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum