Einar Mattsson

Einar Mattsson nominerade till dubbla Kundkristaller

Dela
Einar Mattsson är nominerade till två kundkristaller för ”Största lyft av serviceindex” i kategorierna lägenheter respektive lokaler. Nomineringarna baseras på resultatet från AktivBo:s hyresgästmätningar 2020. Kundkristallen delas ut på AktivBo-galan den 11 februari där Sveriges bästa hyresvärdar tillkännages.
Anna Hellman, chef för administrativ förvaltning, Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB.
Anna Hellman, chef för administrativ förvaltning, Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB.

– Nomineringarna är ett kvitto på att våra hyresgäster tycker att vi fokuserar på rätt saker. Under pandemin har många varit hemma mer och jag är mycket stolt över våra team som arbetar hårt med att göra de boende i Einar Mattssons hus mer och mer nöjda med något som viktigt, som den dagliga skötseln av husen och gårdarna. Exempelvis ökar parametrar som ”Rent och snyggt” med 4,6% och ”skötseln av utemiljön” ökar med 5%, säger Anna Hellman, chef för administrativ förvaltning på Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB.  

– Under 2020 gjorde vi en extra satsning på att stärka kompetensen och utveckla servicen till våra lokalhyresgäster. Det är jätteviktigt för oss att vi har en bra dialog med lokalhyresgästerna och därför extra roligt att många fler lokalhyresgäster som besvarat enkäten anger att de är nöjda med kontakten med förvaltare, fastighetstekniker och lokalansvariga, säger Magnus Molin, vd för Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB.  


Om AktivBo och Einar Mattssons nomineringar 
AktivBo är en benchmark-undersökning där hyresvärdar kan mäta kundnöjdhet bland bostadshyresgäster och lokalhyresgäster. Einar Mattsson har arbetat med AktivBo sedan 2005. Enkäten 2020 skickades ut per brev och digitalt till hyresgästerna under försommaren 2020. 

Einar Mattsson är nominerad i två kategorier för största lyft av serviceindex:

  • I kategorin Största Lyft Serviceindex Lokaler, tillsammans med Eskilstuna Kommunfastigheter AB och IF Metall/Savills. 

  • I kategorin Största Lyft Serviceindex 4 000 – 10 999+ lägenheter, tillsammans med Riksbyggen och Signalisten. 

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Anna Hellman, chef för administrativ förvaltning, Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB.
Anna Hellman, chef för administrativ förvaltning, Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB.
Ladda ned bild

Länkar

Om

Einar Mattsson
Einar Mattsson
Box 17143
104 62 Stockholm

08-586 263 00http://www.einarmattsson.se

Om Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB 
Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB förvaltar cirka 15000 bostäder samt kommersiella lokaler till ett värde om 58 miljarder kronor. Bolaget förvaltar bostäder och lokaler för en bred och etablerad grupp av fastighetsägare såväl som Einar Mattssons 6 000 egna bostäderMed ett långsiktigt perspektiv på fastighetsaffären och gedigen kunskap erbjuder Einar Mattsson fastighetsägare en tryggpersonlig och proaktiv förvaltning i syfte att utveckla kundens fastighetsvärden. Bolaget är en del av Einar Mattsson-koncernen som har varit verksam på Storstockholms bygg- och fastighetsmarknad sedan 1935. Koncernens övriga verksamheter utgörs av fastighetsägande, byggproduktion, projektutveckling och övriga investeringar.  

 Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook 

Följ Einar Mattsson

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson

Einar Mattsson bygger nytt – nu även för igelkottar25.4.2025 05:54:00 CEST | Nyheter

Einar Mattsson är en långsiktig fastighetsägare som äger, förvaltar, utvecklar och bygger bostäder i Storstockholm. Att bostäderna är för människor har vi hittills inte behövt tillägga i företagsbeskrivningen. Men nu växer ett litet, försiktigt bestånd även för djurriket fram. Det består i dagsläget av fågelholkar och bihotell som i år för första gången kompletteras med bostäder för igelkottar. Övervintringsplatser är nämligen en bristvara för våra taggiga vänner.

Einar Mattsson 2024 - året då vi skapade trygghet14.4.2025 06:37:00 CEST | Pressmeddelande

2024 var fyllt av mycket oro. Därför blev det ännu viktigare för Einar Mattsson att navigera genom utmaningarna med fokus på att trygghet och trivsel för boende. I slutet av året hade vi 71 nyrenoverade bostäder, 134 färdigställda, 109 i produktion och en byggrättsportfölj om 1348 bostäder. Vi attraherade nya förvaltningskunder och förvaltade totalt 15 238 bostäder till ett värde av ca 69 mdkr. Koncernens resultat efter finansnetto blev 16 mkr (160 mkr).

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye