Förskolepersonal går hem för att stoppa smittspridning

Åtgärden görs för att stoppa smittspridning. Inga barn ska vara smittade utan det rör enbart personalgruppen.
Förändringen påverkar inte de vårdnadshavare som har kvälls-, helg- och nattomsorg. Där bemannar ordinarie personal.
Förskolan håller stängt på måndag 9 november. På tisdag är barnen välkomna tillbaka och då bemannas förskolan av förskollärare från annan verksamhet.
De vårdnadshavare som har barn i 15-timmarsverksamhet ombeds att låta barnet vara hemma under den här perioden.
Kontakt:
Verksamhetsfrågor:
Annika Ebefors
biträdande verksamhetschef förskola
036- 10 67 40
annika.ebefors1@jonkoping.se
Hälsorelaterade frågor:
Jenny Lorefors
skolläkare
0733- 388 99 33
jenny.lorefors@jonkoping.se
Nyckelord
Kontakter
Annica SnällKommunikationschef
Tel:036-105734annica.snall@jonkoping.seErik BergerPresskommunikatör
Tel:036-10 57 22 072-57 49 400erik.berger@jonkoping.seBilder
Om
I Jönköpings kommun arbetar omkring 13 000 medarbetare för att ge våra drygt 147 000 invånare välfärd och service av hög kvalitet. Läs mer om våra verksamheter på kommunens webbplats.
Följ Jönköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Jönköpings kommun
Renovering av bassäng på Attarpsbadet – skolans simundervisning flyttas11.4.2025 15:23:34 CEST | Pressmeddelande
Sommaren 2026 har Attarpsbadet en ny och fräsch undervisningsbassäng. Under tiden bassängen renoveras får skoleleverna i Bankeryd simundervisning i andra badanläggningar. De andra bassängerna på Attarp är öppna för bad under årets säsong.
Jönköpings kommun lyssnar in vad som är viktigt för utvecklingen av framtidens Bankeryd10.4.2025 09:19:40 CEST | Pressmeddelande
Jönköpings kommun planerar för att Bankeryd ska fortsätta växa och utvecklas. Med bättre mötesplatser, mer grönska, fler bostäder, ett växande näringsliv och bättre förutsättningar för att resa hållbart. Med ett levande centrum för alla. Nu finns möjlighet att påverka underlaget för utvecklingen genom att svara på en enkät senast 25 maj.
Återställandet av Södra strandgatan går enligt plan28.3.2025 13:16:28 CET | Pressmeddelande
Arbetet pågår för fullt med återställandet av Södra strandgatan efter vattenläckan som inträffade i måndags.
Uppdaterad lägesbild från vattenläckan på Södra strandgatan24.3.2025 16:55:14 CET | Pressmeddelande
Förmiddagens vattenläcka i centrala Jönköping är nu åtgärdad. Alla fastigheter ska ha fått tillbaka vatten och el. Vattenläckan har dock orsakat skada på områdets vägar och fastigheter.
Vattenläcka på Södra Strandgatan – arbete pågår med att laga vattenledningen24.3.2025 13:50:35 CET | Pressmeddelande
En stor vattenläcka har orsakat stora skador på Södra Strandgatan i centrala Jönköping. Detta påverkar drygt 15 fastigheter. Södra Strandgatan är avstängd mellan Museirondellen och Slottsbron.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum