Anna Gullberg förstärker Expressens samhällsredaktion
14.1.2021 08:29:47 CET | Expressen | Pressmeddelande
– Expressen har konsekvent satsat på det starka berättandet och imponerar med sin politik- och samhällsbevakning, säger Anna Gullberg.
Nyligen rekryterades reportern Helena Trus från Aftonbladet. Nu får politik- och samhällsredaktionen ytterligare en förstärkning.
Anna Gullberg kommer att ingå i den grupp reportrar som arbetar med fördjupande samhällsjournalistik.
– Jag kommer från Dalarna och har valt att bo kvar i ett glesbygdslän. Det i sig ger mig ett annat perspektiv. Jag hoppas kunna bidra med skildringar från ett Sverige utanför tullarna, säger hon.
Anna Gullberg inledde sin journalistkarriär som Falukurirens lokalredaktör i Leksand och Gagnef 1995 och har bland annat varit kanalchef för P4 Dalarna och chefredaktör för Gefle Dagblad. 2016 var hon finalist i Stora journalistpriset, i kategorin ”Årets röst”.
Hon är också vice ordförande i Publicistklubben.
– Anna Gullberg är en reporter av klassiskt snitt: nyfiken, noggrann, envis. Dessutom vet hon hur man berättar en historia, säger Expressens politik- och samhällschef Christofer Brask.
Expressen har under de senaste åren publicerat ett flertal reportageserier som fått stort genomslag i samhällsdebatten – journalistik som både nått miljonpublik och belönats med priser. Senast vann reportrarna Johanna Karlsson och Michael Syrén Wendelapriset för årets bästa socialreportage, för serien ”Slummen mitt i Sverige”.
– Vi vill berätta om Sverige utan att vare sig skönmåla eller svartmåla. Den som bara vill få sin egen världsbild bekräftad gör klokt i att leta någon annanstans. Vi gör journalistik för nyfikna, vi vill låta vår publik möta platser, människor och perspektiv de kanske inte visste fanns. Det är en typ av reportage som våra läsare tydligt efterfrågar, säger Christofer Brask.
Nyckelord
Kontakter
Christofer Brask, politik- och samhällschef, 070-352 57 91, christofer.brask@expressen.se
Bilder
Om
Expressen är ett ledande mediehus i alla kanaler. Med redaktioner i Stockholm, Göteborg och Malmö rapporterar vi dygnet runt i mobil, sajt, tv, sociala medier och den tryckta tidningen.
Vår prisbelönta journalistik roar, oroar och förargar. Precis som den har gjort sedan starten 1944.
Följ Expressen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Expressen
Expressen värvar Tracy Ghattas19.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Allmänläkaren, författaren och sociala medier-profilen blir nu expert i hälsofrågor på Expressen. – Det känns väldigt roligt och hedrande. Jag ser verkligen fram emot att få vara med och sprida medicinsk kunskap på ett sätt som är lätt att förstå och relevant för många, säger hon.
Hon är Årets Kvinna 20268.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Sarah Sjöström är Årets kvinna 2026. För 19:e året i rad listar Expressen förebildliga eller på annat sätt inspirerande kvinnor på Internationella kvinnodagen. – Det känns jättefint och hedersamt, säger Sarah Sjöström.
EXPRESSEN DELAR UT KULTURPRISER2.3.2026 21:00:00 CET | Pressmeddelande
På måndagskvällen avslöjades mottagarna av Expressens kulturpriser 2025 – en tradition sedan 1957. Priserna delades ut på Nalen i Stockholm under en stor kulturfest med cirka 400 gäster.
Expressen lanserar dagligt fotbollsprogram – utökar satsningen med nytt format9.2.2026 16:00:00 CET | Pressmeddelande
Expressens fotbollspublik växer explosionsartat. Under 2025 har sportredaktionen förstärkts och nu kommer nästa satsning: Ett dagligt fotbollsprogram i video- och poddformat, riktat mot svenska supportrar. – Vi bevakar de allsvenska lagen dagligen för att skapa den bästa journalistiken om svensk fotboll. Nu blir det ännu mer av den varan, i kanaler där den stora publiken finns, säger Expressens sportchef, Linus Sunnervik.
Ny poddserie om skidhjältarna Frida Karlsson och Ebba Andersson från Expressen Dok6.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
De är två av Sveriges mest älskade idrottare. Men vad tycker de om varandra – egentligen? Inför vinter-OS i Italien har Expressen Dok fått exklusiv access till två av de främsta svenska guldhoppen: Frida Karlsson och Ebba Andersson.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
