Nya tåg när Tåg i Bergslagen rustar för framtiden
De fyra ägarna till Tåg i Bergslagen, det vill säga Region Örebro län, Region Dalarna, Region Gävleborg och Region Västmanland, vill utveckla tågtrafiken i Mellansverige. Utvecklingen består bland annat av utökad trafik på vissa sträckor och ett robustare trafiksystem i stort.
- Tåg är ett smidigt och miljövänligt färdsätt som gynnar den regionala utvecklingen. Men om det ska vara attraktivt att åka tåg måste lok och vagnar vara fräscha och tågen måste gå enligt tidtabellen, och då krävs det att vi då och då gör investeringar, säger Nina Höijer (S), vice ordförande i Tåg i Bergslagen tillika regionråd och ordförande i samhällsbyggnadsnämnden.
Inom de kommande två åren ska fem av Tåg i Bergslagens nuvarande tåg gå i pension och dessa ska då ersättas av fem nya fordon. Därtill ska två nya tåg köpas in för att täcka en planerad utökning av trafiken på spåren.
- Dagens beslut är ett viktigt steg i utvecklingen av så väl länets som regionens kollektivtrafik och det går i linje med den långsiktiga planering vi har för Tåg i Bergslagen, säger Nina Höijer.
Kostnaden för de sju nya tågen är 826 miljoner kronor. Region Örebro län kommer att gå i borgen för en fjärdedel av den summan, det vill säga 206,5 miljoner kronor, medan övriga tre ägare går i borgen för resten. Frågan hanterades av regionstyrelsen vid dagens sammanträde men ska nu vidare till regionfullmäktige för slutgiltigt beslut. Samma förfarande sker i de övriga tre regionorganisationerna.
Kontakt
Nina Höijer, samhällsbyggnadsnämndens ordförande, telefon: 072-08 53 410
Nyckelord
Kontakter
Carl OlssonPresskommunikatör
Tel:019-6027548carl.olsson@regionorebrolan.seBilder

Om
Region Örebro län - Tillsammans skapar vi ett bättre liv
Region Örebro län ansvarar för många frågor som berör länsinvånarnas vardag och framtid, bland annat hälso- och sjukvård, kollektivtrafik, infrastruktur, näringslivsutveckling, kultur och utvecklingen av social välfärd.
Följ Region Örebro län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län
Ekonomiska krisen i fokus när Region Örebro län summerar årets sju första månader27.9.2023 12:07:00 CEST | Pressmeddelande
Årets första sju månader har präglats av det bekymmersamma ekonomiska läge som råder i världen. Det visar Region Örebro läns delårsrapport som regionstyrelsen behandlade vid dagens sammanträde.
När kilona ökar får knäna betala priset22.9.2023 15:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med stigande ålder ökar risken att få artros i lederna. En annan riskfaktor är obesitas. Forskaren Perna Ighani Arani vill i sin forskning veta mer om hur man på bästa sätt tar hand om de här patienterna. Det finns fortfarande frågetecken kvar men hon har kommit en bit på väg.
Anpassning av IVA-platser i Lindesberg – fortsatt brist på specialistsjuksköterskor21.9.2023 15:00:00 CEST | Pressmeddelande
På grund av ett ytterligare försämrat bemanningsläge kommer antalet vårdplatser vid intensivvårdsavdelningen (IVA) i Lindesberg att reduceras till två platser från dagens fyra. Anpassningen är direkt kopplad till brist på specialistsjuksköterskor, framförallt nattetid. - Trots anpassningen ser vi att vi kommer att kunna vidmakthålla tillgängligheten till intensivvård, säger Peter Asplund, verksamhetschef för intensivvården i länet.
Hoten mot demokratin i fokus när demokratiberedningen sammanträder18.9.2023 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
- Demokrati, rättssäkerhet och mänskliga rättigheter är inte något vi kan ta för givet, det ser vi återkommande prov på i vår omvärld. Det är viktigt att vi står upp för dessa värden för att på så vis värna demokratin, säger Torgny Larsson, regionfullmäktiges ordförande.
Beslut om omedelbara åtstramningar i hälso- och sjukvården15.9.2023 11:09:26 CEST | Pressmeddelande
Kurvan för kostnader inom hälso- och sjukvården i Region Örebro län fortsätter att peka brant uppåt och kraftiga åtgärder vidtas nu för att bromsa utvecklingen. På fredagen fattade hälso- och sjukvårdsledningen beslut om omedelbart generellt stopp på flera områden, bland annat anställningsstopp och stopp för hyrpersonal.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum