WSP

WSP projekterar tunnel för väg 259 Tvärförbindelse Södertörn

Dela
WSP har fått förtroende att projektera den nya Flemingsbergstunneln, en sträcka på ca 3 km. Tunneln kommer att bestå av två tunnelrör med två körfält i vardera riktningen.
Flemingsbergstunneln går genom ett naturreservat vilket sätter höga krav på hur arbetet utförs. Bild: Trafikverket
Flemingsbergstunneln går genom ett naturreservat vilket sätter höga krav på hur arbetet utförs. Bild: Trafikverket

Dagens väg 259 är en olycksdrabbad sträcka som nu ska byggas om och bli en säker väg för alla trafikanter. Den kommer att gå mellan Kungens kurva till trafikplats Jordbro i Haninge. Tvärförbindelsen blir totalt 20 km och målet är att uppfylla Trafikverkets vision att alla ska komma fram smidigt, grönt och tryggt. 

– Vi är i full gång med planeringen för detta tekniskt mycket utmanande projekt, säger WSPs ombud Marie von Matérn. Man måste ha stor respekt för att det handlar om ett naturreservat som ska ha minsta möjliga påverkan under arbetets gång. WSPs starka projektgrupp med hög teknisk kompetens och erfarenhet från komplexa projekt som Slussen, tunnelbaneprojekteringen och intunnling av Norra Stationsområdet betydde mycket för att vi fick uppdraget.

Nu är planeringsfasen igång och en konceptprojektering ska tas fram. I september 2022 ska WSPs uppdrag vara klart.


För mer information vänligen kontakta
Marie von Matérn,
010-722 83 87,
marie.matern@wsp.com 

Kontakter

Bilder

Flemingsbergstunneln går genom ett naturreservat vilket sätter höga krav på hur arbetet utförs. Bild: Trafikverket
Flemingsbergstunneln går genom ett naturreservat vilket sätter höga krav på hur arbetet utförs. Bild: Trafikverket
Ladda ned bild

Om

WSP
WSP
Arenavägen 7
12188 Johanneshov

010-7225000http://www.wsp.com

WSP är en av världens ledande teknikkonsulter. Med en enastående bredd av ingenjörer, rådgivare och forskare förenas våra globala talanger för att utveckla lokala lösningar.

WSP är verksamma i över 50 länder och har cirka 73 000 medarbetare, eller som vi säger Visionärer. På WSP i Sverige jobbar cirka 3800 konsulter med att leverera innovativa och hållbara projekt inom strategisk rådgivning, transport, infrastruktur, byggnation, miljö, vatten, projektledning och energi.

 

Följ WSP

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från WSP

Tillståndsprövning för sprängmedelsfabrik i Nora – WSP:s arbete med miljö och infrastruktur i fokus17.12.2025 16:23:44 CET | Pressmeddelande

Mark- och miljödomstolen har idag beviljat Sweden Ballistics (SWEBAL) tillstånd att bygga en ny sprängmedelsfabrik utanför Nora i Örebro län. Beslutet bygger på omfattande underlag där WSP har haft en central roll genom att ta fram miljökonsekvensbeskrivningen (MKB), tekniska analyser och utredningar kring trafik, vägjusteringar, VA‑ledningar och geoteknik.

Ny mobilitetsstudie från WSP: Ekonomiska styrmedel gynnar elbilen – kollektivtrafiken halkar efter16.12.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande

Årets mobilitetsstudie från WSP, Ett rättvist transportsystem, visar att omställningen mot ett hållbart transportsystem inte sker jämlikt. Elbilsägare kör i genomsnitt längre sträckor och gör fler resor än fossilbilister, vilket riskerar att öka trängseln i trafiken. Samtidigt gynnar ekonomiska styrmedel elbilen kraftigt – förmånerna kan uppgå till 114 000 kronor per år – medan kollektivtrafiken möter höjda biljettpriser och minskat resande.

WSP dubbel finalist i Sweden Green Building Awards28.11.2025 09:03:38 CET | Pressmeddelande

WSP Sverige var en av fyra finalister i kategorin Årets medlem vid Sweden Green Building Awards – tillsammans med Svenska Bostäder, Atrium Ljungberg och Saint-Gobain Ecophon. Kategorin lyfter organisationer som genom innovation, ansvar och metodiskt hållbarhetsarbete driver sektorn framåt. Vi gratulerar Atrium Ljungberg till vinsten och är stolta över att vårt arbete har uppmärksammats av juryn

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye