Expressen

Agnes Källén till Expressen – stärker satsningen på unga

28.1.2021 09:29:33 CET | Expressen | Pressmeddelande

Dela
Expressen rekryterar Agnes Källén, 31, nyhetschef på Nyheter24. Agnes Källén blir nyhetsredaktör på den nystartade redaktionen Ung målgrupp med fokus på journalistik som intresserar den yngre publiken.
Agnes Källén kommer att göra journalistik för unga,  tillsammans med teamet i Expressens redaktionen Ung målgrupp. Foto Sven Lindwall
Agnes Källén kommer att göra journalistik för unga, tillsammans med teamet i Expressens redaktionen Ung målgrupp. Foto Sven Lindwall

– Det ska bli otroligt kul att ta mig an nya utmaningar på en så stor och betydelsefull redaktion som Expressens. Jag ser fram emot att bli en del av teamet, säger Agnes Källén.

Agnes Källén har länge arbetat med journalistik för den specifika målgruppen, på Nyheter24.

– Det känns tryggt att få in Agnes Källén i teamet så att vi kan ta nästa steg i vår satsning. Agnes har en bred kompetens som passar bra in i teamet och tillsammans kommer vi att på bästa vis balansera både intensiv nyhetsrapportering och djupare arbeten som riktar sig till unga, säger Emma Malmlöf, chef för Ung målgrupp.

Nyckelord

Kontakter

Emma Malmlöf, chef för Ung målgrupp: emma.malmlof@expressen.se

Bilder

Agnes Källén kommer att göra journalistik för unga,  tillsammans med teamet i Expressens redaktionen Ung målgrupp. Foto Sven Lindwall
Agnes Källén kommer att göra journalistik för unga, tillsammans med teamet i Expressens redaktionen Ung målgrupp. Foto Sven Lindwall
Ladda ned bild
Emma Malmlöf, chef för Ung målgrupp. Foto Olle Sporrong
Emma Malmlöf, chef för Ung målgrupp. Foto Olle Sporrong
Ladda ned bild

Om

Expressen
Expressen
Gjörwellsgatan 30
105 16 Stockholm

08-738 30 00http://www.expressen.se

Expressen är ett ledande mediehus i alla kanaler. Med redaktioner i Stockholm, Göteborg och Malmö rapporterar vi dygnet runt i mobil, sajt, tv, sociala medier och den tryckta tidningen.

Vår prisbelönta journalistik roar, oroar och förargar. Precis som den har gjort sedan starten 1944.

Följ Expressen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Expressen

Expressen lanserar dagligt fotbollsprogram – utökar satsningen med nytt format9.2.2026 16:00:00 CET | Pressmeddelande

Expressens fotbollspublik växer explosionsartat. Under 2025 har sportredaktionen förstärkts och nu kommer nästa satsning: Ett dagligt fotbollsprogram i video- och poddformat, riktat mot svenska supportrar. – Vi bevakar de allsvenska lagen dagligen för att skapa den bästa journalistiken om svensk fotboll. Nu blir det ännu mer av den varan, i kanaler där den stora publiken finns, säger Expressens sportchef, Linus Sunnervik.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye