Medborgardialog om framtidens Österängen

När kommunen växer är det en stor utmaning att kunna utveckla olika kommundelar och stadsdelar på ett bra sätt. Fler bostäder behövs samtidigt som platsens kvaliteter ska kunna bevaras och brister förbättras. Därför ska Jönköpings kommun i samarbete med Vätterhem ta fram ett planprogram för Österängen. Arbetet inleds med en medborgardialog där boende och verksamma på Österängen får ge sina idéer och synpunkter på vad som är viktigt när ett nytt planprogram för hur Österängen kan utvecklas och växa ska tas fram.
- Ett planprogram beskriver hur ett område kan utvecklas med nya bostäder, verksamheter, vägar och grönområden. Det ska också beskriva vad som är värdefullt att bevara och ta till vara på, säger Puck Larsson som är planarkitekt på Jönköpings kommun och just nu projektledare för arbetet på Österängen.
Vätterhem äger de flesta fastigheterna och större delen av marken på Österängen. Området har idag en stor del små lägenheter, det skiljer området från andra stadsdelar där Vätterhem har mycket lägenheter.
Dialog digitalt
- Medborgardialogen som sker inom ramen för planprogrammet är ett mycket bra tillfälle såväl för våra befintliga hyresgäster på Österängen som för övriga kommuninvånare, att engagera sig och vara delaktiga i att utforma stadsdelens framtida utveckling, säger Raymond Paska, marknadschef hos Vätterhem.
Medborgardialogen genomförs i en digital enkät på kommunens hemsida och pågår fram till 20 december. För att fånga in många synpunkter kommer besök och dialog även genomföras i olika sammanhang på plats, utifrån vad som går att göra med hänsyn till coronaviruset.
- Vi är bland annat igång med ett arbete på Österängsskolan där en del elever kommer besvara en enkät och jobba med en rituppgift där de ska rita och förklara vad de tycker är bra på Österängen, vad de önskar skulle finnas eller vad de saknar på Österängen. Jag ser fram emot att ta del av deras tankar och se resultatet av barnens arbeten, säger Puck Larsson.
Resultatet av medborgardialogen utgör ett underlag i det fortsatta arbetet med att ta fram ett programförslag. Politikerna i stadsbyggnadsnämnden tar sedan ställning till förslaget.
Kontaktperson
Puck Larsson, planarkitekt
Tel: 036-105119
E-post: puck.larsson@jonkoping.se
Kontakter
Annica SnällKommunikationschef
Tel:036-105734annica.snall@jonkoping.seErik BergerPresskommunikatör
Tel:036-10 57 22 072-57 49 400erik.berger@jonkoping.seBilder

Om
I Jönköpings kommun arbetar omkring 13 000 medarbetare för att ge våra drygt 147 000 invånare välfärd och service av hög kvalitet. Läs mer om våra verksamheter på kommunens webbplats.
Följ Jönköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Jönköpings kommun
Återställandet av Södra strandgatan går enligt plan28.3.2025 13:16:28 CET | Pressmeddelande
Arbetet pågår för fullt med återställandet av Södra strandgatan efter vattenläckan som inträffade i måndags.
Uppdaterad lägesbild från vattenläckan på Södra strandgatan24.3.2025 16:55:14 CET | Pressmeddelande
Förmiddagens vattenläcka i centrala Jönköping är nu åtgärdad. Alla fastigheter ska ha fått tillbaka vatten och el. Vattenläckan har dock orsakat skada på områdets vägar och fastigheter.
Vattenläcka på Södra Strandgatan – arbete pågår med att laga vattenledningen24.3.2025 13:50:35 CET | Pressmeddelande
En stor vattenläcka har orsakat stora skador på Södra Strandgatan i centrala Jönköping. Detta påverkar drygt 15 fastigheter. Södra Strandgatan är avstängd mellan Museirondellen och Slottsbron.
Större vattenläcka Jönköping24.3.2025 11:33:59 CET | Pressmeddelande
En akut vattenläcka har inträffat i Jönköping. Tekniska kontoret är på plats och felsöker. I nuläget finns ingen prognos för när vattnet kommer tillbaka.
Större vägarbeten påverkar trafiken i centrum24.3.2025 10:39:02 CET | Pressmeddelande
I början av maj 2025 påbörjas omfattande arbeten vid Juneporten och korsningen Kyrkogatan/Parkgatan/Västra Storgatan. Syftet är att renovera ytor som idag är i mycket dåligt skick och anpassa dem för framtida trafiktryck.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum